Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #sldk #rfcbif
Holdnyt:
Randers FC:
De startede så godt med en sejr på 3-0 over AC Horsens, men siden har Randers FC haft visse vanskeligheder. Det blev til uafgjort hjemme mod AGF efter en sen aarhusiansk scoring, og senest tabte man så til et reservespækket FC Midtjylland-hold.
Randers, der altså har fået fire point i de første tre kampe, skal nu forsøge at få bugt med Brøndby.
Den opgave er ikke blevet nemmere af, at Randers FC sent torsdag aften solgte angriber Emil Riis Jakobsen til Preston North End, og dermed er det folk som Marvin Egho og Alhaji Kamara, der skal lave målene.
Træner Thomas Thomasberg ser ud til at have en forholdsvis frisk trup til rådighed – Simon Piesinger udgik dog med en skade mod FC Midtjylland, og stopperen kan ende med at misse opgøret mod Brøndby IF. Erik Marxen var heller ikke med – meldingen har ellers været, at han er ved at være klar igen.
Brøndby IF:
Tre kampe, ni point. Der er ikke meget at brokke sig over for træner Niels Frederiksen, der har formået at få de unge spillere i truppen til at præstere. To top seks-klubber fra sidste sæson er blevet fejet til side i form af FC Nordsjælland og FC København. Senest blev det til en sejr på 2-1 over AC Horsens.
Godt nok er der plads til forbedring i spillet, men for en ung trup, der udover Andrija Pavlovic ikke har fået væsentlig forstærkning, er det et vigtigt signal at sende til ledelsen, at man kan vinde kampe.
Læs også:Lindstrøm og fire andre kæmper om at blive månedens unge spiller i Superligaen
Jens Martin Gammelby nærmer sig et comeback efter en skadespause, men han er fortsat ikke i truppen. Det er Andrija Pavlovic heller ikke – han mangler noget grundform. Det er derfor den samme trup plus Anton Skipper, der rejser til Randers.
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Lauridsen – Hammershøy-Mistrati, Rømer, Lauenborg, Greve – Egho, Kamara
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
Profilen:
Marvin Egho har været sat på bænken til at starte denne sæson med, men nu får han formentlig chancen efter salget af Emil Riis Jakobsen. Den chance skal han gribe, for det er muligt, at Randers går i markedet for at hente en erstatning.
Vidste du, at..:
Ni kampe i streg har Randers ikke vundet over Brøndby IF, når de to hold har spillet i Randers. Tættest på tre point i de ni kampe var kronjyderne tilbage i 2015, hvor et presset Brøndby-mandskab var bagud 1-3 efter 77 minutter. Så scorede først Johan Larsson, og i tillægstiden var det den gamle Randers-angriber Ronnie Schwartz, der scorede for Brøndby på et straffespark til slutresultatet 3-3.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
Dom:
Det kommer til at blive et tæt opgør mellem to defensivt kompakte mandskaber. Det er for hjemmeholdet afgørende, at de ikke er uden både Simon Piesinger og Erik Marxen – begge er dygtige forsvarsspillere.
Brøndby kommer med god form og selvtillid til opgøret, men vi forventer en tæt og forholdsvis målfattig affære mellem det o hold.
Salget af Emil Riis Jakobsen kan blive afgørende for kronjyderne – 1-0 til Brøndby ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Læs også:Medie: Schalke dropper Zorniger – peger på tidligere Augsburg-træner
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Her trækkes der lod til VM
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
