Solgt for rekordbeløb til AGF: Han er vanvittig

Richmond Gyamfi har taget næste skridt i karrieren, da AGF har købt ham i Hobro. Tipsbladet har talt med Hobro-cheftræner Martin Thomsen om den nye Superliga-spiller.



Richmond er en vanvittig spiller.

Martin Thomsen
Hobro-cheftræner

NordicBet Liga-klubben Hobro har lavet et stort salg.

Klubben har nemlig sendt Richmond Gyamfi til AGF, og Hobro har solgt ham for et rekordbeløb.

Tipsbladet kunne afsløre, at AGF betalte hele ni millioner kroner for angriberen, og det er det største salg i Hobros historie.

Men hvilken spiller kan AGF-fansene se frem til at se?

Hobro-cheftræner Martin Thomsen kender naturligvis Gyamfi indgående, og han er fuld af roser tilovers for angriberen.

– Vi var rigtig trætte af at miste ham sportsligt, fordi vi fik med hans tilstedeværelse vist, hvad vi kunne bidrage med i specielt top seks til sidst. I de syv kampe, hvor han startede inde, kunne man se, hvor ondt han gjorde. Han var årsagen til, at vi slog AaB.

– Det gjorde lidt ondt. Det vil vi gerne indrømme, men i de første par kampe har vi vist, at vi godt kan score mål med fem mål i to kampe. Vi er fortrøstningsfulde, men vi ved, at det er en del af gamet.

– Richmond er en vanvittig spiller, og det var til sidst en no-brainer for os som klub. Det var et godt tilbud for alle parter. Det er min opgave at få rettet til, så vi kan præstere bedst muligt. Det har jeg en god tro på, at vi kan, siger Martin Thomsen til Tipsbladet.

Hvad er det, som Richmond Gyamfi kan?

– Vi har af og til nogle afrikanere på besøg, og Richmond kom også, hvor de var et par stykker. Det var tydeligt fra start, at måden, som han adapterer tingene på og indgår i det relationelle spil, var bare unik i forhold til den måde, som han kunne indgå i pasningssspillet.

– Man så hans individuelle færdigheder i glimt. Det er tit et godt tegn. Vi så ret tidligt, at han lavede nogle vanvittige mål, og han har nogle vilde afslutninger. 

– Vi har hele tiden joket med, at når han får vist sin signatur-ydersideafslutning, hvor han kan sparke den over i det lange hjørne, så stiger hans værdi. Det nåede han aldrig at få vist i Hobro. Det må han passende gøre for Uwe og AGF. Det vil jeg nyde den dag, det kommer.

– Han skal bruge lidt tid i nogle nye rammer, men min forventning er også, at han ret hurtigt kommer til at gøre ondt på hold i Superligaen. Det kan blive en rigtig spændende case for AGF.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sk__rmbillede_2024-07-31_144514

Foto: AGF

Svækket
Nu skal Hobro klare sig i NordicBet Ligaen uden 19-årige Gyamfi, men cheftræneren er ikke nervøs.

– Det er klart, hvis man skal kigge på det sportsligt, så er vi gået svækket ud. Der er ingen tvivl om det, da vi har mistet to af vores bedste spillere i Freundlich (Mads Freundlich til Silkeborg, red.) og Richmond.

– Vi er til gengæld blevet styrket på andre punkter. Når vi er kommet i gang, er jeg glad for, at vi har vist, at vi kan score mål.

– Overordnet set har vi vist, at der er nogle til at tage over for Richmond og Freundlich. Vi må se, hvad der byder sig i vinduet til sidst.

– Vi er stadig på udkig efter, om vi kan få noget kvalitet ind på den øverste linje. Vi er også tålmodige, da vi har nogle i truppen, der kan gøre ondt på modstanderne, siger Martin Thomsen til Tipsbladet.

Gyamfi fik debut for AGF mod FCK, og han har kontrakt med Aarhus-klubben til sommeren 2029.

Ghaneseren nåede blot at spille 13 kampe for Hobro i NordicBet Ligaen.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Schmedes roser ny transfer

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Real Madrid satte Atlético på plads

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

– Så kan det ikke være et svært valg

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper