Færdig i AGF: Superliga-klubber viste interesse

Tobias Anker er blevet solgt fra AGF til Sirius, og forsvareren fortæller til Tipsbladet, at han havde håbet på et bedre spillemæssigt ophold i AGF.



Tasken skal pakkes, og de svenske gloser skal øves.

Ankeret er nemlig blevet kastet i land i det svenske, da Tobias Anker er blevet solgt fra AGF til svenske Sirius.

Forsvareren nåede blot at være i Aarhus-klubben i et halvandet år, og her udeblev den helt store succes for Anker.

Derfor var danskeren også indstillet på at skulle væk fra Superliga-klubben.

– Det er selvfølgelig altid specielt, når man skal skifte. AGF var en pissefed klub at være i. Der er en sindssyg fankultur, og det er en fodboldby samt et af Danmarks bedste hold. Selvfølgelig er det ærgerligt, at man skifter derfra, men jeg har kæmpe ambitioner, og jeg vil spille fodbold. Det var svært med spilletiden i AGF. Derfor ville jeg gerne prøve noget nyt, fortæller Tobias Anker i et interview med Tipsbladet.

Er du skuffet over den manglende spilletid i AGF?

– Ja, det er man vel altid, når man har høje ambitioner til sig selv, som jeg har. Selvfølgelig ville jeg gerne have haft mere i AGF, og det var også derfor, at jeg tog hertil. Jeg ville slå igennem i AGF, men alting lykkes ikke i fodbold. Nu må jeg tage et skridt ned for at tage to op næste gang.

Anker tager dog meget med fra AGF-opholdet, selvom det blev en sportslig skuffelse.

– Det var fedt og ekstremt lærerigt. Der var kæmpe forskel fra Vendsyssel til AGF på mange parametre. Der var en tilvænningsperiode, og når man træner med så gode spillere hver dag, bliver man bedre, så det har bestemt ikke været spildt at være i AGF.

Forsvareren fortæller, at Sirius har været ude efter ham i de seneste tre transfervinduer, og Anker er meget smigret over klubbens store standhaftighed.

– Jeg føler, at klubben har et stort potentiale, når det er den fjerdestørste by Uppsala. Klubben har en fed måde at gøre tingene på, siger Anker og tilføjer, at det er dejligt, at der er tre andre danskere i klubben i form af Andreas Pyndt, Marcus Lindberg og Yousef Salech.

Artiklen fortsætter under billedet.

Superliga-klubber viste interesse

Den nu tidligere AGF-spiller indrømmer, at Sirius langt fra var den eneste klub, der var ude efter ham.

– Der var lidt forskelligt i Danmark, Norge og Sverige, men jeg snakkede primært med Sirius. Der var et par klubber i Superligaen og mulighed for at komme på leje i 1. division. Jeg har dog altid haft den her drøm om at komme til udlandet, så det snakkede for Sirius.

På sigt håber den tidligere Superliga-spiller, at der kan vente ham noget endnu større.

– Jeg har kæmpe ambitioner til mig selv, men jeg er også god til at være nuet. Nu skal jeg til Sverige og finde mig til rette i klubben. Det er en lang proces, men det er klart, at på længere sigt vil jeg til England og byde mig til, siger Tobias Anker til Tipsbladet.

Anker har skrevet under på en kontrakt, der løber til sommeren 2029.

Forsvareren fik blot 17 kampe for AGF.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’