Brøndby IF havde så godt som solgt Clement Bischoff til Premier League-klubben Brighton i én af de største handler i Superliga-klubbens historie, men i 11. time kollapsede transferen.
Lørdag kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoffs ventede skifte til England var blevet afblæst. Bischoff-lejren og Brighton gik i allersidste øjeblik fra at være enige til at være uenige.
Dermed er Clement Bischoff tilbage i Brøndby uden en millionkrontrakt i Premier League, og den situation kan godt bekymre Viaplay-ekspert Stig Tøfting.
– Jeg synes, at Brøndby står i en dårlig situation nu. Vi ved alle sammen, hvordan det går med spillere, der har et år eller mindre tilbage af deres aftale, så jeg synes, det var en fantastisk aftale for Brøndby. Det var lige det, Jan Bech Andersen havde sukket efter, siger Stig Tøfting til Viaplay Sport News.
Clement Bischoff har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2026, og hvis ikke Brøndby får forlænget i en fart eller lukket et stort salg af det 19-årige stortalent, kan de blå-gule ende med håret i postkassen, forudser Stig Tøfting.
– Kommer vi hen til sommer, og der ikke er nogen aftale, tænker jeg, det bliver en rigtig dårlig sag for Brøndby. Det er en kompleks og ærgerlig situation, for det var jo win-win for alle. Brøndby fik et stort millionbeløb, og Bischoff fik en drømmekontrakt i Premier League, så det er da ærgerligt, det er endt sådan her, lyder det fra “Tøffe”.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stod Brøndby IF til at score 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff, og derudover rummede aftalen en række letopnåelige bonusser, som ville få beløbet til at stige til 75 millioner kroner. Så det er mange penge, Brøndby IF nu alligevel ikke får i klubkassen.
Du kan se hele interviewet med Stig Tøfting i videoen i toppen af artiklen.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT