Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på Silkeborg IF, der har kæmpet sig vej fra risikoen for at hænge fast i 1. Division til at være et af Superligaens hotte mandskaber, selvom man lige nøjagtig gik glip af Top 6-slutspillet dette forår.
Så mange millioner bruger OB i spillerbudgettet.
Silkeborg IF
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 28 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 27 millioner kroner
Trend: SIF vokser og er på vej tilbage til den økonomiske middelklasse efter 20 år som underdog.
Sportsdirektør: Jesper Stüker
Forbrug på ungdomsarbejdet: Beskedent
Silkeborg er i færd med at investere mere i ungdomsarbejdet og har i mange år haft et akademi, hvor spillerne bor ved træningsanlægget.
Men finansielt er man overhovedet ikke i nærheden af de klubber, man har spillet lige op med eller overgået de seneste år i Superligaen.
SIF har haft en flot evne til at uddanne spillere, der siden er blevet nogle af Danmarks største fodboldnavne, men man har ikke den økonomiske styrke til at måle sig med konkurrenterne og kommer derfor fortsat til at supplere førsteholdet med unge seniorspillere fra andre klubber, i stedet for at klubbens egen ungdomsafdeling fylder alle ledige pladser.
Hvor er de på vej hen:
Vi forventer, at det betyder et større spillerbudget i næste sæson, samtidig med at klubben holder kursen.
Silkeborg vil forsøge at gøre sig til så sikkert et Superliga-hold som muligt, så man sæson efter sæson står godt rustet i duellerne med to oprykkere og jævnligt kvalificerer sig til Top 6.
Forventet budget i næste sæson: 30 millioner kroner
Med et vildt rekordoverskud over 80 millioner kroner takket være salgene af Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen samt turen i Conference League står SIF stærkere, end klubben har gjort siden mesterskabet og pokaltitlen for en generation siden.
Analyse
Silkeborg IF er gået fra at være udskældt, ikke mindst i Tipsbladet, elevatorhold, til at man nu har været en af de store succeshistorier i to år i Superligaen.
Som i Viborg er udfordringen at blive ved, og det forventer vi, at SIF gør med flere penge til indkøb og løn, uden at man forlader konceptet med at hente undervurderede og oversete spillere.
Måske vil man også række ud efter enkelte udlændinge igen, selvom det har været en disciplin, klubben har fejlet i i mange år.
Den store, svære øvelse er at skrue op for budgettet, at holde kursen, filosoffen og strategien intakt, samtidig med at man tilpasser sig til de nye muligheder og forventninger.
Silkeborgs stærke fundament og gruppe af ledere omkring det sportslige arbejde og på ledelsesgangen giver grund til at tro på, at den svære mission vil lykkes.
Silkeborg har fået en enestående, gylden mulighed efter de stærke sæsoner under Kent Nielsen, og den mulighed for at forankre sig som Superliga-klub skal udnyttes nu, for konkurrencen bliver næppe mildere i de kommende sæsoner.
FCM kan blive Danmarks rigeste klub – læs mere om spillerbudgettet her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
