Han var en ukendt størrelse, da han pludselig dukkede op i 1. division hos Køge, men efter en oprykning og siden tre sæsoner i FC Nordsjælland var Tommy Olsen blevet et navn i den bedste række.
For det første fordi han scorede mange mål (70 styk i 140 kampe for Køge og 29 mål i 81 kampe for FCN, og for det andet for hans baggrund som først frivillig brandmand og siden brolægger før de mange mål gav fuldtidsarbejde som fodboldspiller.
Men med den slags job i fortiden hvordan endte Tommy Olsen så bag et skrivebord?
»Ha ha, nej jeg sidder ikke så meget bag et skrivebord. Meget af min hverdag foregår ude hos kunderne. Jeg er meget på farten og styrer også tingene selv i forhold til arbejdet med både private og virksomheder, så det er jeg meget glad for,« fortæller den gamle angriber, der er blevet 38 år og altså nu arbejder som assurandør hos Tryg Forsikring.
»Da jeg stoppede i FC Nordsjælland (i 2006) begyndte jeg at tænke over, hvad jeg skulle lave bagefter, og så så jeg et opslag hos Tryg, hvor de søgte otte personer fra Sjælland med en lidt anderledes baggrund til en forsikringsuddannelse, der startede fra scratch. Jeg kom igennem nåleøjet, så der var knald på både med uddannelse, job og så de sidste år i Frem, og jeg tror da også, at min fodboldbaggrund var en af grundene til, at jeg blev valgt, for jeg kunne tage mit engagement og min drivkraft med over fra sporten,« siger forsikringsmanden, der indstillede karrieren i Frem i sommeren 2009, men lige snuppede et år som oldboys hos KB/FCK, hvor han kendte en masse fra årene, der var gået, og det hele så sluttede på bedste vis med et Danmarksmesterskab.
Fodbolden er dog ikke helt væk, for selv om han har travlt, er han netop begyndt på sin anden halvsæson som assistenttræner for barndomsklubben i Taastrup, der aktuelt ligger i Sjællandsserien.
»De havde spurgt mig før, og denne gang sagde jeg ja, og det har været virkelig godt. Vi har et ungt hold, så man opdager, at man har en ballast, man kan give videre, og jeg er glad for min assistentrolle,« siger den gamle angriber, der ellers ikke savnede fodbolden på den måde, selv om han selvfølgelig følger med og holder specielt øje med gamle klubber i Farum og på Køge-kanten.
»Jeg savner det ikke. Livet går videre, og det var dengang, men det er sjovt at se tilbage på og sjovt at have været en del af. Selvfølgelig kan man ikke få den der fornemmelse i kroppen, som man får, når man scorer et mål i Superligaen (37 styk i 112 kampe), men det ved man jo også godt. Det sker ikke igen, så for mig er det bare superfede minder, som jeg kigger tilbage på med smil på læben.«
Og hvilke minder står så øverst?
»Altså det var jo altid en fornøjelse at score mål, og dem, jeg bedst kan huske, er dem mod de store hold på de store stadions, mod FCK i Parken og mod Brøndby. Det er noget andet end at score mod SønderjyskE. Men hvis jeg skal tænke på en kamp, så er det nok dengang i 2004, hvor FCK spillede en slags DM-finale mod os i Farum. De skulle vinde, stadion var fyldt og der var en fantastisk god stemning. Jeg kan huske, at jeg udlignede til 2-2 lige før pausen, og da Brøndby samtidig var foran, stod de faktisk som mestre i pausen. Men FCK fik scoret et par gange i 2. halvleg og vandt mesterskabet, men jeg kan huske kampen for spændingen og stemningen på en dejlig sommerdag.«
»Året efter gentog situationen sig så lidt, for vi skulle spille sidste kamp på Brøndby Stadion. De havde godt nok allerede vundet mesterskabet, men det skulle selvfølgelig fejres, så der var masser af mennesker. Jeg var anfører for Nordsjælland på dagen, så jeg kan tydeligt huske fornemmelsen af at løbe forrest ind på et fyldt Brøndby Stadion og så endda med min søn i hånden. Det var også en god oplevelse,« slutter den engang så bombende brolægger og nu tilfreds assurandør og assistenttræner Tommy Olsen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
Thomas Frank og co. skuffer på ny
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER