Sparede maden væk: Anden klub jeg kom hjem til

Der er en verden til forskel på det FC Midtjylland, André Rømer spillede i som talent og den klub, hvor han og holdkammeraterne nu jagter Champions League.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg benyttede onsdag lejligheden til at rotere i startopstillingen, da hjemmeholdet i anden runde af Champions League-kvalifikationen spadserede sig til en 1-0-sejr mod Santa Coloma fra miniput-fodboldlandet Andorra.

FCM-cheftræneren har et væld af spillere at vælge mellem pånær på den skadesramte venstre back-position, og som Tipsbladet torsdag har beskrevet, har FC Midtjylland haft økonomisk styrke og overblik i det seneste års oprustning af både Superliga-holdet og resten af klubben.

Da André Rømer var talent og siden ung førsteholdsspiller, da FC Midtjylland nærmede sig det første danske mesterskab i 2015, var den økonomiske styrke til at overse.

Spillere har beskrevet, hvordan der i flere omgange blev sparet på maden og købt eksempelvis kebabruller og pizza (læs mere her) efter Superliga-kampe, hvilket siden viste sig at handle om en næsten tom pengekasse, der først blev fyldt op med Matthew Benhams køb af klubben i sommeren 2014.

Nu kan FC Midtjylland lægge transferbeløb tæt på samme niveau som FC København, og klubledelsen har det seneste år holdt på truppens profiler på nær et stort salg af landsholdsaktuelle Gustav Isaksen til Lazio, da offensivspilleren tydeligvis var klar til noget større end Superligaen.

André Rømer kom onsdag på banen i 2. halvleg og var med til at løfte spillet på en ellers sløv aften for hjemmeholdet, og forud for en august måned med en Champions League-billet på højkant kan midtbanespilleren på snart sagt alle områder se og mærke de store forskelle.

– Det er en anden klub, jeg er kommet hjem til. Der er skruet op på alle parametre. En flot ny bygning, gode faciliteter, alt er blevet mere professionelt. Der er jo også 10 mand mere omkring holdet, hvor jeg dårligt nok ved, hvad alles funktion er. Så ja, der er skruet op for professionalismen, siger André Rømer.

264908

Foto: Alamy

– Jeg tror, at klubben står et fint sted rent økonomisk. De behøver ikke at sælge, med mindre der kommer et helt vanvittigt tilbud. Så vi kan beholde den trup, vi havde i sidste sæson, og samtidig bygge lidt ekstra på, siger André Rømer.

Denne sommer har FC Midtjylland hentet en håndfuld spillere ind tidligt i transfervinduet, og forventningen i det midtjyske er mod sædvanen ikke, at der kommer yderligere et ryk af nye spillere i slutningen af transfervinduet.

– Det er vigtigt, at vi kender hinanden. Vi kunne se sidste sæson, at selv om vi fik en masse point, da transfervinduet lukkede i, var det ikke altid sprudlende spil. Så det tager noget tid med en masse nye spillere. Der er også kommet nogle nye ind nu, men det er trods alt ikke 10-15 stykker, som det var i sidste sæson, siger André Rømer.

Rømer og holdkammeraterne møder lørdag AaB, mens jagten på Champions League fortsætter tirsdag med en vigtig hjemmekamp mod Ferencvaros fra Ungarn.

Rømer vendte tilbage til FC Midtjylland fra Elfsborg sidste sommer. Han havde et kort ophold i OB i foråret 2018 og var derefter tre år i Randers FC før skiftet til Sverige.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

– Enten FCK eller også stopper han?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Snestorm kan udfordre OB

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Her er Danmarks Nations League-pulje!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Derfor var Moukoko vraget

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht