36-årige Arturo Vidal er ikke den store stjerne, han var engang, men den tidligere FC Midtjylland-spiller, der er tilbage i Sydamerika hos Athletico Paranaense, er fortsat en vigtig figur på landsholdet.
Og fra den chilenske lejr er der fra Arturo Vidal nu store roser til FC Midtjyllands Dario Osorio.
Det er ikke første gang, at Vidal har udtalt sig om Osorio – det gjorde han også, da den 19-årige rykkede fra Universidad de Chile til FC Midtjylland.
Nu har han haft fornøjelsen af at spille på landsholdet med Osorio, og fra Vidal lyder der roser mod den 19-årige kantspiller.
– Jeg forstår ikke, hvad fanden der foregår i U (den chilenske klub, red.) – hvorfor de lod ham gå. Osorio er bedre end de andre, lød det fra Arturo Vidal, der kørte en række spørgsmål med fans via et live-stream:
– Jeg har ventet på det spørgsmål om Osorio. Skiderikken er god – jeg kan rigtig godt lide ham, lød det videre fra Arturo Vidal.
En af årsagerne til, at Universidad de Chile lod Osorio gå til FC Midtjylland, var, at man ikke helt følte, at man havde fået nok ud af hans præstationer i starten af 2023.
Det har Vidal svært ved at forstå.
– Jeg aner ikke, hvorfor de har været ude at sige det. Jeg har ikke set deres spil. Men jeg har i træning set, at han har en masse kvalitet, siger Vidal, der også har givet Osorio et godt råd eller to med på vejen:
– Jeg har talt med ham og bad ham om at tro på det. Han skal udnytte, at han er hurtig og har stor kvalitet. Jeg håber, han klarer sig godt i Danmark.
Indtil videre er det blevet til et enkelt indhop for Osorio i FC Midtjylland, hvor han fortsat lige skal falde til og finde sin plads på holdet.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
TOPNYHED