Randers pinte Lyngby: Vinder med tenniscifre

Lyngby holdt åbent hus i defensiven, og det udnyttede Randers til at ydmyge David Nielsens tropper med 6-2.



Randers sprudlede, da holdet søndag eftermiddag tog hul på nedrykningsspillet ved på eget græs at køre Lyngby over med hele 6-2.

De to hold lå på samme pointantal inden mødet, men det var på ingen måde til at se på græsset i Randers, hvor der var klasseforskel.

Lyngby-defensiven sejlede hele kampen igennem, og gang på gang straffede hjemmeholdet det med knivskarpe dybdeløb og kombinationer omkring gæsternes felt.

Med sejren får Randers en optimal start på nedrykningsspillet og er på 26 point, mens Lyngby med 23 point har fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.

Vejle møder OB tirsdag, mens de to sidste hold i nedrykningsspillet, Viborg og Hvidovre, støder sammen senere søndag.

Randers tog fra begyndelsen initiativet i kampen søndag eftermiddag.

Efter otte minutter gav den gode Randers-start pote, da Mohammed Fuseini sendte hjemmeholdet i front.

Oliver Olsen blev spillet fri bagved Lyngby-forsvaret og lagde den på tværs til Randers-angriberen, der skovlede bolden over stregen med låret.

Hjemmeholdet var i hopla og tilspillede sig flere store muligheder.

Efter 18 minutter blev føringen også fordoblet, da Oliver Olsen modtog bolden inde i Lyngby-feltet og flot lagde den over i det fjerne hjørne.

Randers truede konstant Lyngbys tunge forsvarskæde, der gang på gang blev overløbet.

Efter en halv time gik det igen galt for Lyngby-forsvaret, der ikke var i stand til at stoppe noget hele opgøret igennem.

Mikkel Kallesøe blev med en simpel bold spillet fri i feltet, inden Randers-backen spillede bolden på tværs til Lasso Coulibaly, der uden problemer scorede i tomt mål.

Lige inden pausen blev der skudt en lille portion håb ind i Lyngby, da Andri Gudjohnsen kom øverst på et indlæg og headede reduceringen i mål.

Hvis reduceringen havde givet Lyngby troen på et comeback, varede det kort. Få minutter inde i anden halvleg var den endnu en gang gal i den sjællandske defensiv.

Igen blev gæsterne overspillet i bagrummet, og igen var det Mohammed Fuseini, der satte indersiden på en tværbold og scorede i et tomt Lyngby-mål.

Man skulle tro, at Lyngby efterhånden havde lært af kampens forløb, men to minutter efter sejlede det på ny i defensiven, da Fuseini løb fra Lyngby-forsvaret, rundede keeper David Jensen og gjorde det til 5-1.

Randers udviste ingen nåde, og blot fem minutter senere fortsatte hjemmeholdet ydmygelsen, da Simon Nordli fik foden på et indlæg og øgede føringen.

Hjemmeholdet havde efterfølgende chancerne til endnu flere scoringer, men i stedet kom Lyngbys Magnus Jensen i tillægstiden højest på et hjørnespark og headede en reducering i mål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Tullberg tror på overraskelsen

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!