Rigtig mange havde nok inderst inde en mistanke om, at det godt kunne blive en halvkedelig kamp, lørdagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og SønderjysKE, og de to mandskaber gjorde længe ikke meget for at aflive de fordomme.
Det var for det meste rigtig kedeligt på MASCOT Park, og det trak længe op til en målløs affære, men i det sidste kvarters tid af kampen kom der for alvor fut i tingene, og mål blev der også scoret. Mange mål faktisk. Hele fire stk, som de to mandskaber fordelte ligeligt imellem sig, og derfor endte lørdagskampen 2-2.
Det resultat var dog ikke helt retvisende med tanke på, hvordan kampen udviklede sig. Det var for det meste SønderjyskE, der sad på begivenhederne, men Lars Søndergaards tropper formåede ikke at omsætte chancerne til scoring i første halvleg. Især helt i begyndelsen var gæsterne toneangivende, men overliggeren stod i vejen for Søren Muusmann, og Marvin Pourié manglede lige det sidste for at blive rigtig farlig.
Efter 0-0 med pausen døede tingene helt ud i anden halvleg, men pludselig kom der gang i festen, og det skyldtes ikke mindst et par geniale skaktræk af de to cheftrænere. Det var således to indskiftere, der sørgede for, at der kom mål i kampen.
Efter en time kom Morten Beck Andersen på banen for Silkeborg, og efter ni minutter på græs gjorde han det til 1-0. Frank Hansen lagde bolden ind i feltet til Silkeborg-angriberen, der brugte sig selv som bande, inden han sendte bolden i kassen.
Minuttet inden havde Lars Søndergaard sendt Nicolaj Madsen i aktion i stedet for Andreas Oggesen, og det var indskiftede Madsen, der udlignede for SønderjyskE efter kun få minutter på banen. Efter 73 minutter sendte Silas Songani bolden ind i feltet, hvor Nicolaj Madsen kvitterede ved at udligne til 1-1.
Normalt er det ikke et bundholds lod at være heldig, men heldet var på Silkeborgs side denne lørdag, og fem minutter før tid mundede det ud i et selvmål af SønderjyskE. Endnu en indskifter, Adeola Runsewe, smækkede bolden ind i feltet, hvor Marin Skender fik viftet bolden ind på Pierre Kanstrup, hvorefter den gik i nettet til 2-1.
Det burde have været afgørelsen, men SønderjyskE-spillerne viste en imponerende moral, og til slut gav det pote i form af en udligning. Gæsterne fik tilkæmpet sig et frispark på kanten af feltet, som Silas Songani bankede i nettet til 2-2 med et fladt spark, som blev rettet en smule af i muren og dermed var utagelig for Thomas Nørgaard i målet.
Og dermed endte det alligevel med at blive rigtig underholdene i Silkeborg.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Tilbage efter lang pause
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
