Som fader, så søn: Rafael van der Vaarts 13-årige søn scorede i testimonial

Det blev til tre Van der Vaart-kasser i Rafaels testimonial i Hamborg. To af ham selv og én af sønnen Damian.



Den tidligere EfB- og FC Midtjylland-spiller Rafael van der Vaart fik søndag sin testimonialkamp i en anden af hollænderens forhenværende klubber, nemlig tyske HSV. Her var det med en samling af legendariske spillere, som fik mulighed for at hylde midtbanespilleren sammen med 33.500 tilskuere.

Endvidere blev det til en særdeles målrig kamp, som disse ofte kan blive denne gang blev det til 7-6 i opgøret til Rafael van der Vaarts Allstars over HSV-Allstarholdet. Her blev det til to kasser fra dagens hovedperson.

Foruden spillere som Arjen Robben, Ruud van Nistelrooy, Robin van Persie og Edwin van de Sar var der også plads til den tidligere Brøndby-spiller Khalid Boulahrouz, som var meget glad for at kunne give sådan en oplevelse til Rafael van der Vaart.

– Rafa har fortjent denne dag, lyder det fra Boulahrouz til det tyske medie MOPO. Han har desuden spillet med ham for både HSV og det hollandske landshold, og dermed kender han ham virkelig godt.

En anden, som om nogen kender Rafael van der Vaart endnu bedre, er van der Vaarts søn, Damian. Den 13-årige dreng var også med i kampen, og efter tre forsøg i kampen lykkedes det for ham at få scoret på den brasilianske målmand Heurelho Gomes.

Undervejs i karrieren var Rafael van der Vaart også forbi Real Madrid, og derfra var Michel Salgado med i kampen.

Rafael van der Vaart stoppede sin professionelle karriere for omkring et år siden, men han har på det seneste holdt formen ved lige i Serie 4 for EfB.

Læs også:Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Køber ind i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea