Han nåede 295 kampe for FC Nordsjælland, hvilket stadig er klubrekord. Han oplevede det kuriøse at være med hele vejen fra Serie 2 og til Superligaen, da klubben rykkede op i den bedste danske række tilbage i 2002.
»Det blev bare mere og mere seriøst. Nu havde jeg spillet i Farum i hele mit liv, og jeg havde selvfølgelig ambitioner om at spille på et højere plan. Jeg var i AB på et tidspunkt for at spille på deres ungdomshold, men røg tilbage til Farum før jeg blev senior, fordi jeg mente, at det var der, jeg var mest tryg. Og dengang i serie 2 var der lidt fest og farver, og alle hyggede sig, men i takt med, at vi rykkede op år for år, så begyndte det at blive mere seriøst, og der kom flere spillere til. Det var ligesom at finde sig til rette og yde mere. Peter Brixtofte (daværende borgmester i Farum, red.) kom faktisk ind på et tidspunkt, da vi spillede i Serie 1 og sagde, at inden for fire-fem år skulle vi være i Superligaen. Derfra gik det bare slag i slag,« siger Andreasen om udviklingen fra serie-klub til Superliga-klub.
I sin lange tid i klubben nåede midtbanespilleren at spille sammen med et utal af spillere, men bare i 1.division og i Superligaen endte tallet på 125 forskellige holdkammerater for klublegenden. I FC Nordsjællands, dengang Farum Boldklub, Superliga-debut mod AGF på udebane blev Thomas Andreasen udvist efter at have fået sit andet gule kort blot 31 minutter inde i kampen. Men klubben fik trods det en fremragende start på tilværelsen i den bedste danske række, da man endte som nummer tre og vandt bronze.
»Det var helt vanvittigt, og vi kunne ikke rigtig få armene ned til sæsonen efter. Vi mistede nogle profiler, og så rodede vi rundt nede ved nedrykningsstregen. Det skete jo meget i klubben, og undervejs i den sæson, hvor vi blev nummer tre, var vi ved at gå konkurs. Jeg kan huske, at vi blev hevet ind til et møde af den tidligere direktør Claus Schriber, der sagde, at hvis der ikke kom en ny sponsor på banen, så ville de lukke betalingen af vores løn. Så selv om vi blev nummer tre, så var det ikke en dans på roser. Vi vidste, at økonomien var trængt. Det var noget, der spøgte i baggrunden, og derfor var vi jo også nedrykningstruet sæsonerne efter, fordi vi ikke havde pengene til de spillere, der kræves i Superligaen,« fortæller han. I 2006-07 var det slut. Kroppen sagde stop. Og det var tid til en ny karriere udenfor fodboldbanen.
»Det var lidt mærkeligt. Nu skulle man ud og arbejde. Det var slut med at gå til træning og bare sparke til en fodbold. Da jeg stoppede, havde jeg en masse småskavanker. Jeg var mere eller mindre begyndt at spise piller hver dag bare for at træne med, så jeg vidste godt, at jeg ikke kunne mere. Jeg elsker at spille fodbold, men det var kommet til det punkt, hvor det bare gjorde ondt, og så skal man jo ikke fortsætte, » siger han om beslutningen.
Den nye karriere blev som ejendomsmægler, hvor han allerede i 2003 begyndte at uddanne sig ved siden af fodbolden i erkendelsen af, at karrieren nok ikke varede for evigt. Men bedrifterne på fodboldbanen kunne han bruge i sit nye job.
»Fodboldens verden er jo konkurrence fra uge til uge. Har man præsteret dårligt i weekenden, så starter man måske ikke i den næste kamp. Så der er et stort pres på dig, og det pres lærer man så efterhånden at håndtere. Det kan man bruge i et normalt arbejdsliv, hvor der er jo også nogen budgetter, der skal overholdes,« siger han. Arbejdsgiveren EDC er sponsor i FC Nordsjælland, så Andreasen følger stadig med i sin hjerteklub, hvor han senest var på stadion, da FC Nordsjælland vandt over Brøndby 2-0.
»Jeg så kampen mod Brøndby, og det var en fornøjelse. Der var jo forskellige meninger om det, men jeg mener, at FC Nordsjælland spillede Brøndby ud af banen i anden halvleg,« griner han. Han kan se tilbage på en flot karriere, og det er ikke alle, der kan sige, at de spillede deres barndomsklub op i Superligaen.
»Vi spillede jo ude på en mark i Serie 1. Så kom der et mini-stadion til Farum, og da Brixtofte for alvor trådte ind, så blev Farum Park opført, og det blev mere og mere seriøst. Det er vildt at tænke at på så få år, er der sket så meget i FC Nordsjælland. I dag er det jo virkeligt professionelt.«
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TRANSFER