Det har været et specielt forår indtil videre for Brøndbys midterforsvarer Daniel Stenderup., men i løbet af forårets første fire spillerunder har han nu fået fuld spilletid i tre kampe.
Brøndbys normale midtstopperpar Khalid Boulahrouz og Martin Albrechtsen har været ude med karantæne og skader, og derfor har Stenderup fået chancen. Den 24-årige forsvarsspiller føler, at han har slået til og bevist sit værd.
– Det ser godt ud. Jeg føler, at jeg har leveret en god indsats i de kampe, jeg har fået. Det er meget positivt i forhold til, at jeg før sæsonen ikke vidste, hvor jeg stod. Jeg har fået chancen, og og jeg føler at jeg har grebet den, så det er dejligt, siger Daniel Stenderup til tipsbladet.dk.
Stenderup var med i forårspremieren, hvor Brøndby spillede 2-2 mod AaB, men i den efterfølgende kamp var han helt ude af truppen, da Khalid Boularouz og Martin Albrechtsen var tilbage i startopstillingen i opgøret mod Randers FC. De to erfarne stoppere måtte imidlertid udgå med skader, og , at han havde set helt bort fra ham. Daniel Stenderup lægger ikke skjul på, at det var en skuffelse at sidde ude, men han har lagt kampen bag sig.
– Jeg var utrolig skuffet over at gå fra at have spillet til at være helt ude af truppen, men når det er sagt, så har jeg også stor respekt for, at Thomas kunne se, at han havde lavet en fejl og at han sagde det til mig. Det er overstået, og nu gælder det bare om at se frem mod de næste kampe, siger Stenderup, der håber at holde fast i sin plads oven på de seneste to kampe, der har resulteret i en 4-1-sejr over FC Nordsjælland samt en 0-0-kamp mod Esbjerg.
– Jeg må bare levere til i kamp og til træning, og så må vi tage den derfra. Der er ingen, der er tilfredse med at sidde på bænken, og der er kamp om pladserne, så jeg må give den en skalle, og så må vi se, siger han.
Daniel Stenderup er i det hele taget glad for at være tilbage på banen for Brøndby, for spilletiden er kærkommen for ham. Han har kontraktudløb i klubben til vinter, og derfor tager han al den spilletid, han kan få for at spille sig til en ny aftale i enten Brøndby eller en anden klub.
– Det er noget, jeg tænker over. Jeg har været skadet i lang tid, har ikke spillet så meget og har kontraktudløb til vinter, hvor jeg ikke ved, hvad der skal ske. Derfor er det positivt, at jeg spiller nu og kan vise, hvad jeg kan.
– Jeg tænker mest over, hvad der skal ske, og der er altid en form for usikkerhed, men det er positivt at spille, så jeg kan vise mig frem – både i forhold til klubben og en eventuel ny kontrakt, men også hvis der skulle være nogle klubber, der er er på udkig, siger Daniel Stenderup
Daniel Stenderup oplyser desuden, at der endnu ikke foregår nogen dialog omkring en forlængelse med Brøndby og at der dermed ikke er nogen afklaring på fremtiden endnu.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
– Det var en skuffelse
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
