Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #sldk #rfcbif
Holdnyt:
Randers FC:
De startede så godt med en sejr på 3-0 over AC Horsens, men siden har Randers FC haft visse vanskeligheder. Det blev til uafgjort hjemme mod AGF efter en sen aarhusiansk scoring, og senest tabte man så til et reservespækket FC Midtjylland-hold.
Randers, der altså har fået fire point i de første tre kampe, skal nu forsøge at få bugt med Brøndby.
Den opgave er ikke blevet nemmere af, at Randers FC sent torsdag aften solgte angriber Emil Riis Jakobsen til Preston North End, og dermed er det folk som Marvin Egho og Alhaji Kamara, der skal lave målene.
Træner Thomas Thomasberg ser ud til at have en forholdsvis frisk trup til rådighed – Simon Piesinger udgik dog med en skade mod FC Midtjylland, og stopperen kan ende med at misse opgøret mod Brøndby IF. Erik Marxen var heller ikke med – meldingen har ellers været, at han er ved at være klar igen.
Brøndby IF:
Tre kampe, ni point. Der er ikke meget at brokke sig over for træner Niels Frederiksen, der har formået at få de unge spillere i truppen til at præstere. To top seks-klubber fra sidste sæson er blevet fejet til side i form af FC Nordsjælland og FC København. Senest blev det til en sejr på 2-1 over AC Horsens.
Godt nok er der plads til forbedring i spillet, men for en ung trup, der udover Andrija Pavlovic ikke har fået væsentlig forstærkning, er det et vigtigt signal at sende til ledelsen, at man kan vinde kampe.
Læs også:Lindstrøm og fire andre kæmper om at blive månedens unge spiller i Superligaen
Jens Martin Gammelby nærmer sig et comeback efter en skadespause, men han er fortsat ikke i truppen. Det er Andrija Pavlovic heller ikke – han mangler noget grundform. Det er derfor den samme trup plus Anton Skipper, der rejser til Randers.
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Lauridsen – Hammershøy-Mistrati, Rømer, Lauenborg, Greve – Egho, Kamara
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
Profilen:
Marvin Egho har været sat på bænken til at starte denne sæson med, men nu får han formentlig chancen efter salget af Emil Riis Jakobsen. Den chance skal han gribe, for det er muligt, at Randers går i markedet for at hente en erstatning.
Vidste du, at..:
Ni kampe i streg har Randers ikke vundet over Brøndby IF, når de to hold har spillet i Randers. Tættest på tre point i de ni kampe var kronjyderne tilbage i 2015, hvor et presset Brøndby-mandskab var bagud 1-3 efter 77 minutter. Så scorede først Johan Larsson, og i tillægstiden var det den gamle Randers-angriber Ronnie Schwartz, der scorede for Brøndby på et straffespark til slutresultatet 3-3.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
Dom:
Det kommer til at blive et tæt opgør mellem to defensivt kompakte mandskaber. Det er for hjemmeholdet afgørende, at de ikke er uden både Simon Piesinger og Erik Marxen – begge er dygtige forsvarsspillere.
Brøndby kommer med god form og selvtillid til opgøret, men vi forventer en tæt og forholdsvis målfattig affære mellem det o hold.
Salget af Emil Riis Jakobsen kan blive afgørende for kronjyderne – 1-0 til Brøndby ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Læs også:Medie: Schalke dropper Zorniger – peger på tidligere Augsburg-træner
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
LIVE
LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
