Solgt for rekordbeløb til AGF: Han er vanvittig

Richmond Gyamfi har taget næste skridt i karrieren, da AGF har købt ham i Hobro. Tipsbladet har talt med Hobro-cheftræner Martin Thomsen om den nye Superliga-spiller.



Richmond er en vanvittig spiller.

Martin Thomsen
Hobro-cheftræner

NordicBet Liga-klubben Hobro har lavet et stort salg.

Klubben har nemlig sendt Richmond Gyamfi til AGF, og Hobro har solgt ham for et rekordbeløb.

Tipsbladet kunne afsløre, at AGF betalte hele ni millioner kroner for angriberen, og det er det største salg i Hobros historie.

Men hvilken spiller kan AGF-fansene se frem til at se?

Hobro-cheftræner Martin Thomsen kender naturligvis Gyamfi indgående, og han er fuld af roser tilovers for angriberen.

– Vi var rigtig trætte af at miste ham sportsligt, fordi vi fik med hans tilstedeværelse vist, hvad vi kunne bidrage med i specielt top seks til sidst. I de syv kampe, hvor han startede inde, kunne man se, hvor ondt han gjorde. Han var årsagen til, at vi slog AaB.

– Det gjorde lidt ondt. Det vil vi gerne indrømme, men i de første par kampe har vi vist, at vi godt kan score mål med fem mål i to kampe. Vi er fortrøstningsfulde, men vi ved, at det er en del af gamet.

– Richmond er en vanvittig spiller, og det var til sidst en no-brainer for os som klub. Det var et godt tilbud for alle parter. Det er min opgave at få rettet til, så vi kan præstere bedst muligt. Det har jeg en god tro på, at vi kan, siger Martin Thomsen til Tipsbladet.

Hvad er det, som Richmond Gyamfi kan?

– Vi har af og til nogle afrikanere på besøg, og Richmond kom også, hvor de var et par stykker. Det var tydeligt fra start, at måden, som han adapterer tingene på og indgår i det relationelle spil, var bare unik i forhold til den måde, som han kunne indgå i pasningssspillet.

– Man så hans individuelle færdigheder i glimt. Det er tit et godt tegn. Vi så ret tidligt, at han lavede nogle vanvittige mål, og han har nogle vilde afslutninger. 

– Vi har hele tiden joket med, at når han får vist sin signatur-ydersideafslutning, hvor han kan sparke den over i det lange hjørne, så stiger hans værdi. Det nåede han aldrig at få vist i Hobro. Det må han passende gøre for Uwe og AGF. Det vil jeg nyde den dag, det kommer.

– Han skal bruge lidt tid i nogle nye rammer, men min forventning er også, at han ret hurtigt kommer til at gøre ondt på hold i Superligaen. Det kan blive en rigtig spændende case for AGF.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sk__rmbillede_2024-07-31_144514

Foto: AGF

Svækket
Nu skal Hobro klare sig i NordicBet Ligaen uden 19-årige Gyamfi, men cheftræneren er ikke nervøs.

– Det er klart, hvis man skal kigge på det sportsligt, så er vi gået svækket ud. Der er ingen tvivl om det, da vi har mistet to af vores bedste spillere i Freundlich (Mads Freundlich til Silkeborg, red.) og Richmond.

– Vi er til gengæld blevet styrket på andre punkter. Når vi er kommet i gang, er jeg glad for, at vi har vist, at vi kan score mål.

– Overordnet set har vi vist, at der er nogle til at tage over for Richmond og Freundlich. Vi må se, hvad der byder sig i vinduet til sidst.

– Vi er stadig på udkig efter, om vi kan få noget kvalitet ind på den øverste linje. Vi er også tålmodige, da vi har nogle i truppen, der kan gøre ondt på modstanderne, siger Martin Thomsen til Tipsbladet.

Gyamfi fik debut for AGF mod FCK, og han har kontrakt med Aarhus-klubben til sommeren 2029.

Ghaneseren nåede blot at spille 13 kampe for Hobro i NordicBet Ligaen.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Årets mest læste – I elsker transfers!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil