Han nåede 295 kampe for FC Nordsjælland, hvilket stadig er klubrekord. Han oplevede det kuriøse at være med hele vejen fra Serie 2 og til Superligaen, da klubben rykkede op i den bedste danske række tilbage i 2002.
»Det blev bare mere og mere seriøst. Nu havde jeg spillet i Farum i hele mit liv, og jeg havde selvfølgelig ambitioner om at spille på et højere plan. Jeg var i AB på et tidspunkt for at spille på deres ungdomshold, men røg tilbage til Farum før jeg blev senior, fordi jeg mente, at det var der, jeg var mest tryg. Og dengang i serie 2 var der lidt fest og farver, og alle hyggede sig, men i takt med, at vi rykkede op år for år, så begyndte det at blive mere seriøst, og der kom flere spillere til. Det var ligesom at finde sig til rette og yde mere. Peter Brixtofte (daværende borgmester i Farum, red.) kom faktisk ind på et tidspunkt, da vi spillede i Serie 1 og sagde, at inden for fire-fem år skulle vi være i Superligaen. Derfra gik det bare slag i slag,« siger Andreasen om udviklingen fra serie-klub til Superliga-klub.
I sin lange tid i klubben nåede midtbanespilleren at spille sammen med et utal af spillere, men bare i 1.division og i Superligaen endte tallet på 125 forskellige holdkammerater for klublegenden. I FC Nordsjællands, dengang Farum Boldklub, Superliga-debut mod AGF på udebane blev Thomas Andreasen udvist efter at have fået sit andet gule kort blot 31 minutter inde i kampen. Men klubben fik trods det en fremragende start på tilværelsen i den bedste danske række, da man endte som nummer tre og vandt bronze.
»Det var helt vanvittigt, og vi kunne ikke rigtig få armene ned til sæsonen efter. Vi mistede nogle profiler, og så rodede vi rundt nede ved nedrykningsstregen. Det skete jo meget i klubben, og undervejs i den sæson, hvor vi blev nummer tre, var vi ved at gå konkurs. Jeg kan huske, at vi blev hevet ind til et møde af den tidligere direktør Claus Schriber, der sagde, at hvis der ikke kom en ny sponsor på banen, så ville de lukke betalingen af vores løn. Så selv om vi blev nummer tre, så var det ikke en dans på roser. Vi vidste, at økonomien var trængt. Det var noget, der spøgte i baggrunden, og derfor var vi jo også nedrykningstruet sæsonerne efter, fordi vi ikke havde pengene til de spillere, der kræves i Superligaen,« fortæller han. I 2006-07 var det slut. Kroppen sagde stop. Og det var tid til en ny karriere udenfor fodboldbanen.
»Det var lidt mærkeligt. Nu skulle man ud og arbejde. Det var slut med at gå til træning og bare sparke til en fodbold. Da jeg stoppede, havde jeg en masse småskavanker. Jeg var mere eller mindre begyndt at spise piller hver dag bare for at træne med, så jeg vidste godt, at jeg ikke kunne mere. Jeg elsker at spille fodbold, men det var kommet til det punkt, hvor det bare gjorde ondt, og så skal man jo ikke fortsætte, » siger han om beslutningen.
Den nye karriere blev som ejendomsmægler, hvor han allerede i 2003 begyndte at uddanne sig ved siden af fodbolden i erkendelsen af, at karrieren nok ikke varede for evigt. Men bedrifterne på fodboldbanen kunne han bruge i sit nye job.
»Fodboldens verden er jo konkurrence fra uge til uge. Har man præsteret dårligt i weekenden, så starter man måske ikke i den næste kamp. Så der er et stort pres på dig, og det pres lærer man så efterhånden at håndtere. Det kan man bruge i et normalt arbejdsliv, hvor der er jo også nogen budgetter, der skal overholdes,« siger han. Arbejdsgiveren EDC er sponsor i FC Nordsjælland, så Andreasen følger stadig med i sin hjerteklub, hvor han senest var på stadion, da FC Nordsjælland vandt over Brøndby 2-0.
»Jeg så kampen mod Brøndby, og det var en fornøjelse. Der var jo forskellige meninger om det, men jeg mener, at FC Nordsjælland spillede Brøndby ud af banen i anden halvleg,« griner han. Han kan se tilbage på en flot karriere, og det er ikke alle, der kan sige, at de spillede deres barndomsklub op i Superligaen.
»Vi spillede jo ude på en mark i Serie 1. Så kom der et mini-stadion til Farum, og da Brixtofte for alvor trådte ind, så blev Farum Park opført, og det blev mere og mere seriøst. Det er vildt at tænke at på så få år, er der sket så meget i FC Nordsjælland. I dag er det jo virkeligt professionelt.«
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Han er tilgivet’
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT