I Norge er forfatter Alfred Fidjestøl aktuel med bogen Oppstandelsen, som omhandler Ståle Solbakken og det norske landsholds optur over de seneste år.
Ståle Solbakken beskrives i norske medier som en af bidragsyderne til bogen – og den beskriver blandt andet sidste sommers transferaktivitet omkring landstrænerens søn Markus Solbakken.
Midtbanespilleren skiftede som bekendt til AGF på transfervinduets sidste dag, men forinden var mange andre ting i gang.
Ifølge Nettavisen fremgår det i bogen, at Ståle Solbakken i stedet forsøgte en transferbombe i FC København.
Nordmanden vidste, at hans tidligere arbejdsgiver manglede en forstærkning til midtbanen og ringede derfor til daværende sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, og cheftræner, Jacob Neestrup, for at foreslå dem muligheden.
Ifølge bogen forklarede Solbakken til FCK, at sønnike ville være en billig investering og have kvaliteterne til at kunne være en trupspiller i “løvernes” tætte kampprogram.
FC København skulle ikke have været uinteresserede, men ville hellere afsøge en forstærkning med dansk pas, hvor man endte på Mads Emil Madsen fra AGF.

Transferdrama til det sidste
Altimens Ståle Solbakken aktivt forsøgte at lande sin søn et skifte til FC København, havde midtbanespilleren mere eller mindre en aftale på plads med portugisiske Rio Ave.
Markus Solbakken var dog i tvivl om, hvorvidt skiftet til Rio Ave var det rette, og det var af den årsag, Ståle Solbakken forsøgte at hjælpe til og kontakte sit netværk i Danmark.
Derfor ringede han også Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i AGF, op.
AGF skulle dog hen til transfervinduets sidste dag, før de valgte at trykke på knappen og gå efter Markus Solbakken.
Aarhusianerne lykkedes som bekendt med transferen, men midtbanespilleren var faktisk på vej til Rio Ave, inden han nåede at ombooke sine flybiletter til Smilets By.
Markus Solbakken skiftede til AGF fra Sparta Prag i en handel på omkring 15 millioner kroner. I 2026 har han dog siddet ude med en skade, der formentlig holder ham fra banen i resten af sæsonen.
Ståle Solbakken var i øvrigt i november på plads i Aarhus for at se sin søn i aktion for AGF mod netop FC København.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’