Spår Neestrup-exit til sommer: Her kan han ende

På trods af FC Københavns skuffende sæsonafslutning kan cheftræner Jacob Neestrup meget vel ryge afsted til en større klub denne sommer. Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der særligt ser én liga som en realistisk destination for FCK-bossen.



Søndag er der lagt op til en voldsomt afgørende kamp i Parken, når FC København og FC Nordsjælland mødes i en direkte duel om europæisk kvalifikation. 

Og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff kan de to holds cheftrænere Jacob Neestrup og Johannes Hoff Thorup snart være færdige i dansk fodbold. 

– Det kunne godt blive et snarligt farvel til begge to. Og det er ikke fordi, de bliver fyret, det skal jeg lige betone. Jeg er ret sikker på, at FC København ikke fyrer Neestrup. Det skal de heller ikke på nogen måde. Nordsjælland skal selvfølgelig ikke skille sig af med Hoff Thorup, som også har gjort det godt, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret.

Mikkel Bischoff
Ekspert, Discovery

Ifølge Mikkel Bischoff kan Jacob Neestrup meget vel ryge afsted til en større liga til sommer, selvom FC København har skuffet fælt her i slutningen af sæsonen.  

– Jeg kunne godt forestille mig, og jeg har sagt det før, at Neestrup er et hot navn, i forhold til det, han har lavet i Europa med FC København. Det vil kæmpe klubber i udlandet kigge på. Det vil de kigge på i Tyskland, og de vil kigge på det rundt omkring i Europa, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:

– Det, som den her træner præsterede mod så store modstandere som Bayern München på udebane, hvor man spiller uafgjort, mens man slår Manchester United og Galatasaray… det er kæmpe, kæmpe præstationer. Det vil de kigge på, og så vil de sige ‘okay, det kan godt være, at det har kostet lidt i ligaen, at FC København var så gode i Europa.’

– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra udlandet, og at det måske er det rigtige tidspunkt for Neestrup at forlade FC København. Ikke fordi han bliver fyret, men fordi der kommer klubber fra højere hylder, som vil være ude efter ham. 

Tyskland er oplagt
Der er allerede flere danske trænere, der har succes i Bundesligaen i øjeblikket, og ifølge Mikkel Bischoff kunne den liga også være en oplagt destination for den 36-årige Jacob Neestrup. 

– Det kunne sagtens være Tyskland. Nu ser vi danske trænere gøre det godt i Tyskland. Jess Thorup har gjort det godt. Bo Henriksen har gjort det eminent godt. Bo Svensson gjorde det også rigtigt godt i en periode i Mainz. 

– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra en eller anden hylde, som er højere end FC København, måske især Tyskland. Og så ville jeg tage det, hvis jeg var ham. Især, når han har gjort det så godt i Europa.

– Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret, lyder det afslutningsvist fra Mikkel Bischoff. 

Det er på søndag klokken 17.00, at FC København og FC Nordsjælland mødes i Parken. Her kan ‘Løverne’ nøjes med uafgjort for at holde fast i tredjepladsen.

Loading Poll…





Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden




LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Chelsea – Manchester United

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur