Sæsonen begyndte glimrende for Gift Links: Han startede inde i AGF’s fire første Superliga-kampe, og i begyndelsen af september var han med Sydafrikas landshold. Men siden er det gået den gale vej.
Links mistede sin plads på holdet og har samtidig kæmpet med en skade. Den er han ved at komme sig helt over, men det foreløbige facit for sæsonen er fortsat nul mål og nul oplæg.
– Sæsonen har ikke været så god, som jeg havde ønsket. Bundu er tilbage, Jon (Dagur Thorsteinsson, red.) er her, så konkurrencen er selvfølgelig hård. Jeg har også haft en skade. Konkurrencen er sund for holdet, og det er godt, at vi har gode spillere. Hvis man vil spille, skal man virkelig arbejde hårdt, siger den klejne kantspiller til tipsbladet.dk.
– Vi har to gode kantspillere i Jon og Bundu, så jeg skal bare vente på, at min chance kommer. Så må vi se, hvad der sker. Alle arbejder hårdt, så det er svært på samtlige positioner. Jeg vil mene, vi har to gode spillere på alle positioner, og konkurrence er sundt, så jeg arbejder videre.
Gift Links har ikke været med landsholdet siden dengang i september, så han måtte også se til fra afstand, da holdet røg ud af VM-kvalifikationen på kontroversiel vis. Siden har det sydafrikanske forbund både talte offentligt om mistanke om matchfixing og forlangt, at kampen mod Ghana skal spilles om.
Uanset hvad håber Links, at han kan gøre det så godt, at han genvinder sin plads på landsholdet.
– Hvis jeg skal tilbage på landsholdet, skal jeg gøre det godt for min klub, så jeg koncentrerer mig bare om at gøre mit arbejde her. Hvis landsholdet ringer, er jeg selvfølgelig glad for det. Vi har lige spillet mod Ghana og tabt i VM-kvalifikationen. Men vi har flere kampe næste år, så jeg kæmper videre her, og forhåbentlig kommer jeg på landsholdet igen, siger han.
Både på A-landsholdet og U23-landsholdet har Gift Links spillet sammen med Luther Singh, FC Københavns udskældte og uheldige sommersigning. Han var i sidste uge indlagt på hospitalet, men blev udskrevet og skulle efter planen indgå i træningen igen i denne uge. Han kommer dog næppe i kamp på søndag, når Links og AGF gæster Parken.
Links har oplevet på egen krop, hvor svært det kan være at omstille sig til livet i Danmark – “det er alt for koldt,” siger han blandt andet med et grin – men han er ikke meget for at sige noget om sin landsmands første hårde måneder i landet. Han nøjes med at rose Singhs spillemæssige evner.
– Jeg håber bare, han kommer tilbage i træning og arbejder hårdt og viser, hvad han kan. Jeg ved bare, at han er en god spiller. Rigtig god. Jeg vil bare sige til ham: Min bror, gå ud og gør din ting.
Dermed lægger Links sig op ad journalisten Pascoal Sousa, som i sidste måned sagde, at han troede på, at Singh nok skulle vise sit værd i Danmark.
– Han skal blive voksen, men det tror jeg på, at han gør. Jeg tror, han vil falde, hvilket han allerede har gjort, men så vokser han op. Hvis træneren er tålmodig nok, kan han med tiden med tiden få det bedste ud af Luther Singh, sagde Sousa.
Links supplerer:
– Jeg vil ikke sige noget om træneren, men det er et spørgsmål om tid. Jeg ved, han (Singh, red.) er god.
FC København og AGF mødes på søndag klokken 16.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
INTERVIEW
