Stjerneadvokat: FCK-profil risikerer fængsel

FC Køvenhavns Diant Ramaj er angiveligt blevet politianmeldt, hvilket kan få konsekvenser, fortæller advokat Mette Grith Stage til Tipsbladet. Det er dog knap så sandsynligt, at det når dertil.



Bølgerne gik højt ved slutfløjt af søndagens derby, hvor Patrick Pentz, Thomas Mikkelsen og Diant Ramaj blev tildelt røde kort.

Brøndby IF har siden appelleret Thomas Mikkelsens udvisning, imens Bold og B.T. erfarer, at Diant Ramaj foruden sit røde kort er blevet politianmeldt for at nikke en skalle på Brøndby-veteranen.

Derudover kan Fodboldens Disciplinærinstans vælge at sanktionere FCK-keeperen yderligere.

Men hvad angår politianmeldelsen vurderer stjerneadvokat Mette Grith Stage fra Stage Advokatfirma, der i mange år har beskæftiget sig med straffesager, at Diant Ramajs aktion kan få et retsligt efterspil.

– Politiet er forpligtet til at tage sagen alvorligt, når der ligger en anmeldelse. Derfra risikerer han sigtelse, fordi han bevidst nikker en skalle, hvilket som udgangspunkt er vold efter straffeloven.

Yderste konsekvens er en fængselsdom, forklarer Mette Grith Stage.

– En skalle giver sædvanligvis mellem 30-40 dage. Hvis ikke han er straffet for vold tidligere, eller modparten ikke har fået nogle skader, er der chance for, at det kan gøres betinget, og det tænker jeg umiddelbart også er mest sandsynligt, hvis sagen overhovedet ender i retten.

Mette Grith Stage fortæller, at der kan være flere formildende omstændigheder, som politiet skal vurdere.

– I denne sag vil man givetvis kigge på, at det sker i forbindelse med tumult ved slutfløjt af en fodboldkamp. Derudover er det heller ikke uvæsentligt, om det er den forurettede eller en tilfældig tilskuer, der indgiver anmeldelsen.

– Det kan også have stor betydning for den her sag, hvis nu forurettede ikke ønsker at medvirke eller ikke mener, at der skal gøres mere ved sagen. Det kan være omstændigheder, der gør, at politiet lukker sagen helt ned eller afgør den med et tiltalefrafald, hvilket betyder, at man anser ham for skyldig, men at sagen ikke er så alvorlig, at den skal for retten.

I skrivende stund vides det ikke, hvem der har indgivet anmeldelsen. Tipsbladet arbejder desuden på at indhente en kommentar fra Københavns Politi og Fodboldens Disciplinærinstans.

Mette Grith Stage er en af Danmarks mest kendte advokater og har været forsvarer i sager som Mia-sagen, Kundby-sagen og Terrorangrebet på Krudttønen. Fotos: Alamy.

Tidligere topdommer og spilanalytiker hos SpilXperten, Benjamin Leander, er slet ikke i tvivl om, at FC København-keeperen slipper med de to dages karantæne, som det røde kort giver, mens politianmeldelsen også er spild af tid.

– Jeg kunne bare lade den ligge, men det er decideret fjollet at spilde politiets tid med en politianmeldelse af en sag, som Disciplinærinstansen med NUL procents sandsynlighed kommer til gå ind i. Ramajs to dage kommer til at stå ved magt uden forhøjelse, skriver han på X.

Brøndby IF vandt som bekendt det højdramatiske derby 2-1.

I afspilleren ovenfor viser tv-billeder Diant Ramaj nikke Thomas Mikkelsen en skalle.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

FBI Boston fælder dansk rigmand



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Hemmelig samtale med storklub

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mere aktivitet på vej i FC København

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Det er meget svært for Nørgaard

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Dyr dansk bomber til Everton?

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Kontramelding om transfer

Store ord om Roony Bardghji

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten