Stolt FCM-boss hylder Mads Bech: Sindssygt dygtig

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er rigtig glad for at se Mads Bech Sørensen i Brian Riemers landsholdstrup.



Efter seks nederlag i otte kampe var det ikke lige landsholdspladser og mulighederne på Brian Riemers nye landshold, der lå forrest i tankerne hos danske medier eller for den sags skyld FC Midtjylland-fans.

Men landstræner Brian Riemer var ikke sen til at udtage Mads Bech Sørensen, efter den vigtige midtstopper Joachim Andersen fik gult kort og dermed karantæne i den hypervigtige Serbien-kamp mandag aften i Nations League, hvor det danske landshold både spiller for seedningen til VM-kvalifikationen og for at komme i slutspillet i Nations League.

På denne omvendte måde kom Alvaro Moratas flabede provokation og Andersens uhensigtsmæssige reaktion FCM-anføreren til gode, og Mads Bech Sørensens cheftræner i FCM Thomas Thomasberg er rigtig glad på sin spillers vegne.

– Mads er en god fyr og en god spiller. Jeg har ikke 100 procent styr på, hvem der kan hvad, og hvem han konkurrerer med i landsholdsregi. Jeg kan bare fortælle, at Mads hver eneste dag går ud og gør sit bedste. Han er en sindssygt dygtig spiller, og jeg er rigtig glad og stolt på hans vegne, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Hjemme i klubben arbejder cheftræner Thomasberg på at få vendt de trælse resultater og skaffe et par vigtige sejre i næste uge, hvor stemningen i vinterpausen i høj grad bliver sat for FCM med hjemmekampe mod Silkeborg og Eintracht Frankfurt og et besøg i Vejle.

284277

Foto: Alamy

FCM-bossen håber, det giver Mads Bech Sørensen et løft at være en tur med landsholdet til den vigtige kamp i Serbien.

– Jeg håber, det kan give ham et selvtillidsboost, at han også er udtaget til landsholdet. Det er Mads, der kan give de bedste forklaringer af, hvorfor han er udtaget. Jeg er bare rigtig glad for, at han har fået den anerkendelse fra landstræneren, siger Thomas Thomasberg.

– Som anfører er han den, der ofte har været ude at forklare, når tingene er gået godt, og når det ikke er gået så godt. Det er en del af læringen for ham, nu hvor han er anfører og naturligt er helt oppe i toppen af hierarkiet, hvor der måske er lidt færre spillere at trække på sammenlignet med sidste sæson. Det er også noget, at han lærer i internt, og når han skal snakke med jer i medierne.

– Så jeg håber, det giver ham et boost af selvtillid og energi, han også kan give lidt videre på banen til de andre spillere på holdet, slutter Thomas Thomasberg.

Danmark spiller den vitale kamp mod Serbien i provinsbyen Leskovac i den sydøstlige del af landet med kickoff 20.45.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Afslører samtale med Roony Bardghji

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF