Lukas Spalvis er på alles læber, men hvem er AaB’s nye førsteangriber egentlig?
Søger du på nettet, er der ikke mange informationer at finde om ham. Han er 19 år, har spillet på diverse litauiske landshold og har en fortid på U/17-holdet i Freiburg. Hans kampstatistik siger 15 førsteholdskampe og seks mål, men hvordan kom han egentlig så langt, og hvad er hans historie?
– Jeg flyttede til Basel i Schweiz, lige ved den tyske grænse, med min mor, da jeg var seks år, så jeg har gået i tysk skole, og jeg er vokset op dernede, men jeg føler mig alligevel som litauer, selv om jeg boede der i lang tid, og selv om jeg også stadig kommer der, fordi min mor stadig bor dernede, siger Lukas Spalvis til tipsbladet.dk.
Lukas Spalvis gik til fodbold og spillede i mange år i små tyske klubber, inden SV Wiel og siden Freiburg fik øje på ham. I Bundesliga-klubben Freiburg spillede han for klubbens U/17-hold, men der var ingen, der støttede ham og ingen, der tog sig af ham i hverdagen. Han følte sig meget alene og følte aldrig, det var det rigtige sted for hans udvikling som fodboldspiller.
– Dernede var det meget mere hver mand for sig selv, end det er her i Danmark, hvor jeg har det langt bedre, og hvor der bliver taget hånd om en ung spiller som mig. I Tyskland skal du selv skabe dig et navn, og det var jeg ikke i stand til. Så fik jeg chancen for at tage hjem til Litauen og spille i et halvt års tid på et nationalt ungdomslandshold, og det var dejligt at få det med. Men så tog AaB mig ind til en prøvetræning, og derfra gik det stærkt.
I AaB kom Lukas Spalvis under vingerne hos U/19-træner Jacob Friis, der sammen med udviklingschef Poul Erik Andreasen fik bygget Lukas Spalvis’ fysik og selvtillid op efter den opslidende tid i Tyskland.
– Grunden til, at Lukas lykkes i dag er det arbejde som Jacob Friis og Poul Erik Andreasen har lavet med ham. Han var lidt en forsømt knægt, der kom herop til en prøvetræning og fik en chance, som han siden har betalt flot tilbage på. Han var i en dårlig forfatning, da han kom her, for i Tyskland var han bare et nummer i rækken. Her i AaB blev han betragtet som en person fra dag ét, og her er han blevet bygget op over lang tid, og det er noget, vi kontinuerligt følger op på, siger sportschef Allan Gaarde om litaueren.
Lukas Spalvis scorede i sin første sæson masser af mål på AaB’s U/19-hold og efter et år blev han i sommer rykket op i Superliga-truppen. Her var der langt til spilletid i efteråret, hvor han rejste meget hjem til Litauen for at spille unglandskampe for U/19 og U/21-landsholdene, inden han så også blev udtaget til at debutere på Litauens a-landshold mod Kazakhstan.
Selv føler Spalvis, at han har lært ekstremt meget på sine snart to år i Aalborg.
– Jeg har taget store skridt på kort tid, og jeg regnede slet ikke med, at det ville gå så hurtigt. I starten havde jeg problemer med tempoet, men jeg har efterhånden vænnet mig til det, men der er stadig rigtig meget, jeg skal blive bedre til. Jeg skal forbedre mig på alle punkter, men jeg arbejder især med det tekniske, der ikke er godt nok endnu, siger angriberen.
Cheftræner Kent Nielsen er enig i, at der er masser at arbejde med hos Lukas Spalvis, og så understreger han, at det først er nu, den 19-årige angriber kan bevise, at han har rigtig klasse.
– Da han kom her til prøvetræning, var han meget ufærdig som spiller, fordi han ikke havde spillet ret meget i Tyskland. Vi fik en mulighed for at se på ham, og tog ham så ind, da vi syntes, han var en utraditionel angriber i forhold til dem, vi havde. Han er forholdsvis høj, han er venstrebenet, han kan heade. Han er en rigtig dygtig afslutter, hvilket han har bevist nu. I starten af foråret sled og slæbte han uden at komme frem til målene, men han har nu bragt sig selv op i jeres overskrifter, og det forpligter.
– For det nemme er at være en ukendt angriber, som der ikke er nogen, der rigtig forholder sig til. Nu kommer det svære, hvor modstanderne begynder at forberede sig på ham. Det giver ham mindre plads, og så skal han være i stand til at finde nye løsninger for at komme til sine chancer. Det er øvelsen, han skal igennem nu, og den udvikling bliver spændende at følge. Men han har noget goalgetter over sig, og det skal han og vi se, om vi kan dyrke endnu mere frem.
Lukas Spalvis har succes i Superligaen og skal altså nu tage det næste skridt i Danmark, men på længere sigt kunne han måske få lyst til at komme tilbage til Tyskland og bevise, at Freiburg gjorde en fejl ved ikke at dyrke hans målinstinkt?
– Jeg tænker ikke så langt frem. Jeg tænker på de næste to-tre skridt her i AaB. Jeg føler mig virkelig hjemme her, selv om det selvfølgelig er en drøm på længere sigt at komme til en stor liga og en stor klub.
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Vil have ham væk fra FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
