Ståle søger N’Doye-afklaring snart: Vi er ikke en klub bygget på sentimentalitet

Angriber Dame N’Doye sidder fortsat ude, og selv om han gerne vil have en ny aftale for næste sæson, vil Solbakken kun give ham den, hvis han er helt klar. Og det skal han se at blive snart.



Han er FC Københavns bedste angriber, men siden coronapausen har Ståle Solbakken ikke haft senegaleseren Dame N’Doye til rådighed.

Den rutinerede angriber har fået lavet et indgreb efter en sæson plaget af skader, og håbet er, at han med det indgreb kan forlænge sin karriere. Angriberne kunne inden operationen ikke spille to kampe på en uge, fordi hans knæ ikke kunne holde til det.

Hvis alt går vel, bliver han dog helt klar igen.

Men Ståle Solbakken vil også have besked i forhold til 35-årige N’Doye, og efter nederlaget til FC Midtjylland fortalte manageren, at de næste uger bliver afgørende for Dame N’Doyes fremtid.

Læs også:FCM slår FCK i Parken og tager stort skridt mod guld

– Nu er vi ikke en klub, der er bygget på sentimentalitet, der vil komme en udløbsdato for alt. Vi må se, hvordan det går. Men hvis han knæ ikke kan klare topfodbold, har vi ikke penge til at lønne ham. Sådan er det jo. Det er jo ikke kun mig, det er lægen og fyssens indstilling, siger Ståle Solbakken.

Er de næste 14 dage afgørende?

– De næste 14 dage og tre uger.

Træffer du en beslutning inden for de uger?

Læs også:Steinlein: Solbakken skulle prøve at komme i Europa med et halveret budget

– Ja, det skal vi.

Det afgørende for Dame N’Doye bliver, at han kan stå det pres, knæet og fysikken vil komme under de næste uger på træningsbanen.

– Først bliver det at lave mere og mere, når han kommer ud. Så skal han bruge sit knæ, og viser det sig at blive en ballon hver gang, så er det jo svært at gennemføre, siger Solbakken og forklarer, at N’Doye er klar til at få testet, om han er klar nok til at få en ny aftale i FCK:

– Han er fysisk og mentalt 100 procent på, at det skal gå godt, og han har trænet godt de sidste to-tre uger. Men han har været ude sammen med drengene på træningsbanen en time, tre gange 20 minutter. Så der er et stykke igen. Men han må prøve, afslutter Solbakken.

Det var i april, at N’Doye blev opereret. I denne sæson har angriberen scoret 11 gange i 19 kampe for FC København.

Læs også:Startopstillinger: Thomsen erstatter Zeca mod FC Midtjylland
Læs også:Falk slår fast: Skal ikke blive i FCK for evigt
Læs også:Solbakken og Sviatchenko enige: Ingen matchbold til FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Frankrig – Spanien

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Melder ud om Mbappé

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys