Randers pinte Lyngby: Vinder med tenniscifre

Lyngby holdt åbent hus i defensiven, og det udnyttede Randers til at ydmyge David Nielsens tropper med 6-2.



Randers sprudlede, da holdet søndag eftermiddag tog hul på nedrykningsspillet ved på eget græs at køre Lyngby over med hele 6-2.

De to hold lå på samme pointantal inden mødet, men det var på ingen måde til at se på græsset i Randers, hvor der var klasseforskel.

Lyngby-defensiven sejlede hele kampen igennem, og gang på gang straffede hjemmeholdet det med knivskarpe dybdeløb og kombinationer omkring gæsternes felt.

Med sejren får Randers en optimal start på nedrykningsspillet og er på 26 point, mens Lyngby med 23 point har fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.

Vejle møder OB tirsdag, mens de to sidste hold i nedrykningsspillet, Viborg og Hvidovre, støder sammen senere søndag.

Randers tog fra begyndelsen initiativet i kampen søndag eftermiddag.

Efter otte minutter gav den gode Randers-start pote, da Mohammed Fuseini sendte hjemmeholdet i front.

Oliver Olsen blev spillet fri bagved Lyngby-forsvaret og lagde den på tværs til Randers-angriberen, der skovlede bolden over stregen med låret.

Hjemmeholdet var i hopla og tilspillede sig flere store muligheder.

Efter 18 minutter blev føringen også fordoblet, da Oliver Olsen modtog bolden inde i Lyngby-feltet og flot lagde den over i det fjerne hjørne.

Randers truede konstant Lyngbys tunge forsvarskæde, der gang på gang blev overløbet.

Efter en halv time gik det igen galt for Lyngby-forsvaret, der ikke var i stand til at stoppe noget hele opgøret igennem.

Mikkel Kallesøe blev med en simpel bold spillet fri i feltet, inden Randers-backen spillede bolden på tværs til Lasso Coulibaly, der uden problemer scorede i tomt mål.

Lige inden pausen blev der skudt en lille portion håb ind i Lyngby, da Andri Gudjohnsen kom øverst på et indlæg og headede reduceringen i mål.

Hvis reduceringen havde givet Lyngby troen på et comeback, varede det kort. Få minutter inde i anden halvleg var den endnu en gang gal i den sjællandske defensiv.

Igen blev gæsterne overspillet i bagrummet, og igen var det Mohammed Fuseini, der satte indersiden på en tværbold og scorede i et tomt Lyngby-mål.

Man skulle tro, at Lyngby efterhånden havde lært af kampens forløb, men to minutter efter sejlede det på ny i defensiven, da Fuseini løb fra Lyngby-forsvaret, rundede keeper David Jensen og gjorde det til 5-1.

Randers udviste ingen nåde, og blot fem minutter senere fortsatte hjemmeholdet ydmygelsen, da Simon Nordli fik foden på et indlæg og øgede føringen.

Hjemmeholdet havde efterfølgende chancerne til endnu flere scoringer, men i stedet kom Lyngbys Magnus Jensen i tillægstiden højest på et hjørnespark og headede en reducering i mål.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Joakim Mæhle åbner op

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Kæk Wass: Han filmede!

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Chelsea med historiens største PL-underskud

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Han er også færdig i FC København

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’