Spår flere træner-ændringer i FC København

Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg ser Bo Svensson som en oplagt afløser for Jacob Neestrup i FC København.



FC Københavns nye træner er snart på plads.  

Tipsbladet kunne søndag afsløre, at FC København havde fyret Jacob Neestrup, og at Bo Svensson er på plads som hans afløser.  

Svensson har tilbragt de seneste år i Bundesligaen, hvor han har stået i spidsen for både Mainz og senest Union Berlin.  

Bo Svensson, der har en fortid som spiller i FC København, har ikke prøvet kræfter med dansk fodbold som træner endnu, så der er en del ubekendte.  

Tipsbladet har derfor allieret sig med Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg, der ser Bo Svensson som en oplagt afløser for Jacob Neestrup, selvom Svenssons spillestil har været anderledes i Tyskland.  

– Det er især det (spillestilen, red.), jeg er spændt på at se. Nu skal han jo til at træne et tophold, det vil FCK i hvert fald gerne være, og alt det, der følger med.  

– Det er en lidt anden spillestil, han skal til nu, for FCK vil jo gerne være dominerende på bolden, så det bliver interessant, for det har han ikke været udfordret på i Bundesligaen. Da han kom til Mainz første gang, der handlede det om ren overlevelse, og så synes jeg faktisk, at han i sin anden sæson flyttede holdet, men det formåede han aldrig at gøre i Union Berlin.  

Hvordan vil du beskrive hans spillestil? 

– Det er lidt forskelligt, for inden han var i de to Bundesliga-klubber, var han i Liefering, og der var de altdominerende – den østrigske sattelitklub for RedBull Salzburg. Der var også en form for spillestil pakket ned over træneren, for man får at vide, hvilken måde man skal spille på. 

– I Mainz var det pragmatisk. Der var fokus på en god organisation og en god enhed, men også med et ønske om at have bolden og ville noget med bolden. De turde at sætte bolden på spil, men det, vi så fra Mainz i anden sæson under på Svensson, er nok det, der kommer tættest på, hvad jeg vurderer, er hans spillestil.  

– Man skulle kende sin plads i Bundesligaen, og man skulle vide, hvordan man forsvarede, men han formåede at bygge noget på, så det ikke bare var lange afleveringer fremad i banen. Der var spilmønstre og opbyggende ting.  

– Men Bo Svensson har endnu ikke skulle vise os, der ser til fra sidelinjen, hvordan han kan gøre med et tophold. Det, han bliver præsenteret for i FCK, det har han endnu ikke bevist, for han har ikke haft nogen klubber, der har skulle gøre det på samme måde. 

Bliver det en stor opgave for ham at skulle omstille sig? 

– Jeg glæder mig til at følge med i, hvordan han gør det. Jeg tror, det bliver godt til at begynde med, for jeg tror ikke, man kritiserer nogen ved at sige, at den forfatning, FCK er i lige nu, mildest talt er elendig, og det hele sejler. Der tror jeg, han er rigtig god til at komme ind og få styr på de basale ting og på den måde være med til at skabe nogle resultater.  

– Men jeg synes, det er et oplagt skifte for ham. Ikke kun fordi han har en fortid som spiller i klubben, men også i forhold til den trænermæssige udvikling, han er inde i, hvor han også skal prøve at vise, at han kan træne et tophold. For hvis han formår at gøre det, så bliver han attraktiv igen i Bundesligaen – også mere end som brandslukker, som han var ved at udvikle sig til at være, siger Nicolai Lisberg.  

Skal han med til FCK?  

Bo Svensson havde tyske Babak Keyhanfar som assistenttræner i FC Liefering, Mainz og Union Berlin.  

Og med afgangen af Stefan Madsen er det ikke utænkeligt, at Bo Svensson skal bruge endnu en assistent til at supplere Kristoffer Wichmann og Hjalte Bo Nørgaard.  

Her kunne Babak Keyhanfar være en oplagt løsning:  

– Han har jo allerede Wichmann som en del af staben i FCK, de arbejdede sammen i Union Berlin. Men jeg tænker, at Bo Svensson gerne vil sætte sit eget hold, sådan er det jo.  

– Og det får han trods alt nok større mulighed for i en dansk klub end i en tysk klub. Så jo flere han kan få ind, som han stoler på, og som han tror, kan være med til at udvikle holdet, så kunne jeg godt forestille mig, at det ikke nødvendigvis er den sidste udskiftning, vi kommer til at se i staben, men det bliver lidt spekulation fra min side, siger Nicolai Lisberg.  

Bo Svensson var i Union Berlin i 2024, hvor han fik 16 kampe i spidsen.  





Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekymring om Lionel Messi før VM