Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

Vejle Boldklub sigter efter at øge spillerbudgettet, samtidig med at man får mere ud af pengene omkring førsteholdet, end man gør i dag.



VEJLE (Tipsbladet): Onsdag middag har direktør Henrik Tønder og den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortalt om det nye projekt i Vejle Boldklub, der dags dato er blevet købt af lokale investorer.

Investorkredsen er ikke endeligt på plads endnu, men det er sikkert og vist, at Andrej Zolotko fra Moldova efter ni år er købt ud af sine omtrent 58 procent, han ejede af VB.

De sportslige ambitioner i Vejle Boldklub er betydelige, og det ligger i kortene, at der ud over købet af Zolotkos aktier også kommer en investering i VB, der er i benhård konkurrence med en række mere etablerede Superliga-klubber og sultne klubber i 1. Division, der på forskellig vis har haft bedre muligheder for at planlægge langsigtet, end VB har haft de seneste år.

Og et af de områder kan blive at investere i spillerbudgettet, det vil sige forbruget på lønninger og afskrivninger på transfers til førsteholdet, der af indlysende årsager er et vigtigt konkurrenceparameter, når man skal overleve i Superligaen.

– Jeg kan ikke sige noget om, hvad købsprisen er, det er et anliggende mellem aktionærerne. Men det er klart, at når vi går ind i den her fase, er det væsentligste, at vi i første omgang får det maksimale ud af den ikke uanseelige økonomi, vi anvender, også sportsligt. Sekundært er det klart, at i forhold til de planer, der må komme, er det et commitment fra investorerne til investere. Det er under forudsætning af, at Mikkel på den sportslige del kommer og har en klar plan for det, siger Henrik Tønder på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ind til købsprisen i handlen og eventuelle investeringer.

Den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam kommer fra et job i Anderlecht og har tidligere arbejdet i FC København og FC Nordsjælland i ledende stillinger i den sportslige afdeling.

Flere penge kan Hemmersam bestemt bruge, men ligesom Henrik Tønder betoner han, at VB skal have mere ud af pengene, noget klubben eksempelvis har haft svært ved i denne sæson, hvor en flot overlevelse i foråret blev formøblet med et transfervindue sidste sommer, der ikke kastede tilstrækkeligt med forstærkninger og afløsere for profilafgange som Nathan Trott og German Onugkha af sig.

– Jamen, som der har været sagt, det første vi skal have gjort, det er at kigge på, hvad vi har, og hvad vi bruger det til. Og så er det klart, så skal vi samt også blive dygtige til at drive en fodboldforretning. Det betyder, at vi skal blive dygtige til at sælge spillere og generere indtægter ved det, siger Mikkel Hemmersam.

– Og så er der også nogle commitments fra de nye investorer, der kommer ind i forhold til, hvordan vi kan løfte tingene. Men det bliver et langsigtet projekt, og det bliver et organisk vækst, som er i højsædet. Så selvfølgelig bliver det en prioritet at hæve det sportslige budget, men det bliver også gennem at udnytte det, der allerede er nu i højere grad, end vi gør i dag, siger Mikkel Hemmersam.

– Det vigtige er, hvad vi organisk kan generere ved, at vi bliver dygtigere til at købe og sælge spillere og få en bedre placering, og så videre. Og at vi bruger de penge, vi har. Og så er der selvfølgelig også noget, hvor man nogle gange skal have lidt støtte fra investorer, og så videre. Og der føler jeg, at der har været en rigtig god balance i de snakke, vi har haft. Det vigtige er, at det her skal være langsigtet, siger Mikkel Hemmersam og understreger, at budgettet kun skal stige, hvis det er det, man sammen når frem til er den rigtige løsning.

Læs mere om Vejles sportslige budget og rammer her i Tispbladets analyse fra sidste uge.





Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’



Ronaldo mast af Danmark. Foto: Alamy
" Det mener Tipsbladet

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!


– Jeg vil ikke lyve, det var en stor oplevelse

Ny trend: ‘Spillerne tager det meget mere seriøst’



Dansk stjerne tvivlsom: ‘Han har det ikke så godt’

Stjerne fik panikanfald midt under kamp

Bendtner: Han var fænomenal!

David Nielsen peger på ‘vigtig’ ændring af Riemer

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!



EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co. 



" Det mener Tipsbladet

Dansk fodbolds fremtid på spil i København


Revser Ronaldo-beslutning: Skandaløst!

Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave



Magisk aften – ikke set bedre i årevis!

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub