Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

Vejle Boldklub sigter efter at øge spillerbudgettet, samtidig med at man får mere ud af pengene omkring førsteholdet, end man gør i dag.



VEJLE (Tipsbladet): Onsdag middag har direktør Henrik Tønder og den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortalt om det nye projekt i Vejle Boldklub, der dags dato er blevet købt af lokale investorer.

Investorkredsen er ikke endeligt på plads endnu, men det er sikkert og vist, at Andrej Zolotko fra Moldova efter ni år er købt ud af sine omtrent 58 procent, han ejede af VB.

De sportslige ambitioner i Vejle Boldklub er betydelige, og det ligger i kortene, at der ud over købet af Zolotkos aktier også kommer en investering i VB, der er i benhård konkurrence med en række mere etablerede Superliga-klubber og sultne klubber i 1. Division, der på forskellig vis har haft bedre muligheder for at planlægge langsigtet, end VB har haft de seneste år.

Og et af de områder kan blive at investere i spillerbudgettet, det vil sige forbruget på lønninger og afskrivninger på transfers til førsteholdet, der af indlysende årsager er et vigtigt konkurrenceparameter, når man skal overleve i Superligaen.

– Jeg kan ikke sige noget om, hvad købsprisen er, det er et anliggende mellem aktionærerne. Men det er klart, at når vi går ind i den her fase, er det væsentligste, at vi i første omgang får det maksimale ud af den ikke uanseelige økonomi, vi anvender, også sportsligt. Sekundært er det klart, at i forhold til de planer, der må komme, er det et commitment fra investorerne til investere. Det er under forudsætning af, at Mikkel på den sportslige del kommer og har en klar plan for det, siger Henrik Tønder på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ind til købsprisen i handlen og eventuelle investeringer.

Den nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam kommer fra et job i Anderlecht og har tidligere arbejdet i FC København og FC Nordsjælland i ledende stillinger i den sportslige afdeling.

Flere penge kan Hemmersam bestemt bruge, men ligesom Henrik Tønder betoner han, at VB skal have mere ud af pengene, noget klubben eksempelvis har haft svært ved i denne sæson, hvor en flot overlevelse i foråret blev formøblet med et transfervindue sidste sommer, der ikke kastede tilstrækkeligt med forstærkninger og afløsere for profilafgange som Nathan Trott og German Onugkha af sig.

– Jamen, som der har været sagt, det første vi skal have gjort, det er at kigge på, hvad vi har, og hvad vi bruger det til. Og så er det klart, så skal vi samt også blive dygtige til at drive en fodboldforretning. Det betyder, at vi skal blive dygtige til at sælge spillere og generere indtægter ved det, siger Mikkel Hemmersam.

– Og så er der også nogle commitments fra de nye investorer, der kommer ind i forhold til, hvordan vi kan løfte tingene. Men det bliver et langsigtet projekt, og det bliver et organisk vækst, som er i højsædet. Så selvfølgelig bliver det en prioritet at hæve det sportslige budget, men det bliver også gennem at udnytte det, der allerede er nu i højere grad, end vi gør i dag, siger Mikkel Hemmersam.

– Det vigtige er, hvad vi organisk kan generere ved, at vi bliver dygtigere til at købe og sælge spillere og få en bedre placering, og så videre. Og at vi bruger de penge, vi har. Og så er der selvfølgelig også noget, hvor man nogle gange skal have lidt støtte fra investorer, og så videre. Og der føler jeg, at der har været en rigtig god balance i de snakke, vi har haft. Det vigtige er, at det her skal være langsigtet, siger Mikkel Hemmersam og understreger, at budgettet kun skal stige, hvis det er det, man sammen når frem til er den rigtige løsning.

Læs mere om Vejles sportslige budget og rammer her i Tispbladets analyse fra sidste uge.





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Vilde Roony matchvinder med panenka

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC Midtjylland – Silkeborg IF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Brøndbys milliontransfer slår rekord



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Afslører millionløn og særlig aftale

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

‘En fantastisk situation’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Højbjerg reagerer på skandale

FC København – OB

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Kaos truer: Politiet advarer

Drama – chokfyring i Premier League? 

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

‘Sæt ham af!’

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Nedtur for Christian Nørgaard

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Solid Milan-defensiv holder stand

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i