Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’

Stig Tøfting er bekymret for Brøndby efter Clement Bischoffs kollapsede skifte til Brighton.



Brøndby IF havde så godt som solgt Clement Bischoff til Premier League-klubben Brighton i én af de største handler i Superliga-klubbens historie, men i 11. time kollapsede transferen.

Lørdag kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoffs ventede skifte til England var blevet afblæst. Bischoff-lejren og Brighton gik i allersidste øjeblik fra at være enige til at være uenige. 

Dermed er Clement Bischoff tilbage i Brøndby uden en millionkrontrakt i Premier League, og den situation kan godt bekymre Viaplay-ekspert Stig Tøfting.

– Jeg synes, at Brøndby står i en dårlig situation nu. Vi ved alle sammen, hvordan det går med spillere, der har et år eller mindre tilbage af deres aftale, så jeg synes, det var en fantastisk aftale for Brøndby. Det var lige det, Jan Bech Andersen havde sukket efter, siger Stig Tøfting til Viaplay Sport News.

Clement Bischoff har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2026, og hvis ikke Brøndby får forlænget i en fart eller lukket et stort salg af det 19-årige stortalent, kan de blå-gule ende med håret i postkassen, forudser Stig Tøfting.

– Kommer vi hen til sommer, og der ikke er nogen aftale, tænker jeg, det bliver en rigtig dårlig sag for Brøndby. Det er en kompleks og ærgerlig situation, for det var jo win-win for alle. Brøndby fik et stort millionbeløb, og Bischoff fik en drømmekontrakt i Premier League, så det er da ærgerligt, det er endt sådan her, lyder det fra “Tøffe”.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stod Brøndby IF til at score 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff, og derudover rummede aftalen en række letopnåelige bonusser, som ville få beløbet til at stige til 75 millioner kroner. Så det er mange penge, Brøndby IF nu alligevel ikke får i klubkassen.

Du kan se hele interviewet med Stig Tøfting i videoen i toppen af artiklen.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’