FCM slår FCK i Parken og tager stort skridt mod guld

FC Midtjylland var en klasse bedre end FC København og fører nu Superligaen med 11 point efter 2-1 i Parken.



FC Midtjylland ligner mere og mere en dansk mester for sæsonen 2019/20. Midtjyderne tog et enormt skridt mod guldet, da holdet vandt søndagens topkamp ude mod FC København 2-1.

Dermed fører FCM Superligaens mesterskabsspil med 11 point ned til FCK på andenpladsen inden de sidste seks spillerunder. Det ligner en afgørelse.

Sejren var helt fortjent efter en kamp, hvor FCM for det meste kontrollerede og skabte klart flest chancer. Mål af Sory Kaba og Lasse Vibe i hver deres halvleg satte sagerne på plads. Et selvmål af FCM skabte lidt spænding i tillægstiden.

FCM kontrollerede første halvleg fuldstændig og kom til en håndfuld gode chancer, mens FCK’s bedste bud på et mål var et forkølet langskud fra Pep Biel.

Bare syv minutter var spillet, da udeholdet første gang kom til en stor chance. Et frispark fra venstre blev sendt til forreste stolpe, hvor Erik Sviatchenko stod helt blank, men forsvarerens hovedstød var for nemt at redde for Karl-Johan Johnsson i målet.

Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FCK fik besøg af FC Midtjylland

Siden misbrugte Sory Kaba, Awer Mabil og Joel Andersson også gode muligheder.

Efter godt en halv time gik den ikke længere for FCK. På midten af banen helt ude i venstre side gled Frank Onyeka elegant forbi en modstander og satte i sprint mod FCK-målet. Han skar ind i banen og afsluttede fladt, og da Johnsson kun halvklarede forsøget, kunne Kaba nemt hamre riposten ind til 1-0.

I sidste weekend var træner Ståle Solbakken skuffet over præstationerne fra angriberne Mikkel Kaufmann og Mohamed Daramy, og de gjorde heller ikke meget væsen af sig mod FCM.

Derfor var det meget naturligt, at Solbakken fra anden halvlegs begyndelse valgte at give comeback til unge Jonas Wind, der har været langtidsskadet og senest optrådte i ligaen i august sidste år. Han fik det dog svært over for FCM-forsvaret.

FCK kom dog ud med en hel anden angrebsiver i de første minutter efter pausen, men FCM stod godt i de bageste geledder og gav ikke FCK lov til at blive farlig.

Læs også:Bedst og værst: Alt godt kommer til den, der venter

FCM havde størst fokus på at forsvare sig i anden halvleg, men alligevel havde man fornemmelsen af, at der var større chance for et kontramål til 2-0 end en udligning af hjemmeholdet.

Med ti minutter tilbage fik FCK dog endelig sat modstanderen under pres. Efter et hjørnespark headede Jonas Wind over mål på holdets største chance.

Man fik færten af en spændende afslutning, men FCM punkterede den fire minutter før tid.

Lasse Vibe fik serveret en friløber i dybden og løftede smart bolden over Johnsson i målet til 2-0.

FCK fik dog skabt en anelse spænding, da et klodset selvmål af Paulinho fik FCK på tavlen, men mere blev det ikke til trods to FCK-hjørnespark, og FCM kan så småt begynde at planlægge guldfesten i Herning.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
Læs også:Steinlein: Solbakken skulle prøve at komme i Europa med et halveret budget
Læs også:Falk slår fast: Skal ikke blive i FCK for evigt




Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Pressede på for FC København-exit