Stjerneadvokat: FCK-profil risikerer fængsel

FC Køvenhavns Diant Ramaj er angiveligt blevet politianmeldt, hvilket kan få konsekvenser, fortæller advokat Mette Grith Stage til Tipsbladet. Det er dog knap så sandsynligt, at det når dertil.



Bølgerne gik højt ved slutfløjt af søndagens derby, hvor Patrick Pentz, Thomas Mikkelsen og Diant Ramaj blev tildelt røde kort.

Brøndby IF har siden appelleret Thomas Mikkelsens udvisning, imens Bold og B.T. erfarer, at Diant Ramaj foruden sit røde kort er blevet politianmeldt for at nikke en skalle på Brøndby-veteranen.

Derudover kan Fodboldens Disciplinærinstans vælge at sanktionere FCK-keeperen yderligere.

Men hvad angår politianmeldelsen vurderer stjerneadvokat Mette Grith Stage fra Stage Advokatfirma, der i mange år har beskæftiget sig med straffesager, at Diant Ramajs aktion kan få et retsligt efterspil.

– Politiet er forpligtet til at tage sagen alvorligt, når der ligger en anmeldelse. Derfra risikerer han sigtelse, fordi han bevidst nikker en skalle, hvilket som udgangspunkt er vold efter straffeloven.

Yderste konsekvens er en fængselsdom, forklarer Mette Grith Stage.

– En skalle giver sædvanligvis mellem 30-40 dage. Hvis ikke han er straffet for vold tidligere, eller modparten ikke har fået nogle skader, er der chance for, at det kan gøres betinget, og det tænker jeg umiddelbart også er mest sandsynligt, hvis sagen overhovedet ender i retten.

Mette Grith Stage fortæller, at der kan være flere formildende omstændigheder, som politiet skal vurdere.

– I denne sag vil man givetvis kigge på, at det sker i forbindelse med tumult ved slutfløjt af en fodboldkamp. Derudover er det heller ikke uvæsentligt, om det er den forurettede eller en tilfældig tilskuer, der indgiver anmeldelsen.

– Det kan også have stor betydning for den her sag, hvis nu forurettede ikke ønsker at medvirke eller ikke mener, at der skal gøres mere ved sagen. Det kan være omstændigheder, der gør, at politiet lukker sagen helt ned eller afgør den med et tiltalefrafald, hvilket betyder, at man anser ham for skyldig, men at sagen ikke er så alvorlig, at den skal for retten.

I skrivende stund vides det ikke, hvem der har indgivet anmeldelsen. Tipsbladet arbejder desuden på at indhente en kommentar fra Københavns Politi og Fodboldens Disciplinærinstans.

Mette Grith Stage er en af Danmarks mest kendte advokater og har været forsvarer i sager som Mia-sagen, Kundby-sagen og Terrorangrebet på Krudttønen. Fotos: Alamy.

Tidligere topdommer og spilanalytiker hos SpilXperten, Benjamin Leander, er slet ikke i tvivl om, at FC København-keeperen slipper med de to dages karantæne, som det røde kort giver, mens politianmeldelsen også er spild af tid.

– Jeg kunne bare lade den ligge, men det er decideret fjollet at spilde politiets tid med en politianmeldelse af en sag, som Disciplinærinstansen med NUL procents sandsynlighed kommer til gå ind i. Ramajs to dage kommer til at stå ved magt uden forhøjelse, skriver han på X.

Brøndby IF vandt som bekendt det højdramatiske derby 2-1.

I afspilleren ovenfor viser tv-billeder Diant Ramaj nikke Thomas Mikkelsen en skalle.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job