William Kvist tilbragte to perioder af sin karriere i FC København, og han har været med til at vinde otte danske mesterskaber og tre pokaltitler med løverne. Næsten alle triumfer fejrede han sammen med Ståle Solbakken.
Den tidligere danske landsholdsspiller startede som back i FC København, inden han fik kæmpet sig ind på favoritpositionen på den centrale midtbane.
– Han havde en ekstrem løbekapacitet, da han var på toppen. Han dækkede store rum på banen, og han var god til at slå de nemme afleveringer og holde spillet i gang. Han forstod mekanismerne af et holdspil. I hans anden periode i FCK var noget af hurtigheden væk, og så levede han især på sin klogskab, siger Ståle Solbakken.
William Kvist stoppede sin karriere i 2019, og til sidst kunne han ikke komme på holdet i FC København.
– Det var med ham som med mange andre fodboldspillere. De forstår ikke, når timeglasset rinder ud, siger Solbakken og fortsætter:
– William var en spiller, som skulle have opmærksomhed og en kærlig hånd på skulderen. Han var ekstremt optaget af tryghed. Han har betydet meget for FCK som spiller over en lang, lang periode.
– Nogle spillere præsterer bedst, når alt er trygt og godt, og det var nok både hans styrke og svaghed. Da benene ikke løb lige så hurtigt, og pladsen på holdet ikke var lige så sikker, kom der ikke så meget ilt til hovedet.
William Kvist spillede 425 førsteholdskampe for FC København, og dermed er han kamprekordholder i hovedstadsklubben. Nu sidder han i bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag FC København.
Ståle Solbakken sætter nogle flere ord på, hvordan han oplevede William Kvist som spiller i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
