Steinlein: FCK er favoritter til mesterskabet

Til trods for, at FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen, så tror klubbens direktør Claus Steinlein mest på en helt anden klub som vinder i sidste ende.



Der er lige et par pokalkampe og europæiske opgør, der skal overståes for nogle af de danske hold, men ellers er Superligaen gået på vinterpause. Det skete med en 5-1-sejr til FC Midtjylland, som dermed hopper op på førstepladsen i rækken.

Efterfølgenden er der lavet udregninger om, hvordan ligaen kommer til at slutte 26. maj, når sidste spillerunde efter planen skal afvikles.

Her viser resultatet fra en supercomputer, at FC Midtjylland kommer til at holde fast i førstepladsen med omkring tre point ned til FCK på andenpladsen. Og når FCM-direktør Claus Steinlein spørger sine venner fra Smartodds i England, så venter der også en tæt afslutning. Det fortæller han i et interview på TV3 Sport.

– I Smartodds ligger der tre klubber tæt, fordi der er tre hold, der ligger i toppen og to hold, der har fået mere medvind på cykelstien. Selvfølgelig tror jeg på, at FCK vil være favorit, når man kigger på det. De har også spillet godt i de sidste to kampe, men fået nul point. Men lad os se, når sæsonen er gået, siger Steinlein.

Derudover kommer han ind på, at man kan lave mange forskellige analyser, hvis man tager bestemte statistikker ud.

– Jeg så i Tipsbladet, at FCK kun havde fået syv point mod top 6-hold, og at Brøndby havde fået rigtig mange. Hvis det fortsætter, så er det et andet billede. Så er det Brøndby. Siden transfervinduet lukkede har vi slået de andre hold med otte-ni point. Det kan være, at vi er på 12 nu, hvis jeg ikke regner helt forkert, fortæller han og fortsætter:

– Man kan jo finde de statistikker, man vil. Vi finder nogle i Midtjylland, som passer os. Brøndby finder nogle, der passer dem, og FCK finder nogle, der passer dem. Jeg tror, at når sæsonen er slut, så er det nok tabellen, der afgør det, og der tror jeg, at det bliver tæt, lyder det fra Claus Steinlein.

Endelig slår han fast, at han er tilfreds med, at de er nået så langt i genopbygningen af FC Midtjylland, der i sidste sæson blev nummer syv i Superligaen.

Selv har Claus Steinlein også løftet sløret for, hvad FCM's transfervindue i januar kommer til at være. Læs mere om det her.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Nartey scorede igen for Lyon

Chido Obi var ustyrlig

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

FC Midtjylland kørte OB over

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Det var forfærdeligt at se på!’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Præsenterer Thomas Franks afløser

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

– Det er en gigantisk fiasko

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

For første gang siden 1999!

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

OB – FC Midtjylland