Den tidligere EfB- og FC Midtjylland-spiller Rafael van der Vaart fik søndag sin testimonialkamp i en anden af hollænderens forhenværende klubber, nemlig tyske HSV. Her var det med en samling af legendariske spillere, som fik mulighed for at hylde midtbanespilleren sammen med 33.500 tilskuere.
Endvidere blev det til en særdeles målrig kamp, som disse ofte kan blive denne gang blev det til 7-6 i opgøret til Rafael van der Vaarts Allstars over HSV-Allstarholdet. Her blev det til to kasser fra dagens hovedperson.
Foruden spillere som Arjen Robben, Ruud van Nistelrooy, Robin van Persie og Edwin van de Sar var der også plads til den tidligere Brøndby-spiller Khalid Boulahrouz, som var meget glad for at kunne give sådan en oplevelse til Rafael van der Vaart.
– Rafa har fortjent denne dag, lyder det fra Boulahrouz til det tyske medie MOPO. Han har desuden spillet med ham for både HSV og det hollandske landshold, og dermed kender han ham virkelig godt.
En anden, som om nogen kender Rafael van der Vaart endnu bedre, er van der Vaarts søn, Damian. Den 13-årige dreng var også med i kampen, og efter tre forsøg i kampen lykkedes det for ham at få scoret på den brasilianske målmand Heurelho Gomes.
Undervejs i karrieren var Rafael van der Vaart også forbi Real Madrid, og derfra var Michel Salgado med i kampen.
Rafael van der Vaart stoppede sin professionelle karriere for omkring et år siden, men han har på det seneste holdt formen ved lige i Serie 4 for EfB.
Læs også:Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
