Stenderup viser sig frem for Brøndby og andre klubber

Daniel Stenderup nyder den store mængde spilletid, han har fået i begyndelsen af forårssæsonen. Han har kontraktudløb til vinter, og det fylder noget, at han endnu ikke ved, hvad der kommer til at ske. 



Det har været et specielt forår indtil videre for Brøndbys midterforsvarer Daniel Stenderup., men i løbet af forårets første fire spillerunder har han nu fået fuld spilletid i tre kampe. 

Brøndbys normale midtstopperpar Khalid Boulahrouz og Martin Albrechtsen har været ude med karantæne og skader, og derfor har Stenderup fået chancen. Den 24-årige forsvarsspiller føler, at han har slået til og bevist sit værd.  

– Det ser godt ud. Jeg føler, at jeg har leveret en god indsats i de kampe, jeg har fået. Det er meget positivt i forhold til, at jeg før sæsonen ikke vidste, hvor jeg stod. Jeg har fået chancen, og og jeg føler at jeg har grebet den, så det er dejligt, siger Daniel Stenderup til tipsbladet.dk.

Stenderup var med i forårspremieren, hvor Brøndby spillede 2-2 mod AaB, men i den efterfølgende kamp var han helt ude af truppen, da Khalid Boularouz og Martin Albrechtsen var tilbage i startopstillingen i opgøret mod Randers FC. De to erfarne stoppere måtte imidlertid udgå med skader, og , at han havde set helt bort fra ham. Daniel Stenderup lægger ikke skjul på, at det var en skuffelse at sidde ude, men han har lagt kampen bag sig. 

– Jeg var utrolig skuffet over at gå fra at have spillet til at være helt ude af truppen, men når det er sagt, så har jeg også stor respekt for, at Thomas kunne se, at han havde lavet en fejl og at han sagde det til mig. Det er overstået, og nu gælder det bare om at se frem mod de næste kampe, siger Stenderup, der håber at holde fast i sin plads oven på de seneste to kampe, der har resulteret i en 4-1-sejr over FC Nordsjælland samt en 0-0-kamp mod Esbjerg. 

– Jeg må bare levere til i kamp og til træning, og så må vi tage den derfra. Der er ingen, der er tilfredse med at sidde på bænken, og der er kamp om pladserne, så jeg må give den en skalle, og så må vi se, siger han. 

Daniel Stenderup er i det hele taget glad for at være tilbage på banen for Brøndby, for spilletiden er kærkommen for ham. Han har kontraktudløb i klubben til vinter, og derfor tager han al den spilletid, han kan få for at spille sig til en ny aftale i enten Brøndby eller en anden klub. 

– Det er noget, jeg tænker over. Jeg har været skadet i lang tid, har ikke spillet så meget og har kontraktudløb til vinter, hvor jeg ikke ved, hvad der skal ske. Derfor er det positivt, at jeg spiller nu og kan vise, hvad jeg kan. 

– Jeg tænker mest over, hvad der skal ske, og der er altid en form for usikkerhed, men det er positivt at spille, så jeg kan vise mig frem – både i forhold til klubben og en eventuel ny kontrakt, men også hvis der skulle være nogle klubber, der er er på udkig, siger Daniel Stenderup

Daniel Stenderup oplyser desuden, at der endnu ikke foregår nogen dialog omkring en forlængelse med Brøndby og at der dermed ikke er nogen afklaring på fremtiden endnu. 



Steve Cooper varsler store ændringer

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe triumf for Frank

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’