VEJLE (Tipsbladet): Onsdag middag har direktør Henrik Tønder og den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortalt om det nye projekt i Vejle Boldklub, der dags dato er blevet købt af lokale investorer.
Investorkredsen er ikke endeligt på plads endnu, men det er sikkert og vist, at Andrej Zolotko fra Moldova efter ni år er købt ud af sine omtrent 58 procent, han ejede af VB.
De sportslige ambitioner i Vejle Boldklub er betydelige, og det ligger i kortene, at der ud over købet af Zolotkos aktier også kommer en investering i VB, der er i benhård konkurrence med en række mere etablerede Superliga-klubber og sultne klubber i 1. Division, der på forskellig vis har haft bedre muligheder for at planlægge langsigtet, end VB har haft de seneste år.
Og et af de områder kan blive at investere i spillerbudgettet, det vil sige forbruget på lønninger og afskrivninger på transfers til førsteholdet, der af indlysende årsager er et vigtigt konkurrenceparameter, når man skal overleve i Superligaen.
– Jeg kan ikke sige noget om, hvad købsprisen er, det er et anliggende mellem aktionærerne. Men det er klart, at når vi går ind i den her fase, er det væsentligste, at vi i første omgang får det maksimale ud af den ikke uanseelige økonomi, vi anvender, også sportsligt. Sekundært er det klart, at i forhold til de planer, der må komme, er det et commitment fra investorerne til investere. Det er under forudsætning af, at Mikkel på den sportslige del kommer og har en klar plan for det, siger Henrik Tønder på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ind til købsprisen i handlen og eventuelle investeringer.
Den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam kommer fra et job i Anderlecht og har tidligere arbejdet i FC København og FC Nordsjælland i ledende stillinger i den sportslige afdeling.
Flere penge kan Hemmersam bestemt bruge, men ligesom Henrik Tønder betoner han, at VB skal have mere ud af pengene, noget klubben eksempelvis har haft svært ved i denne sæson, hvor en flot overlevelse i foråret blev formøblet med et transfervindue sidste sommer, der ikke kastede tilstrækkeligt med forstærkninger og afløsere for profilafgange som Nathan Trott og German Onugkha af sig.
– Jamen, som der har været sagt, det første vi skal have gjort, det er at kigge på, hvad vi har, og hvad vi bruger det til. Og så er det klart, så skal vi samt også blive dygtige til at drive en fodboldforretning. Det betyder, at vi skal blive dygtige til at sælge spillere og generere indtægter ved det, siger Mikkel Hemmersam.
– Og så er der også nogle commitments fra de nye investorer, der kommer ind i forhold til, hvordan vi kan løfte tingene. Men det bliver et langsigtet projekt, og det bliver et organisk vækst, som er i højsædet. Så selvfølgelig bliver det en prioritet at hæve det sportslige budget, men det bliver også gennem at udnytte det, der allerede er nu i højere grad, end vi gør i dag, siger Mikkel Hemmersam.
– Det vigtige er, hvad vi organisk kan generere ved, at vi bliver dygtigere til at købe og sælge spillere og få en bedre placering, og så videre. Og at vi bruger de penge, vi har. Og så er der selvfølgelig også noget, hvor man nogle gange skal have lidt støtte fra investorer, og så videre. Og der føler jeg, at der har været en rigtig god balance i de snakke, vi har haft. Det vigtige er, at det her skal være langsigtet, siger Mikkel Hemmersam og understreger, at budgettet kun skal stige, hvis det er det, man sammen når frem til er den rigtige løsning.
Læs mere om Vejles sportslige budget og rammer her i Tispbladets analyse fra sidste uge.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW