Steinlein: FCK er favoritter til mesterskabet

Til trods for, at FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen, så tror klubbens direktør Claus Steinlein mest på en helt anden klub som vinder i sidste ende.



Der er lige et par pokalkampe og europæiske opgør, der skal overståes for nogle af de danske hold, men ellers er Superligaen gået på vinterpause. Det skete med en 5-1-sejr til FC Midtjylland, som dermed hopper op på førstepladsen i rækken.

Efterfølgenden er der lavet udregninger om, hvordan ligaen kommer til at slutte 26. maj, når sidste spillerunde efter planen skal afvikles.

Her viser resultatet fra en supercomputer, at FC Midtjylland kommer til at holde fast i førstepladsen med omkring tre point ned til FCK på andenpladsen. Og når FCM-direktør Claus Steinlein spørger sine venner fra Smartodds i England, så venter der også en tæt afslutning. Det fortæller han i et interview på TV3 Sport.

– I Smartodds ligger der tre klubber tæt, fordi der er tre hold, der ligger i toppen og to hold, der har fået mere medvind på cykelstien. Selvfølgelig tror jeg på, at FCK vil være favorit, når man kigger på det. De har også spillet godt i de sidste to kampe, men fået nul point. Men lad os se, når sæsonen er gået, siger Steinlein.

Derudover kommer han ind på, at man kan lave mange forskellige analyser, hvis man tager bestemte statistikker ud.

– Jeg så i Tipsbladet, at FCK kun havde fået syv point mod top 6-hold, og at Brøndby havde fået rigtig mange. Hvis det fortsætter, så er det et andet billede. Så er det Brøndby. Siden transfervinduet lukkede har vi slået de andre hold med otte-ni point. Det kan være, at vi er på 12 nu, hvis jeg ikke regner helt forkert, fortæller han og fortsætter:

– Man kan jo finde de statistikker, man vil. Vi finder nogle i Midtjylland, som passer os. Brøndby finder nogle, der passer dem, og FCK finder nogle, der passer dem. Jeg tror, at når sæsonen er slut, så er det nok tabellen, der afgør det, og der tror jeg, at det bliver tæt, lyder det fra Claus Steinlein.

Endelig slår han fast, at han er tilfreds med, at de er nået så langt i genopbygningen af FC Midtjylland, der i sidste sæson blev nummer syv i Superligaen.

Selv har Claus Steinlein også løftet sløret for, hvad FCM's transfervindue i januar kommer til at være. Læs mere om det her.



Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

– Han vil være i store problemer

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand