FC Midtjylland meldte i 2021 deres 2025-vision ud, som blandt andet handler om, at de skal op i top-50 på UEFA's rangliste. De er nu på 60. pladsen, og det er ved at være tid til nye mål for dem.
Det fortæller FCM-direktør Claus Steinlein om i et interview med Viaplay, hvor han peger på, at han regner med, at de kommer op i top-50 allerede nu.
– Det håber jeg og tror er i år, fordi hvis vi er dygtige nok til at komme i gruppespillet, så kan vi gøre det. Derfor skal vi også snart være klar til at melde noget nyt ud, fordi det gælder om hele tiden at have en ny målsætning – og hele tiden have en ny overligger, siger han og fortsætter:
– Nu har vi taget nogle store skridt, og jeg tror, at vi har taget næsten 50 placeringer på FCK. Nu skal vi finde en ny målsætning, fordi det hele tiden at komme tættere på det som FCK har været dygtige til i mange år og ligge i den europæiske top. Det har vi lykkes med i tre år i træk med tre gruppespil, lyder det fra Steinlein.
Senest slog de Progres Niederkorn fra Luxembourg med 2-0 i Conference League-kvalifikationen.
Han fortæller endvidere, at de længe i direktionen har været i gang med at komme frem til, hvordan en 2030-vision skal se ud.
– Når vi er klar, så skal det meldes ud, og det tror jeg kommer til at ske inden længe. Der kan jeg godt røbe at sige, at der vil vi melde en ny ambition, ny målsætning og nye drømme, så vi hele tiden kan holde gang i maskinrummet, fortæller FCM-direktøren.
Claus Steinlein vil dog ikke ud med, hvad der er på vej, men han mener, at det er noget som vil få folk til at sige 'Du er melder altid lidt vild ud, Claus', og han mener, at man godt kan glæde sig.
Endvidere taler han også om deres byggerier på stadion og træningsanlæg, som man kan se mere af i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS