Sporløs: Den bombende brolægger

Den gamle målkonge Tommy Olsen lukkede karrieren med et Danmarksmesterskab, før han blev assurandør. Tipsbladet har fanget Tommy Olsen til en snak og et tilbageblik.



Han var en ukendt størrelse, da han pludselig dukkede op i 1. division hos Køge, men efter en oprykning og siden tre sæsoner i FC Nordsjælland var Tommy Olsen blevet et navn i den bedste række.

For det første fordi han scorede mange mål (70 styk i 140 kampe for Køge og 29 mål i 81 kampe for FCN, og for det andet for hans baggrund som først frivillig brandmand og siden brolægger før de mange mål gav fuldtidsarbejde som fodboldspiller.

Men med den slags job i fortiden hvordan endte Tommy Olsen så bag et skrivebord?

»Ha ha, nej jeg sidder ikke så meget bag et skrivebord. Meget af min hverdag foregår ude hos kunderne. Jeg er meget på farten og styrer også tingene selv i forhold til arbejdet med både private og virksomheder, så det er jeg meget glad for,« fortæller den gamle angriber, der er blevet 38 år og altså nu arbejder som assurandør hos Tryg Forsikring.

»Da jeg stoppede i FC Nordsjælland (i 2006) begyndte jeg at tænke over, hvad jeg skulle lave bagefter, og så så jeg et opslag hos Tryg, hvor de søgte otte personer fra Sjælland med en lidt anderledes baggrund til en forsikringsuddannelse, der startede fra scratch. Jeg kom igennem nåleøjet, så der var knald på både med uddannelse, job og så de sidste år i Frem, og jeg tror da også, at min fodboldbaggrund var en af grundene til, at jeg blev valgt, for jeg kunne tage mit engagement og min drivkraft med over fra sporten,« siger forsikringsmanden, der indstillede karrieren i Frem i sommeren 2009, men lige snuppede et år som oldboys hos KB/FCK, hvor han kendte en masse fra årene, der var gået, og det hele så sluttede på bedste vis med et Danmarksmesterskab.

Fodbolden er dog ikke helt væk, for selv om han har travlt, er han netop begyndt på sin anden halvsæson som assistenttræner for barndomsklubben i Taastrup, der aktuelt ligger i Sjællandsserien.

»De havde spurgt mig før, og denne gang sagde jeg ja, og det har været virkelig godt. Vi har et ungt hold, så man opdager, at man har en ballast, man kan give videre, og jeg er glad for min assistentrolle,« siger den gamle angriber, der ellers ikke savnede fodbolden på den måde, selv om han selvfølgelig følger med og holder specielt øje med gamle klubber i Farum og på Køge-kanten.

»Jeg savner det ikke. Livet går videre, og det var dengang, men det er sjovt at se tilbage på og sjovt at have været en del af. Selvfølgelig kan man ikke få den der fornemmelse i kroppen, som man får, når man scorer et mål i Superligaen (37 styk i 112 kampe), men det ved man jo også godt. Det sker ikke igen, så for mig er det bare superfede minder, som jeg kigger tilbage på med smil på læben.«

Og hvilke minder står så øverst?

»Altså det var jo altid en fornøjelse at score mål, og dem, jeg bedst kan huske, er dem mod de store hold på de store stadions, mod FCK i Parken og mod Brøndby. Det er noget andet end at score mod SønderjyskE. Men hvis jeg skal tænke på en kamp, så er det nok dengang i 2004, hvor FCK spillede en slags DM-finale mod os i Farum. De skulle vinde, stadion var fyldt og der var en fantastisk god stemning. Jeg kan huske, at jeg udlignede til 2-2 lige før pausen, og da Brøndby samtidig var foran, stod de faktisk som mestre i pausen. Men FCK fik scoret et par gange i 2. halvleg og vandt mesterskabet, men jeg kan huske kampen for spændingen og stemningen på en dejlig sommerdag.«

»Året efter gentog situationen sig så lidt, for vi skulle spille sidste kamp på Brøndby Stadion. De havde godt nok allerede vundet mesterskabet, men det skulle selvfølgelig fejres, så der var masser af mennesker. Jeg var anfører for Nordsjælland på dagen, så jeg kan tydeligt huske fornemmelsen af at løbe forrest ind på et fyldt Brøndby Stadion og så endda med min søn i hånden. Det var også en god oplevelse,« slutter den engang så bombende brolægger og nu tilfreds assurandør og assistenttræner Tommy Olsen.



Afsløring: FC København binder stortalent

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Bombe på vej – sker det i dag? 

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo