Sæsonen begyndte glimrende for Gift Links: Han startede inde i AGF’s fire første Superliga-kampe, og i begyndelsen af september var han med Sydafrikas landshold. Men siden er det gået den gale vej.
Links mistede sin plads på holdet og har samtidig kæmpet med en skade. Den er han ved at komme sig helt over, men det foreløbige facit for sæsonen er fortsat nul mål og nul oplæg.
– Sæsonen har ikke været så god, som jeg havde ønsket. Bundu er tilbage, Jon (Dagur Thorsteinsson, red.) er her, så konkurrencen er selvfølgelig hård. Jeg har også haft en skade. Konkurrencen er sund for holdet, og det er godt, at vi har gode spillere. Hvis man vil spille, skal man virkelig arbejde hårdt, siger den klejne kantspiller til tipsbladet.dk.
– Vi har to gode kantspillere i Jon og Bundu, så jeg skal bare vente på, at min chance kommer. Så må vi se, hvad der sker. Alle arbejder hårdt, så det er svært på samtlige positioner. Jeg vil mene, vi har to gode spillere på alle positioner, og konkurrence er sundt, så jeg arbejder videre.
Gift Links har ikke været med landsholdet siden dengang i september, så han måtte også se til fra afstand, da holdet røg ud af VM-kvalifikationen på kontroversiel vis. Siden har det sydafrikanske forbund både talte offentligt om mistanke om matchfixing og forlangt, at kampen mod Ghana skal spilles om.
Uanset hvad håber Links, at han kan gøre det så godt, at han genvinder sin plads på landsholdet.
– Hvis jeg skal tilbage på landsholdet, skal jeg gøre det godt for min klub, så jeg koncentrerer mig bare om at gøre mit arbejde her. Hvis landsholdet ringer, er jeg selvfølgelig glad for det. Vi har lige spillet mod Ghana og tabt i VM-kvalifikationen. Men vi har flere kampe næste år, så jeg kæmper videre her, og forhåbentlig kommer jeg på landsholdet igen, siger han.
Både på A-landsholdet og U23-landsholdet har Gift Links spillet sammen med Luther Singh, FC Københavns udskældte og uheldige sommersigning. Han var i sidste uge indlagt på hospitalet, men blev udskrevet og skulle efter planen indgå i træningen igen i denne uge. Han kommer dog næppe i kamp på søndag, når Links og AGF gæster Parken.
Links har oplevet på egen krop, hvor svært det kan være at omstille sig til livet i Danmark – “det er alt for koldt,” siger han blandt andet med et grin – men han er ikke meget for at sige noget om sin landsmands første hårde måneder i landet. Han nøjes med at rose Singhs spillemæssige evner.
– Jeg håber bare, han kommer tilbage i træning og arbejder hårdt og viser, hvad han kan. Jeg ved bare, at han er en god spiller. Rigtig god. Jeg vil bare sige til ham: Min bror, gå ud og gør din ting.
Dermed lægger Links sig op ad journalisten Pascoal Sousa, som i sidste måned sagde, at han troede på, at Singh nok skulle vise sit værd i Danmark.
– Han skal blive voksen, men det tror jeg på, at han gør. Jeg tror, han vil falde, hvilket han allerede har gjort, men så vokser han op. Hvis træneren er tålmodig nok, kan han med tiden med tiden få det bedste ud af Luther Singh, sagde Sousa.
Links supplerer:
– Jeg vil ikke sige noget om træneren, men det er et spørgsmål om tid. Jeg ved, han (Singh, red.) er god.
FC København og AGF mødes på søndag klokken 16.
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Han peger på Simon Kjær
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Henter dansker – får god pakke
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
