Spanien udspillede Kroatien i EM-brag i Berlin

Kroatien kunne ikke stille meget op mod Spanien, der snuppede en overbevisende sejr på 3-0 ved EM.



I EM's første store brag vandt Spanien så sikkert som 3-0 over Kroatien. Dermed sendte spanierne et markant signal til alt og alle ved slutrunden i Tyskland.

Spanien viste lørdag aften i Berlin, at det er et velspillende fodboldhold, der kan regnes blandt favoritterne til at gå hele vejen.

Efter en jævnbyrdig indledning, hvor kroaterne egentlig var godt med, tog Spanien taktstokken midtvejs i første halvleg.

Derfra gik det stærkt, og spanierne scorede hele tre gange inden pausen. Og afgjorde reelt kampen.

Angriberen Álvaro Morata åbnede målfesten, da han blev sendt alene afsted ned mod det kroatiske mål og udplacerede keeperen Dominik Livakovic.

Fabián Ruiz stod for den præcise stikning i dybden til Morata, der tog kroaterne på sengen og sparkede spanierne på 1-0 efter en halv time.

Selvsamme Ruiz viste sine dribleevner og fine teknik tre minutter senere, da han legede kispus med det kroatiske forsvar og øgede til 2-0.

I første halvlegs tillægstid scorede den spanske back Dani Carvajal til 3-0, da han opportunistisk havde søgt med frem og lignede en angriber, da han bare satte støvlen på Lamine Yamals indlæg.

Yamal blev den yngste til at få spilletid ved et EM. Barcelona-talentet er 16 år og 338 dage. Den tidligere rekord havde polakken Kacper Kozlowski, der var 17 år og 246 dage ved EM for tre år siden.

Kroaterne vil ikke kun ærgre sig over de første 45 minutter defensivt, men i lige så høj grad offensivt.

For der var faktisk flere gode muligheder, men de blev alle forspildt.

Angriberen Ante Budimir nåede ikke frem til en tværpasning tæt foran mål, og Marcelo Brozovic havde også en afslutning, som krævede en redning fra Spaniens keeper Unai Simon.

Riposten sparkede den kroatiske kantspiller Lovro Majer i sidenettet fra en spids vinkel.

I anden halvleg kontrollerede Spanien kampen, selv om kroaterne forsøgte at få reduceret.

Yamal var også tæt på selv at få scoret, men Livakovic diskede op med en fornem fodparade.

De kroatiske stjerner Mateo Kovacic og Luka Modric, der ikke imponerede, blev skiftet ud efter 65 minutter, og det hjalp faktisk på det kroatiske spil.

Kroatien fik en gylden chance på et straffespark, som blev begået af den spanske midtbanespiller Rodri, der slap billigt med gult kort for at forhindre en scoring til modstanderen.

Bruno Petkovic fik ansvaret fra pletten, men forsøget blev reddet af Simon.

Og selv om Petkovic efterfølgende fik scoret, så vurderede VAR, at en kroat var løbet for tidligt ind i feltet.

Som malurt i bægeret for Spanien udgik både Morata og Rodri med skader, og det vides endnu ikke, hvor slemme de er.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!