Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
I dag ser vi nærmere på Vejle Boldklub, der har et af de største budgetter, vi har set hos en nyoprykket klub i Superliga-historien, men som også er et eksempel på, hvor hamrende svært det er at komme op og etablere sig i Superligaen.

Spillerbudget: 31 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stigende i fem år
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 4 bolde
Ungdomsinvestering: 3 bolde
Bedste spiller lige nu: Denis Kolinger
Mest lovende unge spiller: Arbnor Mucolli
Største sportslige spørgsmål i truppen:
Har Vejle de offensive spillere til at få scoret de nødvendige mål? Og hvad i alverden sker der for defensiven i disse uger?
Hvem er de transferansvarlige: Teknik chef Johan Sandahl, administrerende direktør Henrik Tønder, hovedaktionær Andrej Zolotko
Næste skridt:
Som for flere andre Superliga-klubber må målet være at skrue op for budgettet og forbedre hitraten på transfermarkedet, så man kan mindske risikoen for nedrykning.
Seneste regnskab: -7 millioner kroner (2020)
Vejle taber penge de år, man ikke har større spillersalg.
Salg har VB i den grad haft her i 2021 med afskibningen af Wahid Faghir til VfB Stuttgart. Det bliver ikke pengene, Vejle går ned på.
Vurdering
Vejle er et helt andet sted, end da klubben blev købt af Andrew Zolotko.
Budgettet er i den grad til at spille Superliga-fodbold, og flere af de udenlandske navne, man har hentet til, er tydeligvis gode fodboldspillere.
Denis Kolinger er en klassespiller, og i hvert transfervindue er der mulighed for, at Vejle rammer sådanne gode spillere.
Men Vejle er også et eksempel på, at det er svært og dyrt at etablere sig i Superligaen. Selv med flere end snart sagt alle andre oprykkere i Superliga-historien er Vejle halvandet år efter oprykningen maksimalt presset i forsøget på at slippe væk fra nedrykningspladserne.
Vejles nedtur i begyndelsen af denne sæson udstiller det paradoks, de og så mange andre klubber i samme situatoin i dansk fodbold befinder sig i.
Selv et budget omkring 30 millioner kroner, hvilket er særdeles flot for en klub, der rykkede op for halvandet år siden, er på ingen måde en garanti for at overleve i Superligaen i dag, og det puster både til de barske realiteter og fornemmelsen af at leve i usikkerhed, som alle andre profklubber i Danmark end den absolutte top og de stærke klubber i de største provinsbyer lever med
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Jubler over ny Brøndby-chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER