Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #sldk #rfcbif
Holdnyt:
Randers FC:
De startede så godt med en sejr på 3-0 over AC Horsens, men siden har Randers FC haft visse vanskeligheder. Det blev til uafgjort hjemme mod AGF efter en sen aarhusiansk scoring, og senest tabte man så til et reservespækket FC Midtjylland-hold.
Randers, der altså har fået fire point i de første tre kampe, skal nu forsøge at få bugt med Brøndby.
Den opgave er ikke blevet nemmere af, at Randers FC sent torsdag aften solgte angriber Emil Riis Jakobsen til Preston North End, og dermed er det folk som Marvin Egho og Alhaji Kamara, der skal lave målene.
Træner Thomas Thomasberg ser ud til at have en forholdsvis frisk trup til rådighed – Simon Piesinger udgik dog med en skade mod FC Midtjylland, og stopperen kan ende med at misse opgøret mod Brøndby IF. Erik Marxen var heller ikke med – meldingen har ellers været, at han er ved at være klar igen.
Brøndby IF:
Tre kampe, ni point. Der er ikke meget at brokke sig over for træner Niels Frederiksen, der har formået at få de unge spillere i truppen til at præstere. To top seks-klubber fra sidste sæson er blevet fejet til side i form af FC Nordsjælland og FC København. Senest blev det til en sejr på 2-1 over AC Horsens.
Godt nok er der plads til forbedring i spillet, men for en ung trup, der udover Andrija Pavlovic ikke har fået væsentlig forstærkning, er det et vigtigt signal at sende til ledelsen, at man kan vinde kampe.
Læs også:Lindstrøm og fire andre kæmper om at blive månedens unge spiller i Superligaen
Jens Martin Gammelby nærmer sig et comeback efter en skadespause, men han er fortsat ikke i truppen. Det er Andrija Pavlovic heller ikke – han mangler noget grundform. Det er derfor den samme trup plus Anton Skipper, der rejser til Randers.
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Lauridsen – Hammershøy-Mistrati, Rømer, Lauenborg, Greve – Egho, Kamara
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
Profilen:
Marvin Egho har været sat på bænken til at starte denne sæson med, men nu får han formentlig chancen efter salget af Emil Riis Jakobsen. Den chance skal han gribe, for det er muligt, at Randers går i markedet for at hente en erstatning.
Vidste du, at..:
Ni kampe i streg har Randers ikke vundet over Brøndby IF, når de to hold har spillet i Randers. Tættest på tre point i de ni kampe var kronjyderne tilbage i 2015, hvor et presset Brøndby-mandskab var bagud 1-3 efter 77 minutter. Så scorede først Johan Larsson, og i tillægstiden var det den gamle Randers-angriber Ronnie Schwartz, der scorede for Brøndby på et straffespark til slutresultatet 3-3.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
Dom:
Det kommer til at blive et tæt opgør mellem to defensivt kompakte mandskaber. Det er for hjemmeholdet afgørende, at de ikke er uden både Simon Piesinger og Erik Marxen – begge er dygtige forsvarsspillere.
Brøndby kommer med god form og selvtillid til opgøret, men vi forventer en tæt og forholdsvis målfattig affære mellem det o hold.
Salget af Emil Riis Jakobsen kan blive afgørende for kronjyderne – 1-0 til Brøndby ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Læs også:Medie: Schalke dropper Zorniger – peger på tidligere Augsburg-træner
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
Her kan du se Skotland mod Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
