Efter seks nederlag i otte kampe var det ikke lige landsholdspladser og mulighederne på Brian Riemers nye landshold, der lå forrest i tankerne hos danske medier eller for den sags skyld FC Midtjylland-fans.
Men landstræner Brian Riemer var ikke sen til at udtage Mads Bech Sørensen, efter den vigtige midtstopper Joachim Andersen fik gult kort og dermed karantæne i den hypervigtige Serbien-kamp mandag aften i Nations League, hvor det danske landshold både spiller for seedningen til VM-kvalifikationen og for at komme i slutspillet i Nations League.
På denne omvendte måde kom Alvaro Moratas flabede provokation og Andersens uhensigtsmæssige reaktion FCM-anføreren til gode, og Mads Bech Sørensens cheftræner i FCM Thomas Thomasberg er rigtig glad på sin spillers vegne.
– Mads er en god fyr og en god spiller. Jeg har ikke 100 procent styr på, hvem der kan hvad, og hvem han konkurrerer med i landsholdsregi. Jeg kan bare fortælle, at Mads hver eneste dag går ud og gør sit bedste. Han er en sindssygt dygtig spiller, og jeg er rigtig glad og stolt på hans vegne, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Hjemme i klubben arbejder cheftræner Thomasberg på at få vendt de trælse resultater og skaffe et par vigtige sejre i næste uge, hvor stemningen i vinterpausen i høj grad bliver sat for FCM med hjemmekampe mod Silkeborg og Eintracht Frankfurt og et besøg i Vejle.

FCM-bossen håber, det giver Mads Bech Sørensen et løft at være en tur med landsholdet til den vigtige kamp i Serbien.
– Jeg håber, det kan give ham et selvtillidsboost, at han også er udtaget til landsholdet. Det er Mads, der kan give de bedste forklaringer af, hvorfor han er udtaget. Jeg er bare rigtig glad for, at han har fået den anerkendelse fra landstræneren, siger Thomas Thomasberg.
– Som anfører er han den, der ofte har været ude at forklare, når tingene er gået godt, og når det ikke er gået så godt. Det er en del af læringen for ham, nu hvor han er anfører og naturligt er helt oppe i toppen af hierarkiet, hvor der måske er lidt færre spillere at trække på sammenlignet med sidste sæson. Det er også noget, at han lærer i internt, og når han skal snakke med jer i medierne.
– Så jeg håber, det giver ham et boost af selvtillid og energi, han også kan give lidt videre på banen til de andre spillere på holdet, slutter Thomas Thomasberg.
Danmark spiller den vitale kamp mod Serbien i provinsbyen Leskovac i den sydøstlige del af landet med kickoff 20.45.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT