HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg benyttede onsdag lejligheden til at rotere i startopstillingen, da hjemmeholdet i anden runde af Champions League-kvalifikationen spadserede sig til en 1-0-sejr mod Santa Coloma fra miniput-fodboldlandet Andorra.
FCM-cheftræneren har et væld af spillere at vælge mellem pånær på den skadesramte venstre back-position, og som Tipsbladet torsdag har beskrevet, har FC Midtjylland haft økonomisk styrke og overblik i det seneste års oprustning af både Superliga-holdet og resten af klubben.
Da André Rømer var talent og siden ung førsteholdsspiller, da FC Midtjylland nærmede sig det første danske mesterskab i 2015, var den økonomiske styrke til at overse.
Spillere har beskrevet, hvordan der i flere omgange blev sparet på maden og købt eksempelvis kebabruller og pizza (læs mere her) efter Superliga-kampe, hvilket siden viste sig at handle om en næsten tom pengekasse, der først blev fyldt op med Matthew Benhams køb af klubben i sommeren 2014.
Nu kan FC Midtjylland lægge transferbeløb tæt på samme niveau som FC København, og klubledelsen har det seneste år holdt på truppens profiler på nær et stort salg af landsholdsaktuelle Gustav Isaksen til Lazio, da offensivspilleren tydeligvis var klar til noget større end Superligaen.
André Rømer kom onsdag på banen i 2. halvleg og var med til at løfte spillet på en ellers sløv aften for hjemmeholdet, og forud for en august måned med en Champions League-billet på højkant kan midtbanespilleren på snart sagt alle områder se og mærke de store forskelle.
– Det er en anden klub, jeg er kommet hjem til. Der er skruet op på alle parametre. En flot ny bygning, gode faciliteter, alt er blevet mere professionelt. Der er jo også 10 mand mere omkring holdet, hvor jeg dårligt nok ved, hvad alles funktion er. Så ja, der er skruet op for professionalismen, siger André Rømer.

– Jeg tror, at klubben står et fint sted rent økonomisk. De behøver ikke at sælge, med mindre der kommer et helt vanvittigt tilbud. Så vi kan beholde den trup, vi havde i sidste sæson, og samtidig bygge lidt ekstra på, siger André Rømer.
Denne sommer har FC Midtjylland hentet en håndfuld spillere ind tidligt i transfervinduet, og forventningen i det midtjyske er mod sædvanen ikke, at der kommer yderligere et ryk af nye spillere i slutningen af transfervinduet.
– Det er vigtigt, at vi kender hinanden. Vi kunne se sidste sæson, at selv om vi fik en masse point, da transfervinduet lukkede i, var det ikke altid sprudlende spil. Så det tager noget tid med en masse nye spillere. Der er også kommet nogle nye ind nu, men det er trods alt ikke 10-15 stykker, som det var i sidste sæson, siger André Rømer.
Rømer og holdkammeraterne møder lørdag AaB, mens jagten på Champions League fortsætter tirsdag med en vigtig hjemmekamp mod Ferencvaros fra Ungarn.
Rømer vendte tilbage til FC Midtjylland fra Elfsborg sidste sommer. Han havde et kort ophold i OB i foråret 2018 og var derefter tre år i Randers FC før skiftet til Sverige.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT