HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg benyttede onsdag lejligheden til at rotere i startopstillingen, da hjemmeholdet i anden runde af Champions League-kvalifikationen spadserede sig til en 1-0-sejr mod Santa Coloma fra miniput-fodboldlandet Andorra.
FCM-cheftræneren har et væld af spillere at vælge mellem pånær på den skadesramte venstre back-position, og som Tipsbladet torsdag har beskrevet, har FC Midtjylland haft økonomisk styrke og overblik i det seneste års oprustning af både Superliga-holdet og resten af klubben.
Da André Rømer var talent og siden ung førsteholdsspiller, da FC Midtjylland nærmede sig det første danske mesterskab i 2015, var den økonomiske styrke til at overse.
Spillere har beskrevet, hvordan der i flere omgange blev sparet på maden og købt eksempelvis kebabruller og pizza (læs mere her) efter Superliga-kampe, hvilket siden viste sig at handle om en næsten tom pengekasse, der først blev fyldt op med Matthew Benhams køb af klubben i sommeren 2014.
Nu kan FC Midtjylland lægge transferbeløb tæt på samme niveau som FC København, og klubledelsen har det seneste år holdt på truppens profiler på nær et stort salg af landsholdsaktuelle Gustav Isaksen til Lazio, da offensivspilleren tydeligvis var klar til noget større end Superligaen.
André Rømer kom onsdag på banen i 2. halvleg og var med til at løfte spillet på en ellers sløv aften for hjemmeholdet, og forud for en august måned med en Champions League-billet på højkant kan midtbanespilleren på snart sagt alle områder se og mærke de store forskelle.
– Det er en anden klub, jeg er kommet hjem til. Der er skruet op på alle parametre. En flot ny bygning, gode faciliteter, alt er blevet mere professionelt. Der er jo også 10 mand mere omkring holdet, hvor jeg dårligt nok ved, hvad alles funktion er. Så ja, der er skruet op for professionalismen, siger André Rømer.

– Jeg tror, at klubben står et fint sted rent økonomisk. De behøver ikke at sælge, med mindre der kommer et helt vanvittigt tilbud. Så vi kan beholde den trup, vi havde i sidste sæson, og samtidig bygge lidt ekstra på, siger André Rømer.
Denne sommer har FC Midtjylland hentet en håndfuld spillere ind tidligt i transfervinduet, og forventningen i det midtjyske er mod sædvanen ikke, at der kommer yderligere et ryk af nye spillere i slutningen af transfervinduet.
– Det er vigtigt, at vi kender hinanden. Vi kunne se sidste sæson, at selv om vi fik en masse point, da transfervinduet lukkede i, var det ikke altid sprudlende spil. Så det tager noget tid med en masse nye spillere. Der er også kommet nogle nye ind nu, men det er trods alt ikke 10-15 stykker, som det var i sidste sæson, siger André Rømer.
Rømer og holdkammeraterne møder lørdag AaB, mens jagten på Champions League fortsætter tirsdag med en vigtig hjemmekamp mod Ferencvaros fra Ungarn.
Rømer vendte tilbage til FC Midtjylland fra Elfsborg sidste sommer. Han havde et kort ophold i OB i foråret 2018 og var derefter tre år i Randers FC før skiftet til Sverige.
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Aldrig set før
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT