Han nåede 295 kampe for FC Nordsjælland, hvilket stadig er klubrekord. Han oplevede det kuriøse at være med hele vejen fra Serie 2 og til Superligaen, da klubben rykkede op i den bedste danske række tilbage i 2002.
»Det blev bare mere og mere seriøst. Nu havde jeg spillet i Farum i hele mit liv, og jeg havde selvfølgelig ambitioner om at spille på et højere plan. Jeg var i AB på et tidspunkt for at spille på deres ungdomshold, men røg tilbage til Farum før jeg blev senior, fordi jeg mente, at det var der, jeg var mest tryg. Og dengang i serie 2 var der lidt fest og farver, og alle hyggede sig, men i takt med, at vi rykkede op år for år, så begyndte det at blive mere seriøst, og der kom flere spillere til. Det var ligesom at finde sig til rette og yde mere. Peter Brixtofte (daværende borgmester i Farum, red.) kom faktisk ind på et tidspunkt, da vi spillede i Serie 1 og sagde, at inden for fire-fem år skulle vi være i Superligaen. Derfra gik det bare slag i slag,« siger Andreasen om udviklingen fra serie-klub til Superliga-klub.
I sin lange tid i klubben nåede midtbanespilleren at spille sammen med et utal af spillere, men bare i 1.division og i Superligaen endte tallet på 125 forskellige holdkammerater for klublegenden. I FC Nordsjællands, dengang Farum Boldklub, Superliga-debut mod AGF på udebane blev Thomas Andreasen udvist efter at have fået sit andet gule kort blot 31 minutter inde i kampen. Men klubben fik trods det en fremragende start på tilværelsen i den bedste danske række, da man endte som nummer tre og vandt bronze.
»Det var helt vanvittigt, og vi kunne ikke rigtig få armene ned til sæsonen efter. Vi mistede nogle profiler, og så rodede vi rundt nede ved nedrykningsstregen. Det skete jo meget i klubben, og undervejs i den sæson, hvor vi blev nummer tre, var vi ved at gå konkurs. Jeg kan huske, at vi blev hevet ind til et møde af den tidligere direktør Claus Schriber, der sagde, at hvis der ikke kom en ny sponsor på banen, så ville de lukke betalingen af vores løn. Så selv om vi blev nummer tre, så var det ikke en dans på roser. Vi vidste, at økonomien var trængt. Det var noget, der spøgte i baggrunden, og derfor var vi jo også nedrykningstruet sæsonerne efter, fordi vi ikke havde pengene til de spillere, der kræves i Superligaen,« fortæller han. I 2006-07 var det slut. Kroppen sagde stop. Og det var tid til en ny karriere udenfor fodboldbanen.
»Det var lidt mærkeligt. Nu skulle man ud og arbejde. Det var slut med at gå til træning og bare sparke til en fodbold. Da jeg stoppede, havde jeg en masse småskavanker. Jeg var mere eller mindre begyndt at spise piller hver dag bare for at træne med, så jeg vidste godt, at jeg ikke kunne mere. Jeg elsker at spille fodbold, men det var kommet til det punkt, hvor det bare gjorde ondt, og så skal man jo ikke fortsætte, » siger han om beslutningen.
Den nye karriere blev som ejendomsmægler, hvor han allerede i 2003 begyndte at uddanne sig ved siden af fodbolden i erkendelsen af, at karrieren nok ikke varede for evigt. Men bedrifterne på fodboldbanen kunne han bruge i sit nye job.
»Fodboldens verden er jo konkurrence fra uge til uge. Har man præsteret dårligt i weekenden, så starter man måske ikke i den næste kamp. Så der er et stort pres på dig, og det pres lærer man så efterhånden at håndtere. Det kan man bruge i et normalt arbejdsliv, hvor der er jo også nogen budgetter, der skal overholdes,« siger han. Arbejdsgiveren EDC er sponsor i FC Nordsjælland, så Andreasen følger stadig med i sin hjerteklub, hvor han senest var på stadion, da FC Nordsjælland vandt over Brøndby 2-0.
»Jeg så kampen mod Brøndby, og det var en fornøjelse. Der var jo forskellige meninger om det, men jeg mener, at FC Nordsjælland spillede Brøndby ud af banen i anden halvleg,« griner han. Han kan se tilbage på en flot karriere, og det er ikke alle, der kan sige, at de spillede deres barndomsklub op i Superligaen.
»Vi spillede jo ude på en mark i Serie 1. Så kom der et mini-stadion til Farum, og da Brixtofte for alvor trådte ind, så blev Farum Park opført, og det blev mere og mere seriøst. Det er vildt at tænke at på så få år, er der sket så meget i FC Nordsjælland. I dag er det jo virkeligt professionelt.«
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE