Der er lige et par pokalkampe og europæiske opgør, der skal overståes for nogle af de danske hold, men ellers er Superligaen gået på vinterpause. Det skete med en 5-1-sejr til FC Midtjylland, som dermed hopper op på førstepladsen i rækken.
Efterfølgenden er der lavet udregninger om, hvordan ligaen kommer til at slutte 26. maj, når sidste spillerunde efter planen skal afvikles.
Her viser resultatet fra en supercomputer, at FC Midtjylland kommer til at holde fast i førstepladsen med omkring tre point ned til FCK på andenpladsen. Og når FCM-direktør Claus Steinlein spørger sine venner fra Smartodds i England, så venter der også en tæt afslutning. Det fortæller han i et interview på TV3 Sport.
– I Smartodds ligger der tre klubber tæt, fordi der er tre hold, der ligger i toppen og to hold, der har fået mere medvind på cykelstien. Selvfølgelig tror jeg på, at FCK vil være favorit, når man kigger på det. De har også spillet godt i de sidste to kampe, men fået nul point. Men lad os se, når sæsonen er gået, siger Steinlein.
Derudover kommer han ind på, at man kan lave mange forskellige analyser, hvis man tager bestemte statistikker ud.
– Jeg så i Tipsbladet, at FCK kun havde fået syv point mod top 6-hold, og at Brøndby havde fået rigtig mange. Hvis det fortsætter, så er det et andet billede. Så er det Brøndby. Siden transfervinduet lukkede har vi slået de andre hold med otte-ni point. Det kan være, at vi er på 12 nu, hvis jeg ikke regner helt forkert, fortæller han og fortsætter:
– Man kan jo finde de statistikker, man vil. Vi finder nogle i Midtjylland, som passer os. Brøndby finder nogle, der passer dem, og FCK finder nogle, der passer dem. Jeg tror, at når sæsonen er slut, så er det nok tabellen, der afgør det, og der tror jeg, at det bliver tæt, lyder det fra Claus Steinlein.
Endelig slår han fast, at han er tilfreds med, at de er nået så langt i genopbygningen af FC Midtjylland, der i sidste sæson blev nummer syv i Superligaen.
Selv har Claus Steinlein også løftet sløret for, hvad FCM's transfervindue i januar kommer til at være. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER