Det har været et specielt forår indtil videre for Brøndbys midterforsvarer Daniel Stenderup., men i løbet af forårets første fire spillerunder har han nu fået fuld spilletid i tre kampe.
Brøndbys normale midtstopperpar Khalid Boulahrouz og Martin Albrechtsen har været ude med karantæne og skader, og derfor har Stenderup fået chancen. Den 24-årige forsvarsspiller føler, at han har slået til og bevist sit værd.
– Det ser godt ud. Jeg føler, at jeg har leveret en god indsats i de kampe, jeg har fået. Det er meget positivt i forhold til, at jeg før sæsonen ikke vidste, hvor jeg stod. Jeg har fået chancen, og og jeg føler at jeg har grebet den, så det er dejligt, siger Daniel Stenderup til tipsbladet.dk.
Stenderup var med i forårspremieren, hvor Brøndby spillede 2-2 mod AaB, men i den efterfølgende kamp var han helt ude af truppen, da Khalid Boularouz og Martin Albrechtsen var tilbage i startopstillingen i opgøret mod Randers FC. De to erfarne stoppere måtte imidlertid udgå med skader, og , at han havde set helt bort fra ham. Daniel Stenderup lægger ikke skjul på, at det var en skuffelse at sidde ude, men han har lagt kampen bag sig.
– Jeg var utrolig skuffet over at gå fra at have spillet til at være helt ude af truppen, men når det er sagt, så har jeg også stor respekt for, at Thomas kunne se, at han havde lavet en fejl og at han sagde det til mig. Det er overstået, og nu gælder det bare om at se frem mod de næste kampe, siger Stenderup, der håber at holde fast i sin plads oven på de seneste to kampe, der har resulteret i en 4-1-sejr over FC Nordsjælland samt en 0-0-kamp mod Esbjerg.
– Jeg må bare levere til i kamp og til træning, og så må vi tage den derfra. Der er ingen, der er tilfredse med at sidde på bænken, og der er kamp om pladserne, så jeg må give den en skalle, og så må vi se, siger han.
Daniel Stenderup er i det hele taget glad for at være tilbage på banen for Brøndby, for spilletiden er kærkommen for ham. Han har kontraktudløb i klubben til vinter, og derfor tager han al den spilletid, han kan få for at spille sig til en ny aftale i enten Brøndby eller en anden klub.
– Det er noget, jeg tænker over. Jeg har været skadet i lang tid, har ikke spillet så meget og har kontraktudløb til vinter, hvor jeg ikke ved, hvad der skal ske. Derfor er det positivt, at jeg spiller nu og kan vise, hvad jeg kan.
– Jeg tænker mest over, hvad der skal ske, og der er altid en form for usikkerhed, men det er positivt at spille, så jeg kan vise mig frem – både i forhold til klubben og en eventuel ny kontrakt, men også hvis der skulle være nogle klubber, der er er på udkig, siger Daniel Stenderup
Daniel Stenderup oplyser desuden, at der endnu ikke foregår nogen dialog omkring en forlængelse med Brøndby og at der dermed ikke er nogen afklaring på fremtiden endnu.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
