Martin Hansen og Hannover 96 er næppe på julekort, efter de gik hver til sit i mandags.
Målmanden var blevet smidt på porten i Tyskland, da holdets nye cheftræner, Stefan Leitl, ikke havde danskeren med i sine planer for den kommende sæson. Det endte med en plads på klubbens U23-mandskab, mens han sideløbende kunne se sig om efter et andet sted at spille fodbold.
Det lykkedes mandag, da Martin Hansen skrev under på en toårig aftale med OB. Den 32-årige keeper er rigtig glad for, at han nu kan fjerne fokus fra moradset i Tyskland.
– Det gik lige pludselig rimelig stærkt. Vi havde faktisk snakket lidt med en klub fra Holland, men så kom interessen lige pludselig fra OB. Så vidste jeg godt, hvad jeg helst ville, siger Martin Hansen til Tipsbladet.
– Vi havde nogle gode samtaler, hvor vi så hinanden an, og snakkede om hvilken rolle jeg var tiltænkt. Jeg stod ikke med de bedste kort på hånden, og jeg vidste udmærket godt, at jeg skulle væk derfra, så den lå lige til højrebenet, da jeg hørte om muligheden i OB. Så kunne jeg lukke det hele ned i Tyskland og komme videre.
Mange spekulerer i, om Martin Hansen går direkte ind og overtager tjansen som førstekeeper efter en vaklende start af Hans Christian Bernat. Ettallet på ryggen kunne være en indikator for det, men selv fortæller målmanden, at det er mere tilfældigt end som så.
– Det var nummer 1 og nummer 30, der var frie, og så ville jeg hellere have nummer 1 end nummer 30, siger Martin Hansen, inden han sætter flere ord på konkurrencesituationen mellem stængerne.
– Jeg er hoppet direkte ind i det, og er ny i gruppen. Jeg har bare givet den gas på træningsbanen og forsøger at presse mig på. Det har været en åben og ærlig diskussion, og der er en åben kamp om pladsen, så den kamp tager jeg op, siger Martin Hansen, der også fortæller, at det er trænerens beslutning på søndag.
Et afsluttet kapitel nu
Mens Martin Hansen fremover kan se frem til at konkurrere om målmandsposten i OB, så var det ikke ligefrem situationen i Hannover. Men de havde trods alt gjort det lettere for målmanden at indfri parternes ønske om et brud.
– Da Hannover fortalte, at jeg ikke indgik i planerne der, så fik jeg af vide, at jeg altid kunne skifte væk gratis. De ville selvfølgelig bare have en ud af lønningslisten, og det gav også mulighed for dem om at komme videre.
Både Hannover og Martin Hansen kan nu se fremad, men der var selvsagt grus i maskineriet efter danskeren ytrede sin utilfredshed med, ja, sin lortesituation.
– De var ikke tilfredse. Når man vælger at stå frem og fortæller, at man ikke er tilfreds med den måde man er blevet behandlet på, så finder de en måde at straffe en på, siger danskeren, der efterfølgende fik lov til at fortsætte træningen på reserveholdet.
Derfra var alt fokus rettet mod et klubskifte fremfor at gøre yderligere ud af at strides med Hannover. Det lykkedes med skiftet til OB, så nu er stridsøkset begravet, mens danskeren har lukket Hannover-kapitlet.
– Efter jeg er kommet til OB, så bliver energien ikke brugt på alt det der mere. Jeg føler mig afklaret og fri i hovedet. Jeg har stadig den samme holdning, som jeg også havde sidst, men nu bruger jeg energien her istedet.
Martin Hansen har tilbragt det meste af sin karriere i udlandet, men nu er han tilbage i Danmark, hvor han kan få debut for OB, når de møder AGF søndag.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Alexander Lind revser Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED
