VEJLE (Tipsbladet): Onsdag middag har direktør Henrik Tønder og den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortalt om det nye projekt i Vejle Boldklub, der dags dato er blevet købt af lokale investorer.
Investorkredsen er ikke endeligt på plads endnu, men det er sikkert og vist, at Andrej Zolotko fra Moldova efter ni år er købt ud af sine omtrent 58 procent, han ejede af VB.
De sportslige ambitioner i Vejle Boldklub er betydelige, og det ligger i kortene, at der ud over købet af Zolotkos aktier også kommer en investering i VB, der er i benhård konkurrence med en række mere etablerede Superliga-klubber og sultne klubber i 1. Division, der på forskellig vis har haft bedre muligheder for at planlægge langsigtet, end VB har haft de seneste år.
Og et af de områder kan blive at investere i spillerbudgettet, det vil sige forbruget på lønninger og afskrivninger på transfers til førsteholdet, der af indlysende årsager er et vigtigt konkurrenceparameter, når man skal overleve i Superligaen.
– Jeg kan ikke sige noget om, hvad købsprisen er, det er et anliggende mellem aktionærerne. Men det er klart, at når vi går ind i den her fase, er det væsentligste, at vi i første omgang får det maksimale ud af den ikke uanseelige økonomi, vi anvender, også sportsligt. Sekundært er det klart, at i forhold til de planer, der må komme, er det et commitment fra investorerne til investere. Det er under forudsætning af, at Mikkel på den sportslige del kommer og har en klar plan for det, siger Henrik Tønder på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ind til købsprisen i handlen og eventuelle investeringer.
Den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam kommer fra et job i Anderlecht og har tidligere arbejdet i FC København og FC Nordsjælland i ledende stillinger i den sportslige afdeling.
Flere penge kan Hemmersam bestemt bruge, men ligesom Henrik Tønder betoner han, at VB skal have mere ud af pengene, noget klubben eksempelvis har haft svært ved i denne sæson, hvor en flot overlevelse i foråret blev formøblet med et transfervindue sidste sommer, der ikke kastede tilstrækkeligt med forstærkninger og afløsere for profilafgange som Nathan Trott og German Onugkha af sig.
– Jamen, som der har været sagt, det første vi skal have gjort, det er at kigge på, hvad vi har, og hvad vi bruger det til. Og så er det klart, så skal vi samt også blive dygtige til at drive en fodboldforretning. Det betyder, at vi skal blive dygtige til at sælge spillere og generere indtægter ved det, siger Mikkel Hemmersam.
– Og så er der også nogle commitments fra de nye investorer, der kommer ind i forhold til, hvordan vi kan løfte tingene. Men det bliver et langsigtet projekt, og det bliver et organisk vækst, som er i højsædet. Så selvfølgelig bliver det en prioritet at hæve det sportslige budget, men det bliver også gennem at udnytte det, der allerede er nu i højere grad, end vi gør i dag, siger Mikkel Hemmersam.
– Det vigtige er, hvad vi organisk kan generere ved, at vi bliver dygtigere til at købe og sælge spillere og få en bedre placering, og så videre. Og at vi bruger de penge, vi har. Og så er der selvfølgelig også noget, hvor man nogle gange skal have lidt støtte fra investorer, og så videre. Og der føler jeg, at der har været en rigtig god balance i de snakke, vi har haft. Det vigtige er, at det her skal være langsigtet, siger Mikkel Hemmersam og understreger, at budgettet kun skal stige, hvis det er det, man sammen når frem til er den rigtige løsning.
Læs mere om Vejles sportslige budget og rammer her i Tispbladets analyse fra sidste uge.
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Ny nedtur for Ansu Fati
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN