Brøndby IF havde så godt som solgt Clement Bischoff til Premier League-klubben Brighton i én af de største handler i Superliga-klubbens historie, men i 11. time kollapsede transferen.
Lørdag kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoffs ventede skifte til England var blevet afblæst. Bischoff-lejren og Brighton gik i allersidste øjeblik fra at være enige til at være uenige.
Dermed er Clement Bischoff tilbage i Brøndby uden en millionkrontrakt i Premier League, og den situation kan godt bekymre Viaplay-ekspert Stig Tøfting.
– Jeg synes, at Brøndby står i en dårlig situation nu. Vi ved alle sammen, hvordan det går med spillere, der har et år eller mindre tilbage af deres aftale, så jeg synes, det var en fantastisk aftale for Brøndby. Det var lige det, Jan Bech Andersen havde sukket efter, siger Stig Tøfting til Viaplay Sport News.
Clement Bischoff har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2026, og hvis ikke Brøndby får forlænget i en fart eller lukket et stort salg af det 19-årige stortalent, kan de blå-gule ende med håret i postkassen, forudser Stig Tøfting.
– Kommer vi hen til sommer, og der ikke er nogen aftale, tænker jeg, det bliver en rigtig dårlig sag for Brøndby. Det er en kompleks og ærgerlig situation, for det var jo win-win for alle. Brøndby fik et stort millionbeløb, og Bischoff fik en drømmekontrakt i Premier League, så det er da ærgerligt, det er endt sådan her, lyder det fra “Tøffe”.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stod Brøndby IF til at score 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff, og derudover rummede aftalen en række letopnåelige bonusser, som ville få beløbet til at stige til 75 millioner kroner. Så det er mange penge, Brøndby IF nu alligevel ikke får i klubkassen.
Du kan se hele interviewet med Stig Tøfting i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT