Stolt FCM-boss hylder Mads Bech: Sindssygt dygtig

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er rigtig glad for at se Mads Bech Sørensen i Brian Riemers landsholdstrup.



Efter seks nederlag i otte kampe var det ikke lige landsholdspladser og mulighederne på Brian Riemers nye landshold, der lå forrest i tankerne hos danske medier eller for den sags skyld FC Midtjylland-fans.

Men landstræner Brian Riemer var ikke sen til at udtage Mads Bech Sørensen, efter den vigtige midtstopper Joachim Andersen fik gult kort og dermed karantæne i den hypervigtige Serbien-kamp mandag aften i Nations League, hvor det danske landshold både spiller for seedningen til VM-kvalifikationen og for at komme i slutspillet i Nations League.

På denne omvendte måde kom Alvaro Moratas flabede provokation og Andersens uhensigtsmæssige reaktion FCM-anføreren til gode, og Mads Bech Sørensens cheftræner i FCM Thomas Thomasberg er rigtig glad på sin spillers vegne.

– Mads er en god fyr og en god spiller. Jeg har ikke 100 procent styr på, hvem der kan hvad, og hvem han konkurrerer med i landsholdsregi. Jeg kan bare fortælle, at Mads hver eneste dag går ud og gør sit bedste. Han er en sindssygt dygtig spiller, og jeg er rigtig glad og stolt på hans vegne, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Hjemme i klubben arbejder cheftræner Thomasberg på at få vendt de trælse resultater og skaffe et par vigtige sejre i næste uge, hvor stemningen i vinterpausen i høj grad bliver sat for FCM med hjemmekampe mod Silkeborg og Eintracht Frankfurt og et besøg i Vejle.

284277

Foto: Alamy

FCM-bossen håber, det giver Mads Bech Sørensen et løft at være en tur med landsholdet til den vigtige kamp i Serbien.

– Jeg håber, det kan give ham et selvtillidsboost, at han også er udtaget til landsholdet. Det er Mads, der kan give de bedste forklaringer af, hvorfor han er udtaget. Jeg er bare rigtig glad for, at han har fået den anerkendelse fra landstræneren, siger Thomas Thomasberg.

– Som anfører er han den, der ofte har været ude at forklare, når tingene er gået godt, og når det ikke er gået så godt. Det er en del af læringen for ham, nu hvor han er anfører og naturligt er helt oppe i toppen af hierarkiet, hvor der måske er lidt færre spillere at trække på sammenlignet med sidste sæson. Det er også noget, at han lærer i internt, og når han skal snakke med jer i medierne.

– Så jeg håber, det giver ham et boost af selvtillid og energi, han også kan give lidt videre på banen til de andre spillere på holdet, slutter Thomas Thomasberg.

Danmark spiller den vitale kamp mod Serbien i provinsbyen Leskovac i den sydøstlige del af landet med kickoff 20.45.







LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

Manchester City køber landsholdsspiller

Kommer til AGF efter monstersæson

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

FCK-emne smidt af holdet efter interview



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby forhandler om stor transfer

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Han skal væk fra FC Midtjylland 

– Det er forfærdeligt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Storklub lurer på Jonas Wind

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Legender med dyster melding

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet