Det blev ikke til mere end drømme om ottendedelsfinalerne i Champions League for Maurits Kjærgaard, da den unge dansker sammen med sine holdkammerater i Red Bull Salzburg onsdag besøgte AC Milan.
Salzburg var tvunget til at vinde over de italienske mestre for at gå videre, men i stedet endte det i en østrigsk nedtur.
Milan, der havde Simon Kjær på banen fra start, vandt 4-0. Blandt andet takket være en Olivier Giroud i hopla.
Franskmanden lavede to mål og en assist og var altså en af hovedårsagerne til, at Milan holdt fast i andenpladsen i gruppe E, hvor Chelsea som tophold allerede inden runden havde sikret avancement.
Dermed skal Simon Kjær og Milan spille Champions League-fodbold i foråret, mens Maurits Kjærgaard og Salzburg går videre til Europa League som treer i gruppen.
Efter ti minutter kunne Kjærgaard ellers have sørget for en drømmestart for gæsterne, men den danske midtbanespiller missede en stor mulighed i Milans felt. Blot et par minutter senere stod der så 1-0 til Milan.
Olivier Giroud steg til vejrs efter et hjørnespark og pandede bolden ind og hjemmeholdet et skridt nærmere ottendedelsfinalerne.
Salzburg blev ved med at byde sig til offensivt og kom til muligheder. Efter 25 minutter kunne Olivier Giroud dog igen juble over en scoring.
Denne gang kunne Salzburg-spillerne dog hurtigt ånde lettet op, da målet blev kaldt tilbage på grund af offside.
Anden halvleg var kun cirka 45 sekunder gammel, da det så blev 2-0. Igen var Giroud involveret. Franskmanden headede bolden videre til Rade Krunic, der også brugte hovedet til at få målnettet til at blafre.
Nu havde Maurits Kjærgaard og co. travlt. Tre mål skulle der som minimum scores, hvis Salzburg skulle videre.
Bjerget, Salzburg skulle bestige, blev dog endnu højere, da Olivier Giroud igen var på pletten i 57. minut. Den franske målræv var vaks og bankede en returbold i mål på tæt hold.
Det tog pusten fra Salzburg, der i tillægstiden også måtte se Junior Messias gøre det til 4-0.
I gruppens anden kamp vandt Chelsea 2-1 over Dinamo Zagreb, som med en sejr kunne have overhalet Red Bull Salzburg på tredjepladsen.
Chelsea havde ikke noget at spille for, da man i forvejen var sikker på at ende som etter i gruppen.
/ritzau/
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
AGF slår FC København i drama
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Manchester United henter comebacksejr
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
HELT VILDT
Banker FCM: Forrygende uge i FC København
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering
Højbjerg-scoring i Marseille-deler