Den Internationale Fodboldspillerforening (Fifpro) vil reducere belastningen af professionelle spillere i en tid, hvor kampprogrammet er ekstra komprimeret på grund af coronavirus.
Spillerne er i fare for at få overbelastningsskader, og undersøgelser har allerede påvist en øget skadesfrekvens i de største europæiske ligaer i denne sæson. Flere skader og coronasmittetilfælde medfører, at de friske spillere belastes yderligere.
En løsning til at vende den trend kan være, at der indføres et loft over, hvor mange kampe en enkelt spiller må deltage i per sæson. Det siger Fifpro-generalsekretær Jonas Baer-Hoffmann til Reuters.
– Alle har indset, at der er et problem, men det går meget langsomt med at implementere tiltag, der kan ændre det.
– Trænere og spillere er klar over, at hvis man ikke tager spillernes helbred alvorligt, så har det sportslige og kommercielle konsekvenser. Men man kan ikke forvente, at man når dertil, hvor løsningen er at skære 20 kampe ud af kalenderen hvert år.
– Turneringsarrangørerne og klubberne bliver nødt til at gå i dialog om belastning af spillerne. En løsning kan være tvungne pauser eller et maksimalt antal kampe for spillerne, siger generalsekretæren.
Han mener, at et maksimalt antal tilladte kampe per sæson vil være “et sted i 50’erne”.
– Jeg tror, at det vil gøre en enorm forskel, fordi vi ved, at der er spillere, som ligger oppe i 70’erne.
– En sådan ændring vil også betyde, at de bedste klubber får brug for en større trup, og samlet vil det betyde, at der er flere job på højeste niveau, hvilket er positivt, siger han.
Det er ofte landskampe, der peges på, når der er debat om, hvor kampprogrammet kan skæres til. Men det er ikke der, hvor spillerne selv ønsker at spare, siger generalsekretæren hos spillernes fagforening.
– Mange spillere vil virkelig gerne spille for deres land, så længe det foregår under sikre forhold, siger Jonas Baer-Hoffmann.
Reuters har spurgt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), om det vil være hensigtsmæssigt at droppe returkampe i knockoutfasen i Champions League og Europa League. Det vil rydde henholdsvis fire og fem kampterminer i fodboldkalenderen. Uefa er ikke vendt tilbage med et svar på spørgsmålet.
En sådan løsning vil dog også være dyr for klubberne, da værdien af turneringernes tv-rettigheder reduceres, hvis der er færre kampe.
I 2018/19-sæsonen, der ikke var influeret af coronavirus, deltog 53 spillere i mindst 60 betydende kampe på klub- og landsholdsniveau. Det viser statistik fra Transfermarkt. 494 spillere fik i den sæson spilletid i mindst 50 betydende kampe. 13 af de spillere er danskere.
/ritzau/
TOPNYHED Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TOPNYHED Sådan starter FCK og Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL Seks bud på Vejles nye træner
TIPSBLADET I EUROPA Frank: – Det er FCK pissegode til!
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
Her kan du se Tottenham mod FC København
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Deler godt FC København-nyt
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
Riemer forklarer store overraskelser
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
Lettet Isaksen kigger mod Europa
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
DAGENS SPILFORSLAG
