Som fader, så søn: Rafael van der Vaarts 13-årige søn scorede i testimonial

Det blev til tre Van der Vaart-kasser i Rafaels testimonial i Hamborg. To af ham selv og én af sønnen Damian.



Den tidligere EfB- og FC Midtjylland-spiller Rafael van der Vaart fik søndag sin testimonialkamp i en anden af hollænderens forhenværende klubber, nemlig tyske HSV. Her var det med en samling af legendariske spillere, som fik mulighed for at hylde midtbanespilleren sammen med 33.500 tilskuere.

Endvidere blev det til en særdeles målrig kamp, som disse ofte kan blive denne gang blev det til 7-6 i opgøret til Rafael van der Vaarts Allstars over HSV-Allstarholdet. Her blev det til to kasser fra dagens hovedperson.

Foruden spillere som Arjen Robben, Ruud van Nistelrooy, Robin van Persie og Edwin van de Sar var der også plads til den tidligere Brøndby-spiller Khalid Boulahrouz, som var meget glad for at kunne give sådan en oplevelse til Rafael van der Vaart.

– Rafa har fortjent denne dag, lyder det fra Boulahrouz til det tyske medie MOPO. Han har desuden spillet med ham for både HSV og det hollandske landshold, og dermed kender han ham virkelig godt.

En anden, som om nogen kender Rafael van der Vaart endnu bedre, er van der Vaarts søn, Damian. Den 13-årige dreng var også med i kampen, og efter tre forsøg i kampen lykkedes det for ham at få scoret på den brasilianske målmand Heurelho Gomes.

Undervejs i karrieren var Rafael van der Vaart også forbi Real Madrid, og derfra var Michel Salgado med i kampen.

Rafael van der Vaart stoppede sin professionelle karriere for omkring et år siden, men han har på det seneste holdt formen ved lige i Serie 4 for EfB.

Læs også:Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig




LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Toptræner hylder Danmark og FC København

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob