I EM's første store brag vandt Spanien så sikkert som 3-0 over Kroatien. Dermed sendte spanierne et markant signal til alt og alle ved slutrunden i Tyskland.
Spanien viste lørdag aften i Berlin, at det er et velspillende fodboldhold, der kan regnes blandt favoritterne til at gå hele vejen.
Efter en jævnbyrdig indledning, hvor kroaterne egentlig var godt med, tog Spanien taktstokken midtvejs i første halvleg.
Derfra gik det stærkt, og spanierne scorede hele tre gange inden pausen. Og afgjorde reelt kampen.
Angriberen Álvaro Morata åbnede målfesten, da han blev sendt alene afsted ned mod det kroatiske mål og udplacerede keeperen Dominik Livakovic.
Fabián Ruiz stod for den præcise stikning i dybden til Morata, der tog kroaterne på sengen og sparkede spanierne på 1-0 efter en halv time.
Selvsamme Ruiz viste sine dribleevner og fine teknik tre minutter senere, da han legede kispus med det kroatiske forsvar og øgede til 2-0.
I første halvlegs tillægstid scorede den spanske back Dani Carvajal til 3-0, da han opportunistisk havde søgt med frem og lignede en angriber, da han bare satte støvlen på Lamine Yamals indlæg.
Yamal blev den yngste til at få spilletid ved et EM. Barcelona-talentet er 16 år og 338 dage. Den tidligere rekord havde polakken Kacper Kozlowski, der var 17 år og 246 dage ved EM for tre år siden.
Kroaterne vil ikke kun ærgre sig over de første 45 minutter defensivt, men i lige så høj grad offensivt.
For der var faktisk flere gode muligheder, men de blev alle forspildt.
Angriberen Ante Budimir nåede ikke frem til en tværpasning tæt foran mål, og Marcelo Brozovic havde også en afslutning, som krævede en redning fra Spaniens keeper Unai Simon.
Riposten sparkede den kroatiske kantspiller Lovro Majer i sidenettet fra en spids vinkel.
I anden halvleg kontrollerede Spanien kampen, selv om kroaterne forsøgte at få reduceret.
Yamal var også tæt på selv at få scoret, men Livakovic diskede op med en fornem fodparade.
De kroatiske stjerner Mateo Kovacic og Luka Modric, der ikke imponerede, blev skiftet ud efter 65 minutter, og det hjalp faktisk på det kroatiske spil.
Kroatien fik en gylden chance på et straffespark, som blev begået af den spanske midtbanespiller Rodri, der slap billigt med gult kort for at forhindre en scoring til modstanderen.
Bruno Petkovic fik ansvaret fra pletten, men forsøget blev reddet af Simon.
Og selv om Petkovic efterfølgende fik scoret, så vurderede VAR, at en kroat var løbet for tidligt ind i feltet.
Som malurt i bægeret for Spanien udgik både Morata og Rodri med skader, og det vides endnu ikke, hvor slemme de er.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE