FC Midtjylland ligner mere og mere en dansk mester for sæsonen 2019/20. Midtjyderne tog et enormt skridt mod guldet, da holdet vandt søndagens topkamp ude mod FC København 2-1.
Dermed fører FCM Superligaens mesterskabsspil med 11 point ned til FCK på andenpladsen inden de sidste seks spillerunder. Det ligner en afgørelse.
Sejren var helt fortjent efter en kamp, hvor FCM for det meste kontrollerede og skabte klart flest chancer. Mål af Sory Kaba og Lasse Vibe i hver deres halvleg satte sagerne på plads. Et selvmål af FCM skabte lidt spænding i tillægstiden.
FCM kontrollerede første halvleg fuldstændig og kom til en håndfuld gode chancer, mens FCK’s bedste bud på et mål var et forkølet langskud fra Pep Biel.
Bare syv minutter var spillet, da udeholdet første gang kom til en stor chance. Et frispark fra venstre blev sendt til forreste stolpe, hvor Erik Sviatchenko stod helt blank, men forsvarerens hovedstød var for nemt at redde for Karl-Johan Johnsson i målet.
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FCK fik besøg af FC Midtjylland
Siden misbrugte Sory Kaba, Awer Mabil og Joel Andersson også gode muligheder.
Efter godt en halv time gik den ikke længere for FCK. På midten af banen helt ude i venstre side gled Frank Onyeka elegant forbi en modstander og satte i sprint mod FCK-målet. Han skar ind i banen og afsluttede fladt, og da Johnsson kun halvklarede forsøget, kunne Kaba nemt hamre riposten ind til 1-0.
I sidste weekend var træner Ståle Solbakken skuffet over præstationerne fra angriberne Mikkel Kaufmann og Mohamed Daramy, og de gjorde heller ikke meget væsen af sig mod FCM.
Derfor var det meget naturligt, at Solbakken fra anden halvlegs begyndelse valgte at give comeback til unge Jonas Wind, der har været langtidsskadet og senest optrådte i ligaen i august sidste år. Han fik det dog svært over for FCM-forsvaret.
FCK kom dog ud med en hel anden angrebsiver i de første minutter efter pausen, men FCM stod godt i de bageste geledder og gav ikke FCK lov til at blive farlig.
Læs også:Bedst og værst: Alt godt kommer til den, der venter
FCM havde størst fokus på at forsvare sig i anden halvleg, men alligevel havde man fornemmelsen af, at der var større chance for et kontramål til 2-0 end en udligning af hjemmeholdet.
Med ti minutter tilbage fik FCK dog endelig sat modstanderen under pres. Efter et hjørnespark headede Jonas Wind over mål på holdets største chance.
Man fik færten af en spændende afslutning, men FCM punkterede den fire minutter før tid.
Lasse Vibe fik serveret en friløber i dybden og løftede smart bolden over Johnsson i målet til 2-0.
FCK fik dog skabt en anelse spænding, da et klodset selvmål af Paulinho fik FCK på tavlen, men mere blev det ikke til trods to FCK-hjørnespark, og FCM kan så småt begynde at planlægge guldfesten i Herning.
/ritzau/
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
Læs også:Steinlein: Solbakken skulle prøve at komme i Europa med et halveret budget
Læs også:Falk slår fast: Skal ikke blive i FCK for evigt

Fyret efter fiasko

‘Hvad fanden er det!?’

Tottenham forfremmer dansker til toppost

FCK-stjernes video går viralt

Afvist af dansker: Nu går storklub efter Solskjær

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Medie: Kæmpeklub i Parken

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Offensiv udmelding

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Peger på særligt problem fra dag ét

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Værdien styrtdykker

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

– Raketterne fløj om ørerne på os

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Stjerne ude på ubestemt tid

Højlund jubler over landstrænerens plan

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Disse danskeres værdi er eksploderet mest i 2025

Chokerede spillerne kort før kampstart

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Landstræner glæder sig: – Det har jeg ventet på

Engelske fans drillede Tuchel: Det var fantastisk

Pariserinder kan drille i London

England er klar til VM

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

Nedtur for Danmark

Brøndby-kampen var et taktisk mesterstykke, men…

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’
