Spår Neestrup-exit til sommer: Her kan han ende

På trods af FC Københavns skuffende sæsonafslutning kan cheftræner Jacob Neestrup meget vel ryge afsted til en større klub denne sommer. Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der særligt ser én liga som en realistisk destination for FCK-bossen.



Søndag er der lagt op til en voldsomt afgørende kamp i Parken, når FC København og FC Nordsjælland mødes i en direkte duel om europæisk kvalifikation. 

Og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff kan de to holds cheftrænere Jacob Neestrup og Johannes Hoff Thorup snart være færdige i dansk fodbold. 

– Det kunne godt blive et snarligt farvel til begge to. Og det er ikke fordi, de bliver fyret, det skal jeg lige betone. Jeg er ret sikker på, at FC København ikke fyrer Neestrup. Det skal de heller ikke på nogen måde. Nordsjælland skal selvfølgelig ikke skille sig af med Hoff Thorup, som også har gjort det godt, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret.

Mikkel Bischoff
Ekspert, Discovery

Ifølge Mikkel Bischoff kan Jacob Neestrup meget vel ryge afsted til en større liga til sommer, selvom FC København har skuffet fælt her i slutningen af sæsonen.  

– Jeg kunne godt forestille mig, og jeg har sagt det før, at Neestrup er et hot navn, i forhold til det, han har lavet i Europa med FC København. Det vil kæmpe klubber i udlandet kigge på. Det vil de kigge på i Tyskland, og de vil kigge på det rundt omkring i Europa, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:

– Det, som den her træner præsterede mod så store modstandere som Bayern München på udebane, hvor man spiller uafgjort, mens man slår Manchester United og Galatasaray… det er kæmpe, kæmpe præstationer. Det vil de kigge på, og så vil de sige ‘okay, det kan godt være, at det har kostet lidt i ligaen, at FC København var så gode i Europa.’

– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra udlandet, og at det måske er det rigtige tidspunkt for Neestrup at forlade FC København. Ikke fordi han bliver fyret, men fordi der kommer klubber fra højere hylder, som vil være ude efter ham. 

Tyskland er oplagt
Der er allerede flere danske trænere, der har succes i Bundesligaen i øjeblikket, og ifølge Mikkel Bischoff kunne den liga også være en oplagt destination for den 36-årige Jacob Neestrup. 

– Det kunne sagtens være Tyskland. Nu ser vi danske trænere gøre det godt i Tyskland. Jess Thorup har gjort det godt. Bo Henriksen har gjort det eminent godt. Bo Svensson gjorde det også rigtigt godt i en periode i Mainz. 

– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra en eller anden hylde, som er højere end FC København, måske især Tyskland. Og så ville jeg tage det, hvis jeg var ham. Især, når han har gjort det så godt i Europa.

– Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret, lyder det afslutningsvist fra Mikkel Bischoff. 

Det er på søndag klokken 17.00, at FC København og FC Nordsjælland mødes i Parken. Her kan ‘Løverne’ nøjes med uafgjort for at holde fast i tredjepladsen.

Loading Poll…





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Hylder Manchester United-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF og OB var enige om at spille søndag



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Han kan blive den næste store profil!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

– Priserne er eksploderet