Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
I dag ser vi nærmere på Vejle Boldklub, der har et af de største budgetter, vi har set hos en nyoprykket klub i Superliga-historien, men som også er et eksempel på, hvor hamrende svært det er at komme op og etablere sig i Superligaen.

Spillerbudget: 31 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stigende i fem år
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 4 bolde
Ungdomsinvestering: 3 bolde
Bedste spiller lige nu: Denis Kolinger
Mest lovende unge spiller: Arbnor Mucolli
Største sportslige spørgsmål i truppen:
Har Vejle de offensive spillere til at få scoret de nødvendige mål? Og hvad i alverden sker der for defensiven i disse uger?
Hvem er de transferansvarlige: Teknik chef Johan Sandahl, administrerende direktør Henrik Tønder, hovedaktionær Andrej Zolotko
Næste skridt:
Som for flere andre Superliga-klubber må målet være at skrue op for budgettet og forbedre hitraten på transfermarkedet, så man kan mindske risikoen for nedrykning.
Seneste regnskab: -7 millioner kroner (2020)
Vejle taber penge de år, man ikke har større spillersalg.
Salg har VB i den grad haft her i 2021 med afskibningen af Wahid Faghir til VfB Stuttgart. Det bliver ikke pengene, Vejle går ned på.
Vurdering
Vejle er et helt andet sted, end da klubben blev købt af Andrew Zolotko.
Budgettet er i den grad til at spille Superliga-fodbold, og flere af de udenlandske navne, man har hentet til, er tydeligvis gode fodboldspillere.
Denis Kolinger er en klassespiller, og i hvert transfervindue er der mulighed for, at Vejle rammer sådanne gode spillere.
Men Vejle er også et eksempel på, at det er svært og dyrt at etablere sig i Superligaen. Selv med flere end snart sagt alle andre oprykkere i Superliga-historien er Vejle halvandet år efter oprykningen maksimalt presset i forsøget på at slippe væk fra nedrykningspladserne.
Vejles nedtur i begyndelsen af denne sæson udstiller det paradoks, de og så mange andre klubber i samme situatoin i dansk fodbold befinder sig i.
Selv et budget omkring 30 millioner kroner, hvilket er særdeles flot for en klub, der rykkede op for halvandet år siden, er på ingen måde en garanti for at overleve i Superligaen i dag, og det puster både til de barske realiteter og fornemmelsen af at leve i usikkerhed, som alle andre profklubber i Danmark end den absolutte top og de stærke klubber i de største provinsbyer lever med
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
Millionregn over ‘PC’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE