Kjær og Milan stod for presset: Storsejrede

Med to mål og en assist spillede Olivier Giroud en hovedrolle, da AC Milan vandt over Red Bull Salzburg.



Det blev ikke til mere end drømme om ottendedelsfinalerne i Champions League for Maurits Kjærgaard, da den unge dansker sammen med sine holdkammerater i Red Bull Salzburg onsdag besøgte AC Milan.

Salzburg var tvunget til at vinde over de italienske mestre for at gå videre, men i stedet endte det i en østrigsk nedtur.

Milan, der havde Simon Kjær på banen fra start, vandt 4-0. Blandt andet takket være en Olivier Giroud i hopla.

Franskmanden lavede to mål og en assist og var altså en af hovedårsagerne til, at Milan holdt fast i andenpladsen i gruppe E, hvor Chelsea som tophold allerede inden runden havde sikret avancement.

Dermed skal Simon Kjær og Milan spille Champions League-fodbold i foråret, mens Maurits Kjærgaard og Salzburg går videre til Europa League som treer i gruppen.

Efter ti minutter kunne Kjærgaard ellers have sørget for en drømmestart for gæsterne, men den danske midtbanespiller missede en stor mulighed i Milans felt. Blot et par minutter senere stod der så 1-0 til Milan.

Olivier Giroud steg til vejrs efter et hjørnespark og pandede bolden ind og hjemmeholdet et skridt nærmere ottendedelsfinalerne.

Salzburg blev ved med at byde sig til offensivt og kom til muligheder. Efter 25 minutter kunne Olivier Giroud dog igen juble over en scoring.

Denne gang kunne Salzburg-spillerne dog hurtigt ånde lettet op, da målet blev kaldt tilbage på grund af offside.

Anden halvleg var kun cirka 45 sekunder gammel, da det så blev 2-0. Igen var Giroud involveret. Franskmanden headede bolden videre til Rade Krunic, der også brugte hovedet til at få målnettet til at blafre.

Nu havde Maurits Kjærgaard og co. travlt. Tre mål skulle der som minimum scores, hvis Salzburg skulle videre.

Bjerget, Salzburg skulle bestige, blev dog endnu højere, da Olivier Giroud igen var på pletten i 57. minut. Den franske målræv var vaks og bankede en returbold i mål på tæt hold.

Det tog pusten fra Salzburg, der i tillægstiden også måtte se Junior Messias gøre det til 4-0.

I gruppens anden kamp vandt Chelsea 2-1 over Dinamo Zagreb, som med en sejr kunne have overhalet Red Bull Salzburg på tredjepladsen.

Chelsea havde ikke noget at spille for, da man i forvejen var sikker på at ende som etter i gruppen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Vild stime før Danmark-brag

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Vil du være multimillionær?’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Sendt hjem fra FC København-træning

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Joakim Mæhle åbner op

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Hele holdet er trygge ved ham

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’