Søndag er der lagt op til en voldsomt afgørende kamp i Parken, når FC København og FC Nordsjælland mødes i en direkte duel om europæisk kvalifikation.
Og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff kan de to holds cheftrænere Jacob Neestrup og Johannes Hoff Thorup snart være færdige i dansk fodbold.
– Det kunne godt blive et snarligt farvel til begge to. Og det er ikke fordi, de bliver fyret, det skal jeg lige betone. Jeg er ret sikker på, at FC København ikke fyrer Neestrup. Det skal de heller ikke på nogen måde. Nordsjælland skal selvfølgelig ikke skille sig af med Hoff Thorup, som også har gjort det godt, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret.
Mikkel BischoffEkspert, Discovery
Ifølge Mikkel Bischoff kan Jacob Neestrup meget vel ryge afsted til en større liga til sommer, selvom FC København har skuffet fælt her i slutningen af sæsonen.
– Jeg kunne godt forestille mig, og jeg har sagt det før, at Neestrup er et hot navn, i forhold til det, han har lavet i Europa med FC København. Det vil kæmpe klubber i udlandet kigge på. Det vil de kigge på i Tyskland, og de vil kigge på det rundt omkring i Europa, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:
– Det, som den her træner præsterede mod så store modstandere som Bayern München på udebane, hvor man spiller uafgjort, mens man slår Manchester United og Galatasaray… det er kæmpe, kæmpe præstationer. Det vil de kigge på, og så vil de sige ‘okay, det kan godt være, at det har kostet lidt i ligaen, at FC København var så gode i Europa.’
– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra udlandet, og at det måske er det rigtige tidspunkt for Neestrup at forlade FC København. Ikke fordi han bliver fyret, men fordi der kommer klubber fra højere hylder, som vil være ude efter ham.
Tyskland er oplagt
Der er allerede flere danske trænere, der har succes i Bundesligaen i øjeblikket, og ifølge Mikkel Bischoff kunne den liga også være en oplagt destination for den 36-årige Jacob Neestrup.
– Det kunne sagtens være Tyskland. Nu ser vi danske trænere gøre det godt i Tyskland. Jess Thorup har gjort det godt. Bo Henriksen har gjort det eminent godt. Bo Svensson gjorde det også rigtigt godt i en periode i Mainz.
– Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer bud efter Neestrup fra en eller anden hylde, som er højere end FC København, måske især Tyskland. Og så ville jeg tage det, hvis jeg var ham. Især, når han har gjort det så godt i Europa.
– Det er ikke sikkert, at FC København i den nærmeste fremtid kommer til at opleve kampe som dem, som de gjorde i den her sæson i Europa. Hvis jeg var Neestrup, så ville jeg tage afsted. Men han bliver ikke fyret, lyder det afslutningsvist fra Mikkel Bischoff.
Det er på søndag klokken 17.00, at FC København og FC Nordsjælland mødes i Parken. Her kan ‘Løverne’ nøjes med uafgjort for at holde fast i tredjepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN