Sparede maden væk: Anden klub jeg kom hjem til

Der er en verden til forskel på det FC Midtjylland, André Rømer spillede i som talent og den klub, hvor han og holdkammeraterne nu jagter Champions League.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg benyttede onsdag lejligheden til at rotere i startopstillingen, da hjemmeholdet i anden runde af Champions League-kvalifikationen spadserede sig til en 1-0-sejr mod Santa Coloma fra miniput-fodboldlandet Andorra.

FCM-cheftræneren har et væld af spillere at vælge mellem pånær på den skadesramte venstre back-position, og som Tipsbladet torsdag har beskrevet, har FC Midtjylland haft økonomisk styrke og overblik i det seneste års oprustning af både Superliga-holdet og resten af klubben.

Da André Rømer var talent og siden ung førsteholdsspiller, da FC Midtjylland nærmede sig det første danske mesterskab i 2015, var den økonomiske styrke til at overse.

Spillere har beskrevet, hvordan der i flere omgange blev sparet på maden og købt eksempelvis kebabruller og pizza (læs mere her) efter Superliga-kampe, hvilket siden viste sig at handle om en næsten tom pengekasse, der først blev fyldt op med Matthew Benhams køb af klubben i sommeren 2014.

Nu kan FC Midtjylland lægge transferbeløb tæt på samme niveau som FC København, og klubledelsen har det seneste år holdt på truppens profiler på nær et stort salg af landsholdsaktuelle Gustav Isaksen til Lazio, da offensivspilleren tydeligvis var klar til noget større end Superligaen.

André Rømer kom onsdag på banen i 2. halvleg og var med til at løfte spillet på en ellers sløv aften for hjemmeholdet, og forud for en august måned med en Champions League-billet på højkant kan midtbanespilleren på snart sagt alle områder se og mærke de store forskelle.

– Det er en anden klub, jeg er kommet hjem til. Der er skruet op på alle parametre. En flot ny bygning, gode faciliteter, alt er blevet mere professionelt. Der er jo også 10 mand mere omkring holdet, hvor jeg dårligt nok ved, hvad alles funktion er. Så ja, der er skruet op for professionalismen, siger André Rømer.

264908

Foto: Alamy

– Jeg tror, at klubben står et fint sted rent økonomisk. De behøver ikke at sælge, med mindre der kommer et helt vanvittigt tilbud. Så vi kan beholde den trup, vi havde i sidste sæson, og samtidig bygge lidt ekstra på, siger André Rømer.

Denne sommer har FC Midtjylland hentet en håndfuld spillere ind tidligt i transfervinduet, og forventningen i det midtjyske er mod sædvanen ikke, at der kommer yderligere et ryk af nye spillere i slutningen af transfervinduet.

– Det er vigtigt, at vi kender hinanden. Vi kunne se sidste sæson, at selv om vi fik en masse point, da transfervinduet lukkede i, var det ikke altid sprudlende spil. Så det tager noget tid med en masse nye spillere. Der er også kommet nogle nye ind nu, men det er trods alt ikke 10-15 stykker, som det var i sidste sæson, siger André Rømer.

Rømer og holdkammeraterne møder lørdag AaB, mens jagten på Champions League fortsætter tirsdag med en vigtig hjemmekamp mod Ferencvaros fra Ungarn.

Rømer vendte tilbage til FC Midtjylland fra Elfsborg sidste sommer. Han havde et kort ophold i OB i foråret 2018 og var derefter tre år i Randers FC før skiftet til Sverige.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Her sætter Vingegaard grænsen

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Voldsom Franculino-spådom

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCN ydmyger Silkeborg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer