Den tidligere EfB- og FC Midtjylland-spiller Rafael van der Vaart fik søndag sin testimonialkamp i en anden af hollænderens forhenværende klubber, nemlig tyske HSV. Her var det med en samling af legendariske spillere, som fik mulighed for at hylde midtbanespilleren sammen med 33.500 tilskuere.
Endvidere blev det til en særdeles målrig kamp, som disse ofte kan blive denne gang blev det til 7-6 i opgøret til Rafael van der Vaarts Allstars over HSV-Allstarholdet. Her blev det til to kasser fra dagens hovedperson.
Foruden spillere som Arjen Robben, Ruud van Nistelrooy, Robin van Persie og Edwin van de Sar var der også plads til den tidligere Brøndby-spiller Khalid Boulahrouz, som var meget glad for at kunne give sådan en oplevelse til Rafael van der Vaart.
– Rafa har fortjent denne dag, lyder det fra Boulahrouz til det tyske medie MOPO. Han har desuden spillet med ham for både HSV og det hollandske landshold, og dermed kender han ham virkelig godt.
En anden, som om nogen kender Rafael van der Vaart endnu bedre, er van der Vaarts søn, Damian. Den 13-årige dreng var også med i kampen, og efter tre forsøg i kampen lykkedes det for ham at få scoret på den brasilianske målmand Heurelho Gomes.
Undervejs i karrieren var Rafael van der Vaart også forbi Real Madrid, og derfra var Michel Salgado med i kampen.
Rafael van der Vaart stoppede sin professionelle karriere for omkring et år siden, men han har på det seneste holdt formen ved lige i Serie 4 for EfB.
Læs også:Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
