HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg benyttede onsdag lejligheden til at rotere i startopstillingen, da hjemmeholdet i anden runde af Champions League-kvalifikationen spadserede sig til en 1-0-sejr mod Santa Coloma fra miniput-fodboldlandet Andorra.
FCM-cheftræneren har et væld af spillere at vælge mellem pånær på den skadesramte venstre back-position, og som Tipsbladet torsdag har beskrevet, har FC Midtjylland haft økonomisk styrke og overblik i det seneste års oprustning af både Superliga-holdet og resten af klubben.
Da André Rømer var talent og siden ung førsteholdsspiller, da FC Midtjylland nærmede sig det første danske mesterskab i 2015, var den økonomiske styrke til at overse.
Spillere har beskrevet, hvordan der i flere omgange blev sparet på maden og købt eksempelvis kebabruller og pizza (læs mere her) efter Superliga-kampe, hvilket siden viste sig at handle om en næsten tom pengekasse, der først blev fyldt op med Matthew Benhams køb af klubben i sommeren 2014.
Nu kan FC Midtjylland lægge transferbeløb tæt på samme niveau som FC København, og klubledelsen har det seneste år holdt på truppens profiler på nær et stort salg af landsholdsaktuelle Gustav Isaksen til Lazio, da offensivspilleren tydeligvis var klar til noget større end Superligaen.
André Rømer kom onsdag på banen i 2. halvleg og var med til at løfte spillet på en ellers sløv aften for hjemmeholdet, og forud for en august måned med en Champions League-billet på højkant kan midtbanespilleren på snart sagt alle områder se og mærke de store forskelle.
– Det er en anden klub, jeg er kommet hjem til. Der er skruet op på alle parametre. En flot ny bygning, gode faciliteter, alt er blevet mere professionelt. Der er jo også 10 mand mere omkring holdet, hvor jeg dårligt nok ved, hvad alles funktion er. Så ja, der er skruet op for professionalismen, siger André Rømer.

– Jeg tror, at klubben står et fint sted rent økonomisk. De behøver ikke at sælge, med mindre der kommer et helt vanvittigt tilbud. Så vi kan beholde den trup, vi havde i sidste sæson, og samtidig bygge lidt ekstra på, siger André Rømer.
Denne sommer har FC Midtjylland hentet en håndfuld spillere ind tidligt i transfervinduet, og forventningen i det midtjyske er mod sædvanen ikke, at der kommer yderligere et ryk af nye spillere i slutningen af transfervinduet.
– Det er vigtigt, at vi kender hinanden. Vi kunne se sidste sæson, at selv om vi fik en masse point, da transfervinduet lukkede i, var det ikke altid sprudlende spil. Så det tager noget tid med en masse nye spillere. Der er også kommet nogle nye ind nu, men det er trods alt ikke 10-15 stykker, som det var i sidste sæson, siger André Rømer.
Rømer og holdkammeraterne møder lørdag AaB, mens jagten på Champions League fortsætter tirsdag med en vigtig hjemmekamp mod Ferencvaros fra Ungarn.
Rømer vendte tilbage til FC Midtjylland fra Elfsborg sidste sommer. Han havde et kort ophold i OB i foråret 2018 og var derefter tre år i Randers FC før skiftet til Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT