Martin Hansen og Hannover 96 er næppe på julekort, efter de gik hver til sit i mandags.
Målmanden var blevet smidt på porten i Tyskland, da holdets nye cheftræner, Stefan Leitl, ikke havde danskeren med i sine planer for den kommende sæson. Det endte med en plads på klubbens U23-mandskab, mens han sideløbende kunne se sig om efter et andet sted at spille fodbold.
Det lykkedes mandag, da Martin Hansen skrev under på en toårig aftale med OB. Den 32-årige keeper er rigtig glad for, at han nu kan fjerne fokus fra moradset i Tyskland.
– Det gik lige pludselig rimelig stærkt. Vi havde faktisk snakket lidt med en klub fra Holland, men så kom interessen lige pludselig fra OB. Så vidste jeg godt, hvad jeg helst ville, siger Martin Hansen til Tipsbladet.
– Vi havde nogle gode samtaler, hvor vi så hinanden an, og snakkede om hvilken rolle jeg var tiltænkt. Jeg stod ikke med de bedste kort på hånden, og jeg vidste udmærket godt, at jeg skulle væk derfra, så den lå lige til højrebenet, da jeg hørte om muligheden i OB. Så kunne jeg lukke det hele ned i Tyskland og komme videre.
Mange spekulerer i, om Martin Hansen går direkte ind og overtager tjansen som førstekeeper efter en vaklende start af Hans Christian Bernat. Ettallet på ryggen kunne være en indikator for det, men selv fortæller målmanden, at det er mere tilfældigt end som så.
– Det var nummer 1 og nummer 30, der var frie, og så ville jeg hellere have nummer 1 end nummer 30, siger Martin Hansen, inden han sætter flere ord på konkurrencesituationen mellem stængerne.
– Jeg er hoppet direkte ind i det, og er ny i gruppen. Jeg har bare givet den gas på træningsbanen og forsøger at presse mig på. Det har været en åben og ærlig diskussion, og der er en åben kamp om pladsen, så den kamp tager jeg op, siger Martin Hansen, der også fortæller, at det er trænerens beslutning på søndag.
Et afsluttet kapitel nu
Mens Martin Hansen fremover kan se frem til at konkurrere om målmandsposten i OB, så var det ikke ligefrem situationen i Hannover. Men de havde trods alt gjort det lettere for målmanden at indfri parternes ønske om et brud.
– Da Hannover fortalte, at jeg ikke indgik i planerne der, så fik jeg af vide, at jeg altid kunne skifte væk gratis. De ville selvfølgelig bare have en ud af lønningslisten, og det gav også mulighed for dem om at komme videre.
Både Hannover og Martin Hansen kan nu se fremad, men der var selvsagt grus i maskineriet efter danskeren ytrede sin utilfredshed med, ja, sin lortesituation.
– De var ikke tilfredse. Når man vælger at stå frem og fortæller, at man ikke er tilfreds med den måde man er blevet behandlet på, så finder de en måde at straffe en på, siger danskeren, der efterfølgende fik lov til at fortsætte træningen på reserveholdet.
Derfra var alt fokus rettet mod et klubskifte fremfor at gøre yderligere ud af at strides med Hannover. Det lykkedes med skiftet til OB, så nu er stridsøkset begravet, mens danskeren har lukket Hannover-kapitlet.
– Efter jeg er kommet til OB, så bliver energien ikke brugt på alt det der mere. Jeg føler mig afklaret og fri i hovedet. Jeg har stadig den samme holdning, som jeg også havde sidst, men nu bruger jeg energien her istedet.
Martin Hansen har tilbragt det meste af sin karriere i udlandet, men nu er han tilbage i Danmark, hvor han kan få debut for OB, når de møder AGF søndag.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
