Tilbage i 2004 begyndte FC Midtjylland med deres akademi, som var den første af sin slags i Danmark. Det har kastet flere store spillere af sig, men det er tilsyneladende ikke nok for midtjyderne.
Derfor satte de gang i friskolen Guldminen, som nu har været i gang i lidt mere end et år. Her er det altoverskyggende mål, at man vil skabe en kommende vinder af Ballon d’Or. Det projekt er noget, som TV Midtvest nu har lavet en dokumentar om, hvor det første afsnit af fire nu er udkommet.
Her fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør om, hvordan han ser på formålet med skolen i Ikast, som er skabt i samarbejde med Idrætsskolerne Ikast.
– Det er overvældende at se, hvor mange der bakker op om Guldminen. Jeg kan huske, da vi startede op med akademiet, hvordan den start var. Dengang måtte vi kæmpe lidt mere for det, og vi fik kun sådan nogen som Simon Kjær ind, siger FCM-direktøren med et smil og fortsætter:
– Der kan jeg se meget mere talent i dag og flere forældre, der bakker op. Det ser meget bedre ud, og ambitionsniveauet kan vi godt hæve til, at det skal være en verdensklasse-skole, hvor vi skal uddanne verdens bedste drenge-fodboldspiller, pige-fodboldspiller og pige-håndboldspiller. Det er jeg sikker på, at vi kommer til at opnå, lyder det fra Claus Steinlein.
Endvidere peger han på, at de i den nyeste årgang har haft ansøgere helt fra Indien, som vil have deres barn ind på skolen.
Læs også:Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein
Samtidig kan ledelsen på skolen også se, at man har så mange ansøgere, at der ikke er plads til alle, og derfor har man indført, at man skal optagesamtale, hvorefter man finder ud af, om man kan komme ind på skolen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
OPTAKT
