Det er et år siden, at FC København valgte at fyre Ståle Solbakken, og nordmanden har efterfølgende ikke lagt skjul på, at FCK-ledelsens beslutning var en enorm skuffelse for ham.
I tiden efter fyringen udtalte Ståle Solbakken sig blandt andet kritisk om William Kvist i et stort interview med TV3 Sport. Nordmanden mente, at den tidligere danske landsholdsspiller var blevet kastet på alt for dybt vand af sin arbejdsgiver.
Men tiden læger som bekendt alle sår, og Ståle Solbakken har sluttet fred med tanken om, at han ikke længere er i FC København.
– Jeg er afklaret. Det har været en god tid, og jeg har haft mange fantastiske oplevelser og så nogle dårlige. Der er nogle mennesker, jeg har kontakt med hele livet, og så er der nogle, jeg tidligere har talt om, som har skuffet mig. Men det lever jeg også med. Jeg er klar over, at jeg heller ikke selv er verdens letteste menneske at omgås. Jeg arbejdet døgnet rundt for den klub i 12 år og otte måneder, og i hvert fald i døgndrift i de sidste seks år. Det var måske lidt for mange arbejdstimer i forhold til, hvad der er godt og sundt, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.
Den 53-årige nordmand stod i spidsen for FC København i to omgange, og han nåede 420 Superliga-kampe som FCK-træner. Han sikrede klubben hele otte danske mesterskaber.
– Jeg har sammen med andre været med til at bygge den her klub op til at være en international klub. Dem, der er fulgt efter mig og andre, der er stoppet, er kommet til et dækket bord. Klubben er jo skræddersyet til succes, og de, der får roller, hvad end det er trænere, sportsdirektører og andre, er jo heldige, fordi det er en toporganisation på alle parametre, siger Solbakken.
Har stadig kontakt med FCK-spillere
Ståle Solbakken er nu ansat som norsk landstræner, og han har dermed byttet klubfodbolden ud med landsholdsfodbolden. Han holder dog kontakten med flere af sine tidligere spillere i FC København.
Mohamed Daramy var én af transfervinduets helt store hovedpersoner i Danmark, og det stod hurtigt klart, at FC København ville få mere end vanskeligt ved at holde på stortalentet. Både Club Brugge og AFC Ajax bød på Mohamed Daramy, der som bekendt valgte at skrive kontrakt med hollænderne.
Det skete blandt andet efter rådslagning hos Ståle Solbakken.
– Jeg har kontakt til en del af de unge spillere. Jeg talte med ‘Mo’ [Mohamed Daramy], da han skulle vælge mellem Ajax og Club Brugge, og om hvordan det var at komme afsted. Jeg talte med Victor Nelsson om fordele og ulemper ved at tage til Galatasaray, hvis klubberne blev enige om en transfer, og sådan er jeg tættere på nogle spillere end andre.
– Jeg er også tæt på Zeca, der var en del hjemme hos os i coronatiden til aftensmad, og på andre spillere. Men det er jo nok ovre om 12-18 måneder, til den tid er de fleste spillere, jeg hentede til FC København, vel væk, for det går jo hurtigt i fodbold med udskiftningen af spillere, siger Ståle Solbakken.
FC København er efter afskeden med Ståle Solbakken gået væk fra at have en manager. Klubben har nu både en cheftræner og en sportsdirektør – de to roller udfyldes af Jess Thorup og Peter Christiansen.
Læs om Ståle Solbakkens landstrænerjob, Norges store opgaver i VM-kvalifikationen og den tidligere FCK-managers håndtering af svære emner som Qatars VM-slutrunde, Super League og VM hvert andet år i et seks sider langt interview i Tipsbladet fredag 8. oktober.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
