Martin Hansen og Hannover 96 er næppe på julekort, efter de gik hver til sit i mandags.
Målmanden var blevet smidt på porten i Tyskland, da holdets nye cheftræner, Stefan Leitl, ikke havde danskeren med i sine planer for den kommende sæson. Det endte med en plads på klubbens U23-mandskab, mens han sideløbende kunne se sig om efter et andet sted at spille fodbold.
Det lykkedes mandag, da Martin Hansen skrev under på en toårig aftale med OB. Den 32-årige keeper er rigtig glad for, at han nu kan fjerne fokus fra moradset i Tyskland.
– Det gik lige pludselig rimelig stærkt. Vi havde faktisk snakket lidt med en klub fra Holland, men så kom interessen lige pludselig fra OB. Så vidste jeg godt, hvad jeg helst ville, siger Martin Hansen til Tipsbladet.
– Vi havde nogle gode samtaler, hvor vi så hinanden an, og snakkede om hvilken rolle jeg var tiltænkt. Jeg stod ikke med de bedste kort på hånden, og jeg vidste udmærket godt, at jeg skulle væk derfra, så den lå lige til højrebenet, da jeg hørte om muligheden i OB. Så kunne jeg lukke det hele ned i Tyskland og komme videre.
Mange spekulerer i, om Martin Hansen går direkte ind og overtager tjansen som førstekeeper efter en vaklende start af Hans Christian Bernat. Ettallet på ryggen kunne være en indikator for det, men selv fortæller målmanden, at det er mere tilfældigt end som så.
– Det var nummer 1 og nummer 30, der var frie, og så ville jeg hellere have nummer 1 end nummer 30, siger Martin Hansen, inden han sætter flere ord på konkurrencesituationen mellem stængerne.
– Jeg er hoppet direkte ind i det, og er ny i gruppen. Jeg har bare givet den gas på træningsbanen og forsøger at presse mig på. Det har været en åben og ærlig diskussion, og der er en åben kamp om pladsen, så den kamp tager jeg op, siger Martin Hansen, der også fortæller, at det er trænerens beslutning på søndag.
Et afsluttet kapitel nu
Mens Martin Hansen fremover kan se frem til at konkurrere om målmandsposten i OB, så var det ikke ligefrem situationen i Hannover. Men de havde trods alt gjort det lettere for målmanden at indfri parternes ønske om et brud.
– Da Hannover fortalte, at jeg ikke indgik i planerne der, så fik jeg af vide, at jeg altid kunne skifte væk gratis. De ville selvfølgelig bare have en ud af lønningslisten, og det gav også mulighed for dem om at komme videre.
Både Hannover og Martin Hansen kan nu se fremad, men der var selvsagt grus i maskineriet efter danskeren ytrede sin utilfredshed med, ja, sin lortesituation.
– De var ikke tilfredse. Når man vælger at stå frem og fortæller, at man ikke er tilfreds med den måde man er blevet behandlet på, så finder de en måde at straffe en på, siger danskeren, der efterfølgende fik lov til at fortsætte træningen på reserveholdet.
Derfra var alt fokus rettet mod et klubskifte fremfor at gøre yderligere ud af at strides med Hannover. Det lykkedes med skiftet til OB, så nu er stridsøkset begravet, mens danskeren har lukket Hannover-kapitlet.
– Efter jeg er kommet til OB, så bliver energien ikke brugt på alt det der mere. Jeg føler mig afklaret og fri i hovedet. Jeg har stadig den samme holdning, som jeg også havde sidst, men nu bruger jeg energien her istedet.
Martin Hansen har tilbragt det meste af sin karriere i udlandet, men nu er han tilbage i Danmark, hvor han kan få debut for OB, når de møder AGF søndag.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
