Sort på hvidt: Superligaen flopper europæisk

Superligaen er lige nu på vej mod sit dårligste europæiske år, siden FC København fik bøllebank af Gorica i Parken i august 2004.



Det lyder barskt oven på et efteråret, hvor OB faktisk kun var en halvleg fra at ryge i Champions League-gruppespillet i udekampen mod Villarreal i august.

Men med mindre FC København og OB henter mindst en sejr og en uafgjort i næste uge i Europa League, vil Superligaen stå tilbage med sit dårligste år i de europæiske turneringer siden 2004/2005-sæsonen.

Lige nu har de fem europæiske deltagere fra Superligaen i denne sæson hentet 2,9 point på den rangliste, UEFA tildeler pladser i Champions League og Europa League efter, og vi skal altså helt tilbage til 2004/2005-sæsonen for at finde en sløjere præstation, da Superligaen det år kun hentede halvandet point.

Bryder flere års flotte resultater
Superliga-klubberne har ellers gjort det rigtig stærkt i Europa i de seneste sæsoner.

FC Københavns klassepræstation i Champions League i sidste sæson samt AaB’s og FCK’s fornemme arbejde i 2008/2009-sæsonen er hovedårsagerne til, at Superligaens mesterhold til næste sommer er direkte med i Champions League-gruppespillet.

Læs også: FCK og OB styrer Danmark mod triumf

Men man må sige, at Superligaens fem europæiske deltagere i denne sæson med deres resultater har gjort deres til, at Superligaen allerede fra næste år er under pres for at levere nye store resultater for at holde fast i den nyvundne status.

For 2011/2012 ender med at blive et mareridtsår i Europa, hvor Superligaen før OB’s og FCK’s afsluttende kampe (mod Fulham og Standard Liege) kun har høstet 2,9 ranglistepoint mod 8,2 i 08/09 og 6,7 sidste år.

FCK og OB kan hver hente 0,4 point med en sejr i næste uges Europa League-kampe, mens et uafgjort resultat vil give Superligaen 0,2 point ekstra oven i de 2,9 point, der står på kontoen nu.

Skulle begge klubber vinde deres opgør (FCK hjemme mod Standard Liege, OB ude mod Fulham), hiver de lige nøjagtig Superligaen over 2005/2006-sæsonen, hvor klubberne hentede 3,5 rangliste-point.

Danmarks rangliste-point fra den igangværende sæson vil tælle med i det samlede europæiske regnskab indtil 2017, hvor de 2,9 til 3,7 rangliste-point fra 2011/2012 vil glide ud, hvis ellers UEFA bevarer de nuværende regler.

Klik dig videre til næste side for at sammenligne Superliga-holdenes europæiske resultater i 2011/2012 med resultaterne fra sidste sæson.

Superligaens resultater i Europa i 2010/2011
Deltagere: FCK, OB, Brøndby, Randers og FCN

Kvalifikations-fasen
11 sejre
5 uafgjorte
6 nederlag

Gruppespil og knockout-kampe
4 sejre
3 uafgjorte
7 nederlag

Superligaens resultater i Europa i 2011/2012
Deltagere: FCK, OB, Brøndby, FCM og FCN

Kvalifikations-fasen
7 sejre
3 uafgjorte
6 nederlag

Gruppespil
2 sejre
2 uafgjorte
6 nederlag







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem