VEJLE (Tipsbladet): Onsdag middag har direktør Henrik Tønder og den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortalt om det nye projekt i Vejle Boldklub, der dags dato er blevet købt af lokale investorer.
Investorkredsen er ikke endeligt på plads endnu, men det er sikkert og vist, at Andrej Zolotko fra Moldova efter ni år er købt ud af sine omtrent 58 procent, han ejede af VB.
De sportslige ambitioner i Vejle Boldklub er betydelige, og det ligger i kortene, at der ud over købet af Zolotkos aktier også kommer en investering i VB, der er i benhård konkurrence med en række mere etablerede Superliga-klubber og sultne klubber i 1. Division, der på forskellig vis har haft bedre muligheder for at planlægge langsigtet, end VB har haft de seneste år.
Og et af de områder kan blive at investere i spillerbudgettet, det vil sige forbruget på lønninger og afskrivninger på transfers til førsteholdet, der af indlysende årsager er et vigtigt konkurrenceparameter, når man skal overleve i Superligaen.
– Jeg kan ikke sige noget om, hvad købsprisen er, det er et anliggende mellem aktionærerne. Men det er klart, at når vi går ind i den her fase, er det væsentligste, at vi i første omgang får det maksimale ud af den ikke uanseelige økonomi, vi anvender, også sportsligt. Sekundært er det klart, at i forhold til de planer, der må komme, er det et commitment fra investorerne til investere. Det er under forudsætning af, at Mikkel på den sportslige del kommer og har en klar plan for det, siger Henrik Tønder på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ind til købsprisen i handlen og eventuelle investeringer.
Den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam kommer fra et job i Anderlecht og har tidligere arbejdet i FC København og FC Nordsjælland i ledende stillinger i den sportslige afdeling.
Flere penge kan Hemmersam bestemt bruge, men ligesom Henrik Tønder betoner han, at VB skal have mere ud af pengene, noget klubben eksempelvis har haft svært ved i denne sæson, hvor en flot overlevelse i foråret blev formøblet med et transfervindue sidste sommer, der ikke kastede tilstrækkeligt med forstærkninger og afløsere for profilafgange som Nathan Trott og German Onugkha af sig.
– Jamen, som der har været sagt, det første vi skal have gjort, det er at kigge på, hvad vi har, og hvad vi bruger det til. Og så er det klart, så skal vi samt også blive dygtige til at drive en fodboldforretning. Det betyder, at vi skal blive dygtige til at sælge spillere og generere indtægter ved det, siger Mikkel Hemmersam.
– Og så er der også nogle commitments fra de nye investorer, der kommer ind i forhold til, hvordan vi kan løfte tingene. Men det bliver et langsigtet projekt, og det bliver et organisk vækst, som er i højsædet. Så selvfølgelig bliver det en prioritet at hæve det sportslige budget, men det bliver også gennem at udnytte det, der allerede er nu i højere grad, end vi gør i dag, siger Mikkel Hemmersam.
– Det vigtige er, hvad vi organisk kan generere ved, at vi bliver dygtigere til at købe og sælge spillere og få en bedre placering, og så videre. Og at vi bruger de penge, vi har. Og så er der selvfølgelig også noget, hvor man nogle gange skal have lidt støtte fra investorer, og så videre. Og der føler jeg, at der har været en rigtig god balance i de snakke, vi har haft. Det vigtige er, at det her skal være langsigtet, siger Mikkel Hemmersam og understreger, at budgettet kun skal stige, hvis det er det, man sammen når frem til er den rigtige løsning.
Læs mere om Vejles sportslige budget og rammer her i Tispbladets analyse fra sidste uge.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Trist melding om Emil Højlund
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
TOPNYHED