Spillerbudget: Tidligere ville de købe SL-plads

SPILLERBUDGETTER: De har før forsøgt at købe sig til at blive oppe i Superligaen, men nu er kursen en anden.



Hvad har Vejle Boldklub at rutte med til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Med transfervinduet åbent på vid gab har vi stadig til gode at se, hvad klubberne i Superligaen har at gøre godt med.

Vi ser her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, og hvad tendenserne er.

Vi følger op igen til efteråret, når transfervinduet er lukket.

Her tager vi et nærmere kig på Vejle Boldklub, der denne gang satser hårdt på et langt ophold i Superligaen.

196000

Vejle Boldklub
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25-30
Personaleudgifter: 45
Afskrivninger transfers: 4,3
Årsresultat: -6,6
Mulige salg:
Oliver Provstgaard (10+)
Kristian Kirkegaard (5+)


Tendens:
Vejle ser ud til at holde igen på markedet sammenlignet med tidligere.

ANALYSE
Vejle var finansielt en meget stærk oprykker både i 2018 og 2020, når vi tager i betragtning, hvor langt bagefter de fleste oprykkere i Danmarks bedste række som regel er i kampen om at betale nok til at tiltrække toptalent.

Der kom profiler til, det hele så på papiret godt ud, men resultaterne var der ikke over tid.

Nu er transfervinduet i sommeren 2023 stadig ungt, og vi kalder ikke VB hverken tilbageholdne eller asketer, der lever på en sten af sesamfrø og det, der vokser på markerne maksimum 10 kilometer fra bygrænsen.

Men der er gasset ned for forbruget i den østjyske oprykkerklub, der nu på tredje gang på fem år skal forsøge at etablere sig i den jævnbyrdige og mere end nogensinde før pengestærke topliga her i landet.

196000

Vi skal lige se sommerens transfervindue og 2023-regnskabet til foråret næste år, men vi kan konstatere, at Vejles udgifter bliver holdt i ro, hvilket ikke er billedet i snart sagt alle andre Superliga-klubber.

Det tyder på, at spillerbudgettet for sæsonen ender omtrent i samme leje som Silkeborg og Viborg, måske et par millioner under, og at det kun er Lyngby, der kommer til at ligge lavere i 2023/24.

Det giver god mening med de sportslige briller, selvom der selvfølgelig skal tankes op med et par profiler og findes nogle unge spillere, der kan sælges dyrt i 2024 og 2025.

For de mange udskiftninger i truppen var medvirkende til de to seneste nedrykninger, og i det lys giver det mening at holde igen.

Om det så varer ved, hvis Vejle bliver oppe, er tvivlsomt, for de førnævnte profiler er altså ikke gratis, uanset hvor gerne man ville.

Endelig er det også værd at bide mærke i, at Vejle giver noget plads til de spillere, man selv har uddannet, hvilket også hjælper med at holde udgifterne i ro.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Begejstret for Jacob Neestrup

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer rekord i Superliga-klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Dansk klub har lagt hele strategien om