Kjær og Milan stod for presset: Storsejrede

Med to mål og en assist spillede Olivier Giroud en hovedrolle, da AC Milan vandt over Red Bull Salzburg.



Det blev ikke til mere end drømme om ottendedelsfinalerne i Champions League for Maurits Kjærgaard, da den unge dansker sammen med sine holdkammerater i Red Bull Salzburg onsdag besøgte AC Milan.

Salzburg var tvunget til at vinde over de italienske mestre for at gå videre, men i stedet endte det i en østrigsk nedtur.

Milan, der havde Simon Kjær på banen fra start, vandt 4-0. Blandt andet takket være en Olivier Giroud i hopla.

Franskmanden lavede to mål og en assist og var altså en af hovedårsagerne til, at Milan holdt fast i andenpladsen i gruppe E, hvor Chelsea som tophold allerede inden runden havde sikret avancement.

Dermed skal Simon Kjær og Milan spille Champions League-fodbold i foråret, mens Maurits Kjærgaard og Salzburg går videre til Europa League som treer i gruppen.

Efter ti minutter kunne Kjærgaard ellers have sørget for en drømmestart for gæsterne, men den danske midtbanespiller missede en stor mulighed i Milans felt. Blot et par minutter senere stod der så 1-0 til Milan.

Olivier Giroud steg til vejrs efter et hjørnespark og pandede bolden ind og hjemmeholdet et skridt nærmere ottendedelsfinalerne.

Salzburg blev ved med at byde sig til offensivt og kom til muligheder. Efter 25 minutter kunne Olivier Giroud dog igen juble over en scoring.

Denne gang kunne Salzburg-spillerne dog hurtigt ånde lettet op, da målet blev kaldt tilbage på grund af offside.

Anden halvleg var kun cirka 45 sekunder gammel, da det så blev 2-0. Igen var Giroud involveret. Franskmanden headede bolden videre til Rade Krunic, der også brugte hovedet til at få målnettet til at blafre.

Nu havde Maurits Kjærgaard og co. travlt. Tre mål skulle der som minimum scores, hvis Salzburg skulle videre.

Bjerget, Salzburg skulle bestige, blev dog endnu højere, da Olivier Giroud igen var på pletten i 57. minut. Den franske målræv var vaks og bankede en returbold i mål på tæt hold.

Det tog pusten fra Salzburg, der i tillægstiden også måtte se Junior Messias gøre det til 4-0.

I gruppens anden kamp vandt Chelsea 2-1 over Dinamo Zagreb, som med en sejr kunne have overhalet Red Bull Salzburg på tredjepladsen.

Chelsea havde ikke noget at spille for, da man i forvejen var sikker på at ende som etter i gruppen.

/ritzau/





Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Viborg FF – Sønderjyske

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Manchester City – Brentford