Den skadede landsholdsangriber Nadia Nadim meddelte fredag på de sociale medier, at hun er blevet ambassadør for den stærkt kritiserede VM-slutrunde i Qatar til november.
På selv samme sociale medier møder det kritik fra mange folk, og Nadims egen fagforening tager nu også afstand fra beslutningen.
Spillerforeningen i Danmark er ikke begejstret for, at Nadim nu skal lægge ansigt til at promovere slutrunden. Direktør Michael Sahl siger til B.T.:
– Det er naturligvis hendes frie valg at gøre det, men med det vi gerne vil stå for i Spillerforeningen, så tager vi afstand fra, at man blåstempler den slutrunde ud fra betragtningerne om, hvordan Qatar blandt andet fik tildelt VM med al den korruption, det var omspundet af, behandlingen af migrantarbejdere, deres syn på LGBTQ+-personer og så videre.
– Der er masser af argumenter for, hvorfor man ikke skal bakke op om dem som nation.
Nadia Nadim mødte allerede skarp kritik fra landets medier, da hun i december besøgte Qatar. Efter det slog hun dog fast, at det ikke var et besøg for at promovere Qatar eller VM.
Det skal hun til gengæld nu, og det ærgrer Spillerforeningen, som dog fortsat vil agere som fagforening for hende.
Der er lodtrækning til VM-slutrunden for herrer fredag aften klokken 18 dansk.
Derfor er landstræner Kasper Hjulmand i Qatar for at overvære det. Over for TV 2 slår han fast, at det ikke er med hans gode vilje, han skal besøge landet, hvis syn på menneskerettigheder møder hård kritik.
– Jeg føler mig ikke godt tilpas her. Jeg føler, at det er på det forkerte grundlag, de har fået tildelt VM-værtskabet. Der er mange ting ved den her proces, der ikke er snorlige – tværtimod, siger han til TV 2.
– Det er følelsen af, at der er fundamentale forskelle på mennesker, og jeg har det helt personligt meget svært ved, at mennesker ikke bliver behandlet ligeværdigt.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
MEDIE
