Spalvis håber og tror på comeback i denne sæson

Lukas Spalvis er korsbåndskadet og skulle først blive klar igen til næste sæson. Men angriberen gør store fremskridt i genoptræningen, og han håber nu på at kunne spille igen i denne sæson.



Sidste sæson fik angriber Lukas Spalvis sit helt store gennembrud i AaB, da den litauiske angriber lavede mål på samlebånd for AaB i anden halvdel af sæsonen. De mål var med til at sikre klubben det danske mesterskab og DBU Pokalen, og den nu 20-årige angriber havde set frem til en sæson, hvor han skulle spille i Europa og etablere sig på landsholdet.

Men i august gik det galt for angriberen, der i en Champions League-kvalifikationskamp mod Dinamo Zagreb blev skadet. Først troede Lukas Spalvis ikke det var så slemt, men dagen efter blev han undersøgt og fik den triste melding, at korsbåndet, det europæiske eventyr og resten af sæsonen var røget. Spalvis-skaden var så slem, at han skulle opereres, og efter operationen var målet at komme tilbage til starten af den nye sæson i sommeren 2015.

Det er dog ikke sikkert, det kommer til at gå sådan, for angriberens genoptræning går så godt, at han nu på ingen måder afskriver at komme tilbage i aktion allerede i denne sæson. Sker det, at han spiller igen denne sæson, er der tale om en mirakuløs tilbagevenden fra en skade, der tager op mod et år at komme tilbage fra.

– Jeg har det ret godt. Jeg er begyndt at bevæge mig igen, og jeg kan så småt lægge pres på mit ben. Det går bedre for hver dag, der går, og jeg arbejdet hårdt på snart at være tilbage igen. Jeg tror faktisk på, at jeg kan komme tilbage i denne sæson. Jeg tror, jeg kan spille igen i denne sæson, siger Lukas Spalvis til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det var slet ikke noget, jeg troede på i starten af mit skadesforløb. Nu er jeg ikke læge, og jeg skal have en læge til at se på det, men jeg kan bevæge mig ret godt, og jeg føler mig godt tilpas, siger han videre.

Lukas Spalvis ved dog godt, at det ikke nytter noget at presse for meget på. Bliver han ramt af et tilbagefald, kan der vente mange ekstra måneder på sidelinjen.

– Det er jo første gang, jeg har sådan en skade her, så jeg ved ikke, om jeg har det, som man normalt har det fem – seks måneder efter en korsbåndoperation. Jeg er stadig forsigtig, og det er vigtigt, jeg får bygget noget muskelmasse op, siger han.

– Jeg kan løbe og træne. Jeg er dog ikke begyndt at løbe med holdet endnu, men jeg er begyndt at lave slalom-løb.

Spalvis fortæller, at han havde det svært i begyndelsen af skadesperioden, hvor han stort set intet kunne foretage sig.

– Den første måned efter skaden var klart den hårdeste. De første to uger efter operationen lå jeg bare i sengen, men efterhånden som der gik noget tid, gik det også bedre for mig, og jeg blev rigtig glad, da jeg igen kunne begynde at træne lidt. Nu er jeg glad igen, siger Lukas Spalvis, der kunne læne sig op ad Jakob Ahlmann, der i samme uge blev ramt af en lignende skade:

– Vi er selvfølgelig ikke glade for at være skadet, men det var rart at have en at træne med. Vi gik til træning sammen, og så kunne vi spise frokost sammen, slutter Lukas Spalvis.

I sidste sæson spillede Lukas Spalvis 17 kampe, hvoraf de 13 var fra start. Det blev til imponerende otte scoringer af den nu 20-årige angriber, der står noteret for fire landskampe og ét mål for Litauen.





Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’




LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Arbejder på angriber-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Danskerklub meldes interesseret

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Verdensstjernes søn landet i København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris