Randers sprudlede, da holdet søndag eftermiddag tog hul på nedrykningsspillet ved på eget græs at køre Lyngby over med hele 6-2.
De to hold lå på samme pointantal inden mødet, men det var på ingen måde til at se på græsset i Randers, hvor der var klasseforskel.
Lyngby-defensiven sejlede hele kampen igennem, og gang på gang straffede hjemmeholdet det med knivskarpe dybdeløb og kombinationer omkring gæsternes felt.
Med sejren får Randers en optimal start på nedrykningsspillet og er på 26 point, mens Lyngby med 23 point har fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.
Vejle møder OB tirsdag, mens de to sidste hold i nedrykningsspillet, Viborg og Hvidovre, støder sammen senere søndag.
Randers tog fra begyndelsen initiativet i kampen søndag eftermiddag.
Efter otte minutter gav den gode Randers-start pote, da Mohammed Fuseini sendte hjemmeholdet i front.
Oliver Olsen blev spillet fri bagved Lyngby-forsvaret og lagde den på tværs til Randers-angriberen, der skovlede bolden over stregen med låret.
Hjemmeholdet var i hopla og tilspillede sig flere store muligheder.
Efter 18 minutter blev føringen også fordoblet, da Oliver Olsen modtog bolden inde i Lyngby-feltet og flot lagde den over i det fjerne hjørne.
Randers truede konstant Lyngbys tunge forsvarskæde, der gang på gang blev overløbet.
Efter en halv time gik det igen galt for Lyngby-forsvaret, der ikke var i stand til at stoppe noget hele opgøret igennem.
Mikkel Kallesøe blev med en simpel bold spillet fri i feltet, inden Randers-backen spillede bolden på tværs til Lasso Coulibaly, der uden problemer scorede i tomt mål.
Lige inden pausen blev der skudt en lille portion håb ind i Lyngby, da Andri Gudjohnsen kom øverst på et indlæg og headede reduceringen i mål.
Hvis reduceringen havde givet Lyngby troen på et comeback, varede det kort. Få minutter inde i anden halvleg var den endnu en gang gal i den sjællandske defensiv.
Igen blev gæsterne overspillet i bagrummet, og igen var det Mohammed Fuseini, der satte indersiden på en tværbold og scorede i et tomt Lyngby-mål.
Man skulle tro, at Lyngby efterhånden havde lært af kampens forløb, men to minutter efter sejlede det på ny i defensiven, da Fuseini løb fra Lyngby-forsvaret, rundede keeper David Jensen og gjorde det til 5-1.
Randers udviste ingen nåde, og blot fem minutter senere fortsatte hjemmeholdet ydmygelsen, da Simon Nordli fik foden på et indlæg og øgede føringen.
Hjemmeholdet havde efterfølgende chancerne til endnu flere scoringer, men i stedet kom Lyngbys Magnus Jensen i tillægstiden højest på et hjørnespark og headede en reducering i mål.
/ritzau/
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
I chok over Nicolai Poulsen
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide