Randers pinte Lyngby: Vinder med tenniscifre

Lyngby holdt åbent hus i defensiven, og det udnyttede Randers til at ydmyge David Nielsens tropper med 6-2.



Randers sprudlede, da holdet søndag eftermiddag tog hul på nedrykningsspillet ved på eget græs at køre Lyngby over med hele 6-2.

De to hold lå på samme pointantal inden mødet, men det var på ingen måde til at se på græsset i Randers, hvor der var klasseforskel.

Lyngby-defensiven sejlede hele kampen igennem, og gang på gang straffede hjemmeholdet det med knivskarpe dybdeløb og kombinationer omkring gæsternes felt.

Med sejren får Randers en optimal start på nedrykningsspillet og er på 26 point, mens Lyngby med 23 point har fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.

Vejle møder OB tirsdag, mens de to sidste hold i nedrykningsspillet, Viborg og Hvidovre, støder sammen senere søndag.

Randers tog fra begyndelsen initiativet i kampen søndag eftermiddag.

Efter otte minutter gav den gode Randers-start pote, da Mohammed Fuseini sendte hjemmeholdet i front.

Oliver Olsen blev spillet fri bagved Lyngby-forsvaret og lagde den på tværs til Randers-angriberen, der skovlede bolden over stregen med låret.

Hjemmeholdet var i hopla og tilspillede sig flere store muligheder.

Efter 18 minutter blev føringen også fordoblet, da Oliver Olsen modtog bolden inde i Lyngby-feltet og flot lagde den over i det fjerne hjørne.

Randers truede konstant Lyngbys tunge forsvarskæde, der gang på gang blev overløbet.

Efter en halv time gik det igen galt for Lyngby-forsvaret, der ikke var i stand til at stoppe noget hele opgøret igennem.

Mikkel Kallesøe blev med en simpel bold spillet fri i feltet, inden Randers-backen spillede bolden på tværs til Lasso Coulibaly, der uden problemer scorede i tomt mål.

Lige inden pausen blev der skudt en lille portion håb ind i Lyngby, da Andri Gudjohnsen kom øverst på et indlæg og headede reduceringen i mål.

Hvis reduceringen havde givet Lyngby troen på et comeback, varede det kort. Få minutter inde i anden halvleg var den endnu en gang gal i den sjællandske defensiv.

Igen blev gæsterne overspillet i bagrummet, og igen var det Mohammed Fuseini, der satte indersiden på en tværbold og scorede i et tomt Lyngby-mål.

Man skulle tro, at Lyngby efterhånden havde lært af kampens forløb, men to minutter efter sejlede det på ny i defensiven, da Fuseini løb fra Lyngby-forsvaret, rundede keeper David Jensen og gjorde det til 5-1.

Randers udviste ingen nåde, og blot fem minutter senere fortsatte hjemmeholdet ydmygelsen, da Simon Nordli fik foden på et indlæg og øgede føringen.

Hjemmeholdet havde efterfølgende chancerne til endnu flere scoringer, men i stedet kom Lyngbys Magnus Jensen i tillægstiden højest på et hjørnespark og headede en reducering i mål.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika