Spillerkaos i AaB: Der er en masse rygter

Tidligere på ugen blev Yahya Nadrani sendt i skammekrogen hos AaB, og nu fortæller klubbens administrerende direktør, hvad det næste step er.



Det sejler i AaB. 

På banen har AaB-spillerne efterhånden hold i deres nakker af at spejde op over nedrykningsstregen, og selv når holdet ikke er i kamp, går det galt. 

Det er det gjort med Yahya Nadrani, som tidligere på ugen blev sendt i skammekrogen hos AaB på grund af uacceptabel opførsel over for en holdkammerat. 

Episoden skulle AaB's administrerende direktør, Thomas Bælum, forholde sig til forud for opgøret mellem FC Nordsjælland og AaB søndag aften. 

Her fortæller han til Viaplay, hvad der nu skal ske i sagen.

– Han bliver fritaget fra træning nu her, og så skal jeg dykke ned i sagen, og når vi har spillet den sidste kamp i aften, så skal jeg tage en god snak med ham og hans agent og høre, hvad der er op og ned. Men det er klart, at vi meldte ud, at der var nogle episoder, som vi ikke kunne stå inde for i forhold til AaB's værdier, og mere har jeg ikke at sige om den sag. Det er en personalesag, og den holder vi internt. 

Jeg skulle foretage et opkald til en spiller, der har spillet fodbold i Belgien, og han kunne fortælle mig, at Nadrani havde stået ude foran en spillerbus og truet flere holdkammerater. Screener I ikke spillerne personlighedsmæssigt, inden I hiver dem ind? 

– Der er en masse rygter omkring spillerne. Yahya har haft en rigtig flot karriere i Belgien og har spillet stort set alle kampe i tre år, han var dernede. Og han var også anfører. Selvfølgelig er der episoder omkring måske et iltert temperament eller et eller andet. Det vil du altid kunne finde omkring de her spillere. Det ville du måske også finde, hvis du ringede til Tyskland og spurgte om mig. 

– Så det, jeg skal dykke ned i nu her den næste uges tid er at finde ud af, hvad der er op og ned på det her, og så må vi finde en god løsning.  

Yahya Nadrani var naturligvis ikke en del af AaB-truppen, som søndag mødte FCN. 







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ståle revser Skotland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Monsterbud på vej

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident