Der er lige et par pokalkampe og europæiske opgør, der skal overståes for nogle af de danske hold, men ellers er Superligaen gået på vinterpause. Det skete med en 5-1-sejr til FC Midtjylland, som dermed hopper op på førstepladsen i rækken.
Efterfølgenden er der lavet udregninger om, hvordan ligaen kommer til at slutte 26. maj, når sidste spillerunde efter planen skal afvikles.
Her viser resultatet fra en supercomputer, at FC Midtjylland kommer til at holde fast i førstepladsen med omkring tre point ned til FCK på andenpladsen. Og når FCM-direktør Claus Steinlein spørger sine venner fra Smartodds i England, så venter der også en tæt afslutning. Det fortæller han i et interview på TV3 Sport.
– I Smartodds ligger der tre klubber tæt, fordi der er tre hold, der ligger i toppen og to hold, der har fået mere medvind på cykelstien. Selvfølgelig tror jeg på, at FCK vil være favorit, når man kigger på det. De har også spillet godt i de sidste to kampe, men fået nul point. Men lad os se, når sæsonen er gået, siger Steinlein.
Derudover kommer han ind på, at man kan lave mange forskellige analyser, hvis man tager bestemte statistikker ud.
– Jeg så i Tipsbladet, at FCK kun havde fået syv point mod top 6-hold, og at Brøndby havde fået rigtig mange. Hvis det fortsætter, så er det et andet billede. Så er det Brøndby. Siden transfervinduet lukkede har vi slået de andre hold med otte-ni point. Det kan være, at vi er på 12 nu, hvis jeg ikke regner helt forkert, fortæller han og fortsætter:
– Man kan jo finde de statistikker, man vil. Vi finder nogle i Midtjylland, som passer os. Brøndby finder nogle, der passer dem, og FCK finder nogle, der passer dem. Jeg tror, at når sæsonen er slut, så er det nok tabellen, der afgør det, og der tror jeg, at det bliver tæt, lyder det fra Claus Steinlein.
Endelig slår han fast, at han er tilfreds med, at de er nået så langt i genopbygningen af FC Midtjylland, der i sidste sæson blev nummer syv i Superligaen.
Selv har Claus Steinlein også løftet sløret for, hvad FCM's transfervindue i januar kommer til at være. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane