Efter to uafgjorte kampe ved EM kom Spanien på tavlen med sin første sejr og banede sig sikkert videre til slutrundens ottendedelsfinaler.
Sejren på 5-0 over Slovakiet endte med at placere Spanien på gruppe E’s andenplads, da Sverige samtidig slog Polen med 3-2 og sikrede førstepladsen.
Dermed ligger det fast, at Spanien i sin ottendedelsfinale møder Kroatien i København på mandag.
Samtidig betød det store nederlag til Slovakiet, at holdet er ude af turneringen, da det ikke længere kan blive blandt de fire bedste treere.
Spanien dominerede stort set fra start til slut og sikrede sig turneringens hidtil største sejr.
Det var selv om, at spydspidsen Álvaro Morata igen havde en uheldig dag. Han har trods målet mod Polen fået hårde vurderinger for flere af sine seneste præstationer, og allerede efter ti minutter fik kritikkerne ny brændsel til bålet.
Spanien fik efter VAR-eftersyn tilkendt straffespark, og Moratas forsøg fra 11 meter blev snuppet af den tidligere Esbjerg-keeper Martin Dúbravka.
Dubravkas mål blev i perioder udsat for stormløb i opgørets første del, men efter at have holdt stand i en halv time, gik målmanden på et splitsekund fra rollen som helt til skurk.
Pablo Sarabia hamrede bolden på overliggeren fra kanten af feltet, og da riposten dalede ned foran mål, boksede keeperen bolden i eget mål, da han ellers forsøgte at vifte den over tværribben.
Spanien var dog ingenlunde tilfreds og fortsatte med at jagte mål. Det andet faldt på grænsen til pausefløjtet, da Aymeric Laporte med et veltimet hovedstød udnyttede en høj servering fra Gerard Moreno.
Den sidste spænding forduftede, da Pablo Sarabia udnyttede Jordi Albas indlæg ti minutter efter pausen, og Slovakiet havde nu brug for at score flere mål for at leve videre i turneringen.
Men i stedet nærmede slovakkerne sig ren opløsning, og Ferrán Torres øgede til 4-0 med en smart hælscoring midtvejs i halvlegen – minuttet efter han havde erstattet Morata.
20 minutter før tid blev også Juraj Kucka noteret for et selvmål, og så var der dømt ydmygelse. Spanien skruede dog ned for angrebslysten og cruisede storsejren hjem derfra.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
DAGENS SPILFORSLAG
Nantes kan overraske i Lens
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Manchester City – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
