Brøndby IF havde så godt som solgt Clement Bischoff til Premier League-klubben Brighton i én af de største handler i Superliga-klubbens historie, men i 11. time kollapsede transferen.
Lørdag kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoffs ventede skifte til England var blevet afblæst. Bischoff-lejren og Brighton gik i allersidste øjeblik fra at være enige til at være uenige.
Dermed er Clement Bischoff tilbage i Brøndby uden en millionkrontrakt i Premier League, og den situation kan godt bekymre Viaplay-ekspert Stig Tøfting.
– Jeg synes, at Brøndby står i en dårlig situation nu. Vi ved alle sammen, hvordan det går med spillere, der har et år eller mindre tilbage af deres aftale, så jeg synes, det var en fantastisk aftale for Brøndby. Det var lige det, Jan Bech Andersen havde sukket efter, siger Stig Tøfting til Viaplay Sport News.
Clement Bischoff har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2026, og hvis ikke Brøndby får forlænget i en fart eller lukket et stort salg af det 19-årige stortalent, kan de blå-gule ende med håret i postkassen, forudser Stig Tøfting.
– Kommer vi hen til sommer, og der ikke er nogen aftale, tænker jeg, det bliver en rigtig dårlig sag for Brøndby. Det er en kompleks og ærgerlig situation, for det var jo win-win for alle. Brøndby fik et stort millionbeløb, og Bischoff fik en drømmekontrakt i Premier League, så det er da ærgerligt, det er endt sådan her, lyder det fra “Tøffe”.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stod Brøndby IF til at score 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff, og derudover rummede aftalen en række letopnåelige bonusser, som ville få beløbet til at stige til 75 millioner kroner. Så det er mange penge, Brøndby IF nu alligevel ikke får i klubkassen.
Du kan se hele interviewet med Stig Tøfting i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE