Sporløs: Den bombende brolægger

Den gamle målkonge Tommy Olsen lukkede karrieren med et Danmarksmesterskab, før han blev assurandør. Tipsbladet har fanget Tommy Olsen til en snak og et tilbageblik.



Han var en ukendt størrelse, da han pludselig dukkede op i 1. division hos Køge, men efter en oprykning og siden tre sæsoner i FC Nordsjælland var Tommy Olsen blevet et navn i den bedste række.

For det første fordi han scorede mange mål (70 styk i 140 kampe for Køge og 29 mål i 81 kampe for FCN, og for det andet for hans baggrund som først frivillig brandmand og siden brolægger før de mange mål gav fuldtidsarbejde som fodboldspiller.

Men med den slags job i fortiden hvordan endte Tommy Olsen så bag et skrivebord?

»Ha ha, nej jeg sidder ikke så meget bag et skrivebord. Meget af min hverdag foregår ude hos kunderne. Jeg er meget på farten og styrer også tingene selv i forhold til arbejdet med både private og virksomheder, så det er jeg meget glad for,« fortæller den gamle angriber, der er blevet 38 år og altså nu arbejder som assurandør hos Tryg Forsikring.

»Da jeg stoppede i FC Nordsjælland (i 2006) begyndte jeg at tænke over, hvad jeg skulle lave bagefter, og så så jeg et opslag hos Tryg, hvor de søgte otte personer fra Sjælland med en lidt anderledes baggrund til en forsikringsuddannelse, der startede fra scratch. Jeg kom igennem nåleøjet, så der var knald på både med uddannelse, job og så de sidste år i Frem, og jeg tror da også, at min fodboldbaggrund var en af grundene til, at jeg blev valgt, for jeg kunne tage mit engagement og min drivkraft med over fra sporten,« siger forsikringsmanden, der indstillede karrieren i Frem i sommeren 2009, men lige snuppede et år som oldboys hos KB/FCK, hvor han kendte en masse fra årene, der var gået, og det hele så sluttede på bedste vis med et Danmarksmesterskab.

Fodbolden er dog ikke helt væk, for selv om han har travlt, er han netop begyndt på sin anden halvsæson som assistenttræner for barndomsklubben i Taastrup, der aktuelt ligger i Sjællandsserien.

»De havde spurgt mig før, og denne gang sagde jeg ja, og det har været virkelig godt. Vi har et ungt hold, så man opdager, at man har en ballast, man kan give videre, og jeg er glad for min assistentrolle,« siger den gamle angriber, der ellers ikke savnede fodbolden på den måde, selv om han selvfølgelig følger med og holder specielt øje med gamle klubber i Farum og på Køge-kanten.

»Jeg savner det ikke. Livet går videre, og det var dengang, men det er sjovt at se tilbage på og sjovt at have været en del af. Selvfølgelig kan man ikke få den der fornemmelse i kroppen, som man får, når man scorer et mål i Superligaen (37 styk i 112 kampe), men det ved man jo også godt. Det sker ikke igen, så for mig er det bare superfede minder, som jeg kigger tilbage på med smil på læben.«

Og hvilke minder står så øverst?

»Altså det var jo altid en fornøjelse at score mål, og dem, jeg bedst kan huske, er dem mod de store hold på de store stadions, mod FCK i Parken og mod Brøndby. Det er noget andet end at score mod SønderjyskE. Men hvis jeg skal tænke på en kamp, så er det nok dengang i 2004, hvor FCK spillede en slags DM-finale mod os i Farum. De skulle vinde, stadion var fyldt og der var en fantastisk god stemning. Jeg kan huske, at jeg udlignede til 2-2 lige før pausen, og da Brøndby samtidig var foran, stod de faktisk som mestre i pausen. Men FCK fik scoret et par gange i 2. halvleg og vandt mesterskabet, men jeg kan huske kampen for spændingen og stemningen på en dejlig sommerdag.«

»Året efter gentog situationen sig så lidt, for vi skulle spille sidste kamp på Brøndby Stadion. De havde godt nok allerede vundet mesterskabet, men det skulle selvfølgelig fejres, så der var masser af mennesker. Jeg var anfører for Nordsjælland på dagen, så jeg kan tydeligt huske fornemmelsen af at løbe forrest ind på et fyldt Brøndby Stadion og så endda med min søn i hånden. Det var også en god oplevelse,« slutter den engang så bombende brolægger og nu tilfreds assurandør og assistenttræner Tommy Olsen.






Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dem kan FCM trække i Europa League

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Første gang nogensinde for Eriksen

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Stor overraskelse til FCM-træning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Her skal Sepp Piontek begraves

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Liverpool – West Ham United

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler