Steinlein kan allerede se mere talent på Guldminen end akademiet

Efter Guldminens første år er det svært for Claus Steinlein at lade være med at smile.



Tilbage i 2004 begyndte FC Midtjylland med deres akademi, som var den første af sin slags i Danmark. Det har kastet flere store spillere af sig, men det er tilsyneladende ikke nok for midtjyderne.

Derfor satte de gang i friskolen Guldminen, som nu har været i gang i lidt mere end et år. Her er det altoverskyggende mål, at man vil skabe en kommende vinder af Ballon d’Or. Det projekt er noget, som TV Midtvest nu har lavet en dokumentar om, hvor det første afsnit af fire nu er udkommet.

Her fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør om, hvordan han ser på formålet med skolen i Ikast, som er skabt i samarbejde med Idrætsskolerne Ikast. 

– Det er overvældende at se, hvor mange der bakker op om Guldminen. Jeg kan huske, da vi startede op med akademiet, hvordan den start var. Dengang måtte vi kæmpe lidt mere for det, og vi fik kun sådan nogen som Simon Kjær ind, siger FCM-direktøren med et smil og fortsætter:

– Der kan jeg se meget mere talent i dag og flere forældre, der bakker op. Det ser meget bedre ud, og ambitionsniveauet kan vi godt hæve til, at det skal være en verdensklasse-skole, hvor vi skal uddanne verdens bedste drenge-fodboldspiller, pige-fodboldspiller og pige-håndboldspiller. Det er jeg sikker på, at vi kommer til at opnå, lyder det fra Claus Steinlein.

Endvidere peger han på, at de i den nyeste årgang har haft ansøgere helt fra Indien, som vil have deres barn ind på skolen.

Læs også:Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Samtidig kan ledelsen på skolen også se, at man har så mange ansøgere, at der ikke er plads til alle, og derfor har man indført, at man skal optagesamtale, hvorefter man finder ud af, om man kan komme ind på skolen. 






Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

– Neestrup kan blive næste landstræner

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen