Rigtig mange havde nok inderst inde en mistanke om, at det godt kunne blive en halvkedelig kamp, lørdagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og SønderjysKE, og de to mandskaber gjorde længe ikke meget for at aflive de fordomme.
Det var for det meste rigtig kedeligt på MASCOT Park, og det trak længe op til en målløs affære, men i det sidste kvarters tid af kampen kom der for alvor fut i tingene, og mål blev der også scoret. Mange mål faktisk. Hele fire stk, som de to mandskaber fordelte ligeligt imellem sig, og derfor endte lørdagskampen 2-2.
Det resultat var dog ikke helt retvisende med tanke på, hvordan kampen udviklede sig. Det var for det meste SønderjyskE, der sad på begivenhederne, men Lars Søndergaards tropper formåede ikke at omsætte chancerne til scoring i første halvleg. Især helt i begyndelsen var gæsterne toneangivende, men overliggeren stod i vejen for Søren Muusmann, og Marvin Pourié manglede lige det sidste for at blive rigtig farlig.
Efter 0-0 med pausen døede tingene helt ud i anden halvleg, men pludselig kom der gang i festen, og det skyldtes ikke mindst et par geniale skaktræk af de to cheftrænere. Det var således to indskiftere, der sørgede for, at der kom mål i kampen.
Efter en time kom Morten Beck Andersen på banen for Silkeborg, og efter ni minutter på græs gjorde han det til 1-0. Frank Hansen lagde bolden ind i feltet til Silkeborg-angriberen, der brugte sig selv som bande, inden han sendte bolden i kassen.
Minuttet inden havde Lars Søndergaard sendt Nicolaj Madsen i aktion i stedet for Andreas Oggesen, og det var indskiftede Madsen, der udlignede for SønderjyskE efter kun få minutter på banen. Efter 73 minutter sendte Silas Songani bolden ind i feltet, hvor Nicolaj Madsen kvitterede ved at udligne til 1-1.
Normalt er det ikke et bundholds lod at være heldig, men heldet var på Silkeborgs side denne lørdag, og fem minutter før tid mundede det ud i et selvmål af SønderjyskE. Endnu en indskifter, Adeola Runsewe, smækkede bolden ind i feltet, hvor Marin Skender fik viftet bolden ind på Pierre Kanstrup, hvorefter den gik i nettet til 2-1.
Det burde have været afgørelsen, men SønderjyskE-spillerne viste en imponerende moral, og til slut gav det pote i form af en udligning. Gæsterne fik tilkæmpet sig et frispark på kanten af feltet, som Silas Songani bankede i nettet til 2-2 med et fladt spark, som blev rettet en smule af i muren og dermed var utagelig for Thomas Nørgaard i målet.
Og dermed endte det alligevel med at blive rigtig underholdene i Silkeborg.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
AGF – Viborg FF
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
TOPNYHED
Stort slag for FC København
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Real Madrid taber
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
