Optakt: Randers FC – Brøndby IF

Hjemmeholdet har ikke vundet de sidste par kampe, mens udeholdet omvendt kommer med tre sejre i tre kampe. Hvem tager de tre point i fredagskampen i Superligaen?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #sldk #rfcbif

Holdnyt:
Randers FC:
De startede så godt med en sejr på 3-0 over AC Horsens, men siden har Randers FC haft visse vanskeligheder. Det blev til uafgjort hjemme mod AGF efter en sen aarhusiansk scoring, og senest tabte man så til et reservespækket FC Midtjylland-hold.

Randers, der altså har fået fire point i de første tre kampe, skal nu forsøge at få bugt med Brøndby.

Den opgave er ikke blevet nemmere af, at Randers FC sent torsdag aften solgte angriber Emil Riis Jakobsen til Preston North End, og dermed er det folk som Marvin Egho og Alhaji Kamara, der skal lave målene.

Træner Thomas Thomasberg ser ud til at have en forholdsvis frisk trup til rådighed – Simon Piesinger udgik dog med en skade mod FC Midtjylland, og stopperen kan ende med at misse opgøret mod Brøndby IF. Erik Marxen var heller ikke med – meldingen har ellers været, at han er ved at være klar igen.

Brøndby IF:
Tre kampe, ni point. Der er ikke meget at brokke sig over for træner Niels Frederiksen, der har formået at få de unge spillere i truppen til at præstere. To top seks-klubber fra sidste sæson er blevet fejet til side i form af FC Nordsjælland og FC København. Senest blev det til en sejr på 2-1 over AC Horsens.

Godt nok er der plads til forbedring i spillet, men for en ung trup, der udover Andrija Pavlovic ikke har fået væsentlig forstærkning, er det et vigtigt signal at sende til ledelsen, at man kan vinde kampe.

Læs også:Lindstrøm og fire andre kæmper om at blive månedens unge spiller i Superligaen

Jens Martin Gammelby nærmer sig et comeback efter en skadespause, men han er fortsat ikke i truppen. Det er Andrija Pavlovic heller ikke – han mangler noget grundform. Det er derfor den samme trup plus Anton Skipper, der rejser til Randers.

Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Lauridsen – Hammershøy-Mistrati, Rømer, Lauenborg, Greve – Egho, Kamara

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Marvin Egho har været sat på bænken til at starte denne sæson med, men nu får han formentlig chancen efter salget af Emil Riis Jakobsen. Den chance skal han gribe, for det er muligt, at Randers går i markedet for at hente en erstatning.

Vidste du, at..:
Ni kampe i streg har Randers ikke vundet over Brøndby IF, når de to hold har spillet i Randers. Tættest på tre point i de ni kampe var kronjyderne tilbage i 2015, hvor et presset Brøndby-mandskab var bagud 1-3 efter 77 minutter. Så scorede først Johan Larsson, og i tillægstiden var det den gamle Randers-angriber Ronnie Schwartz, der scorede for Brøndby på et straffespark til slutresultatet 3-3.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september

Dom:
Det kommer til at blive et tæt opgør mellem to defensivt kompakte mandskaber. Det er for hjemmeholdet afgørende, at de ikke er uden både Simon Piesinger og Erik Marxen – begge er dygtige forsvarsspillere.

Brøndby kommer med god form og selvtillid til opgøret, men vi forventer en tæt og forholdsvis målfattig affære mellem det o hold.

Salget af Emil Riis Jakobsen kan blive afgørende for kronjyderne – 1-0 til Brøndby ender det.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Læs også:Medie: Schalke dropper Zorniger – peger på tidligere Augsburg-træner
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De lurer på Vejle-profil

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Iran får grønt lys til VM