Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
I dag ser vi nærmere på Vejle Boldklub, der har et af de største budgetter, vi har set hos en nyoprykket klub i Superliga-historien, men som også er et eksempel på, hvor hamrende svært det er at komme op og etablere sig i Superligaen.

Spillerbudget: 31 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stigende i fem år
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 4 bolde
Ungdomsinvestering: 3 bolde
Bedste spiller lige nu: Denis Kolinger
Mest lovende unge spiller: Arbnor Mucolli
Største sportslige spørgsmål i truppen:
Har Vejle de offensive spillere til at få scoret de nødvendige mål? Og hvad i alverden sker der for defensiven i disse uger?
Hvem er de transferansvarlige: Teknik chef Johan Sandahl, administrerende direktør Henrik Tønder, hovedaktionær Andrej Zolotko
Næste skridt:
Som for flere andre Superliga-klubber må målet være at skrue op for budgettet og forbedre hitraten på transfermarkedet, så man kan mindske risikoen for nedrykning.
Seneste regnskab: -7 millioner kroner (2020)
Vejle taber penge de år, man ikke har større spillersalg.
Salg har VB i den grad haft her i 2021 med afskibningen af Wahid Faghir til VfB Stuttgart. Det bliver ikke pengene, Vejle går ned på.
Vurdering
Vejle er et helt andet sted, end da klubben blev købt af Andrew Zolotko.
Budgettet er i den grad til at spille Superliga-fodbold, og flere af de udenlandske navne, man har hentet til, er tydeligvis gode fodboldspillere.
Denis Kolinger er en klassespiller, og i hvert transfervindue er der mulighed for, at Vejle rammer sådanne gode spillere.
Men Vejle er også et eksempel på, at det er svært og dyrt at etablere sig i Superligaen. Selv med flere end snart sagt alle andre oprykkere i Superliga-historien er Vejle halvandet år efter oprykningen maksimalt presset i forsøget på at slippe væk fra nedrykningspladserne.
Vejles nedtur i begyndelsen af denne sæson udstiller det paradoks, de og så mange andre klubber i samme situatoin i dansk fodbold befinder sig i.
Selv et budget omkring 30 millioner kroner, hvilket er særdeles flot for en klub, der rykkede op for halvandet år siden, er på ingen måde en garanti for at overleve i Superligaen i dag, og det puster både til de barske realiteter og fornemmelsen af at leve i usikkerhed, som alle andre profklubber i Danmark end den absolutte top og de stærke klubber i de største provinsbyer lever med
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
NYHEDER