Songani reddede SønderjyskE i slutfasen

En i lange perioder kedelig kamp eksploderede i det sidste kvarter, og så endte opgøret mellem Silkeborg og SønderjyskE 2-2.



Rigtig mange havde nok inderst inde en mistanke om, at det godt kunne blive en halvkedelig kamp, lørdagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og SønderjysKE, og de to mandskaber gjorde længe ikke meget for at aflive de fordomme.

Det var for det meste rigtig kedeligt på MASCOT Park, og det trak længe op til en målløs affære, men i det sidste kvarters tid af kampen kom der for alvor fut i tingene, og mål blev der også scoret. Mange mål faktisk. Hele fire stk, som de to mandskaber fordelte ligeligt imellem sig, og derfor endte lørdagskampen 2-2.

Det resultat var dog ikke helt retvisende med tanke på, hvordan kampen udviklede sig. Det var for det meste SønderjyskE, der sad på begivenhederne, men Lars Søndergaards tropper formåede ikke at omsætte chancerne til scoring i første halvleg. Især helt i begyndelsen var gæsterne toneangivende, men overliggeren stod i vejen for Søren Muusmann, og Marvin Pourié manglede lige det sidste for at blive rigtig farlig.

Efter 0-0 med pausen døede tingene helt ud i anden halvleg, men pludselig kom der gang i festen, og det skyldtes ikke mindst et par geniale skaktræk af de to cheftrænere. Det var således to indskiftere, der sørgede for, at der kom mål i kampen.

Efter en time kom Morten Beck Andersen på banen for Silkeborg, og efter ni minutter på græs gjorde han det til 1-0. Frank Hansen lagde bolden ind i feltet til Silkeborg-angriberen, der brugte sig selv som bande, inden han sendte bolden i kassen.

Minuttet inden havde Lars Søndergaard sendt Nicolaj Madsen i aktion i stedet for Andreas Oggesen, og det var indskiftede Madsen, der udlignede for SønderjyskE efter kun få minutter på banen. Efter 73 minutter sendte Silas Songani bolden ind i feltet, hvor Nicolaj Madsen kvitterede ved at udligne til 1-1.

Normalt er det ikke et bundholds lod at være heldig, men heldet var på Silkeborgs side denne lørdag, og fem minutter før tid mundede det ud i et selvmål af SønderjyskE.  Endnu en indskifter, Adeola Runsewe, smækkede bolden ind i feltet, hvor Marin Skender fik viftet bolden ind på Pierre Kanstrup, hvorefter den gik i nettet til 2-1.

Det burde have været afgørelsen, men SønderjyskE-spillerne viste en imponerende moral, og til slut gav det pote i form af en udligning. Gæsterne fik tilkæmpet sig et frispark på kanten af feltet, som Silas Songani bankede i nettet til 2-2 med et fladt spark, som blev rettet en smule af i muren og dermed var utagelig for Thomas Nørgaard i målet.

Og dermed endte det alligevel med at blive rigtig underholdene i Silkeborg.

 

 

 

 

 

 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Offentliggøres i dag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

‘Så brænder hele København ned’

Nedtur for Højlund og Napoli

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia