Sæsonen begyndte glimrende for Gift Links: Han startede inde i AGF’s fire første Superliga-kampe, og i begyndelsen af september var han med Sydafrikas landshold. Men siden er det gået den gale vej.
Links mistede sin plads på holdet og har samtidig kæmpet med en skade. Den er han ved at komme sig helt over, men det foreløbige facit for sæsonen er fortsat nul mål og nul oplæg.
– Sæsonen har ikke været så god, som jeg havde ønsket. Bundu er tilbage, Jon (Dagur Thorsteinsson, red.) er her, så konkurrencen er selvfølgelig hård. Jeg har også haft en skade. Konkurrencen er sund for holdet, og det er godt, at vi har gode spillere. Hvis man vil spille, skal man virkelig arbejde hårdt, siger den klejne kantspiller til tipsbladet.dk.
– Vi har to gode kantspillere i Jon og Bundu, så jeg skal bare vente på, at min chance kommer. Så må vi se, hvad der sker. Alle arbejder hårdt, så det er svært på samtlige positioner. Jeg vil mene, vi har to gode spillere på alle positioner, og konkurrence er sundt, så jeg arbejder videre.
Gift Links har ikke været med landsholdet siden dengang i september, så han måtte også se til fra afstand, da holdet røg ud af VM-kvalifikationen på kontroversiel vis. Siden har det sydafrikanske forbund både talte offentligt om mistanke om matchfixing og forlangt, at kampen mod Ghana skal spilles om.
Uanset hvad håber Links, at han kan gøre det så godt, at han genvinder sin plads på landsholdet.
– Hvis jeg skal tilbage på landsholdet, skal jeg gøre det godt for min klub, så jeg koncentrerer mig bare om at gøre mit arbejde her. Hvis landsholdet ringer, er jeg selvfølgelig glad for det. Vi har lige spillet mod Ghana og tabt i VM-kvalifikationen. Men vi har flere kampe næste år, så jeg kæmper videre her, og forhåbentlig kommer jeg på landsholdet igen, siger han.
Både på A-landsholdet og U23-landsholdet har Gift Links spillet sammen med Luther Singh, FC Københavns udskældte og uheldige sommersigning. Han var i sidste uge indlagt på hospitalet, men blev udskrevet og skulle efter planen indgå i træningen igen i denne uge. Han kommer dog næppe i kamp på søndag, når Links og AGF gæster Parken.
Links har oplevet på egen krop, hvor svært det kan være at omstille sig til livet i Danmark – “det er alt for koldt,” siger han blandt andet med et grin – men han er ikke meget for at sige noget om sin landsmands første hårde måneder i landet. Han nøjes med at rose Singhs spillemæssige evner.
– Jeg håber bare, han kommer tilbage i træning og arbejder hårdt og viser, hvad han kan. Jeg ved bare, at han er en god spiller. Rigtig god. Jeg vil bare sige til ham: Min bror, gå ud og gør din ting.
Dermed lægger Links sig op ad journalisten Pascoal Sousa, som i sidste måned sagde, at han troede på, at Singh nok skulle vise sit værd i Danmark.
– Han skal blive voksen, men det tror jeg på, at han gør. Jeg tror, han vil falde, hvilket han allerede har gjort, men så vokser han op. Hvis træneren er tålmodig nok, kan han med tiden med tiden få det bedste ud af Luther Singh, sagde Sousa.
Links supplerer:
– Jeg vil ikke sige noget om træneren, men det er et spørgsmål om tid. Jeg ved, han (Singh, red.) er god.
FC København og AGF mødes på søndag klokken 16.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
