Han var en ukendt størrelse, da han pludselig dukkede op i 1. division hos Køge, men efter en oprykning og siden tre sæsoner i FC Nordsjælland var Tommy Olsen blevet et navn i den bedste række.
For det første fordi han scorede mange mål (70 styk i 140 kampe for Køge og 29 mål i 81 kampe for FCN, og for det andet for hans baggrund som først frivillig brandmand og siden brolægger før de mange mål gav fuldtidsarbejde som fodboldspiller.
Men med den slags job i fortiden hvordan endte Tommy Olsen så bag et skrivebord?
»Ha ha, nej jeg sidder ikke så meget bag et skrivebord. Meget af min hverdag foregår ude hos kunderne. Jeg er meget på farten og styrer også tingene selv i forhold til arbejdet med både private og virksomheder, så det er jeg meget glad for,« fortæller den gamle angriber, der er blevet 38 år og altså nu arbejder som assurandør hos Tryg Forsikring.
»Da jeg stoppede i FC Nordsjælland (i 2006) begyndte jeg at tænke over, hvad jeg skulle lave bagefter, og så så jeg et opslag hos Tryg, hvor de søgte otte personer fra Sjælland med en lidt anderledes baggrund til en forsikringsuddannelse, der startede fra scratch. Jeg kom igennem nåleøjet, så der var knald på både med uddannelse, job og så de sidste år i Frem, og jeg tror da også, at min fodboldbaggrund var en af grundene til, at jeg blev valgt, for jeg kunne tage mit engagement og min drivkraft med over fra sporten,« siger forsikringsmanden, der indstillede karrieren i Frem i sommeren 2009, men lige snuppede et år som oldboys hos KB/FCK, hvor han kendte en masse fra årene, der var gået, og det hele så sluttede på bedste vis med et Danmarksmesterskab.
Fodbolden er dog ikke helt væk, for selv om han har travlt, er han netop begyndt på sin anden halvsæson som assistenttræner for barndomsklubben i Taastrup, der aktuelt ligger i Sjællandsserien.
»De havde spurgt mig før, og denne gang sagde jeg ja, og det har været virkelig godt. Vi har et ungt hold, så man opdager, at man har en ballast, man kan give videre, og jeg er glad for min assistentrolle,« siger den gamle angriber, der ellers ikke savnede fodbolden på den måde, selv om han selvfølgelig følger med og holder specielt øje med gamle klubber i Farum og på Køge-kanten.
»Jeg savner det ikke. Livet går videre, og det var dengang, men det er sjovt at se tilbage på og sjovt at have været en del af. Selvfølgelig kan man ikke få den der fornemmelse i kroppen, som man får, når man scorer et mål i Superligaen (37 styk i 112 kampe), men det ved man jo også godt. Det sker ikke igen, så for mig er det bare superfede minder, som jeg kigger tilbage på med smil på læben.«
Og hvilke minder står så øverst?
»Altså det var jo altid en fornøjelse at score mål, og dem, jeg bedst kan huske, er dem mod de store hold på de store stadions, mod FCK i Parken og mod Brøndby. Det er noget andet end at score mod SønderjyskE. Men hvis jeg skal tænke på en kamp, så er det nok dengang i 2004, hvor FCK spillede en slags DM-finale mod os i Farum. De skulle vinde, stadion var fyldt og der var en fantastisk god stemning. Jeg kan huske, at jeg udlignede til 2-2 lige før pausen, og da Brøndby samtidig var foran, stod de faktisk som mestre i pausen. Men FCK fik scoret et par gange i 2. halvleg og vandt mesterskabet, men jeg kan huske kampen for spændingen og stemningen på en dejlig sommerdag.«
»Året efter gentog situationen sig så lidt, for vi skulle spille sidste kamp på Brøndby Stadion. De havde godt nok allerede vundet mesterskabet, men det skulle selvfølgelig fejres, så der var masser af mennesker. Jeg var anfører for Nordsjælland på dagen, så jeg kan tydeligt huske fornemmelsen af at løbe forrest ind på et fyldt Brøndby Stadion og så endda med min søn i hånden. Det var også en god oplevelse,« slutter den engang så bombende brolægger og nu tilfreds assurandør og assistenttræner Tommy Olsen.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
I forhandlinger med Nartey
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom