Den skadede landsholdsangriber Nadia Nadim meddelte fredag på de sociale medier, at hun er blevet ambassadør for den stærkt kritiserede VM-slutrunde i Qatar til november.
På selv samme sociale medier møder det kritik fra mange folk, og Nadims egen fagforening tager nu også afstand fra beslutningen.
Spillerforeningen i Danmark er ikke begejstret for, at Nadim nu skal lægge ansigt til at promovere slutrunden. Direktør Michael Sahl siger til B.T.:
– Det er naturligvis hendes frie valg at gøre det, men med det vi gerne vil stå for i Spillerforeningen, så tager vi afstand fra, at man blåstempler den slutrunde ud fra betragtningerne om, hvordan Qatar blandt andet fik tildelt VM med al den korruption, det var omspundet af, behandlingen af migrantarbejdere, deres syn på LGBTQ+-personer og så videre.
– Der er masser af argumenter for, hvorfor man ikke skal bakke op om dem som nation.
Nadia Nadim mødte allerede skarp kritik fra landets medier, da hun i december besøgte Qatar. Efter det slog hun dog fast, at det ikke var et besøg for at promovere Qatar eller VM.
Det skal hun til gengæld nu, og det ærgrer Spillerforeningen, som dog fortsat vil agere som fagforening for hende.
Der er lodtrækning til VM-slutrunden for herrer fredag aften klokken 18 dansk.
Derfor er landstræner Kasper Hjulmand i Qatar for at overvære det. Over for TV 2 slår han fast, at det ikke er med hans gode vilje, han skal besøge landet, hvis syn på menneskerettigheder møder hård kritik.
– Jeg føler mig ikke godt tilpas her. Jeg føler, at det er på det forkerte grundlag, de har fået tildelt VM-værtskabet. Der er mange ting ved den her proces, der ikke er snorlige – tværtimod, siger han til TV 2.
– Det er følelsen af, at der er fundamentale forskelle på mennesker, og jeg har det helt personligt meget svært ved, at mennesker ikke bliver behandlet ligeværdigt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TIPSBLADET SPECIAL
