Stolt FCM-boss hylder Mads Bech: Sindssygt dygtig

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er rigtig glad for at se Mads Bech Sørensen i Brian Riemers landsholdstrup.



Efter seks nederlag i otte kampe var det ikke lige landsholdspladser og mulighederne på Brian Riemers nye landshold, der lå forrest i tankerne hos danske medier eller for den sags skyld FC Midtjylland-fans.

Men landstræner Brian Riemer var ikke sen til at udtage Mads Bech Sørensen, efter den vigtige midtstopper Joachim Andersen fik gult kort og dermed karantæne i den hypervigtige Serbien-kamp mandag aften i Nations League, hvor det danske landshold både spiller for seedningen til VM-kvalifikationen og for at komme i slutspillet i Nations League.

På denne omvendte måde kom Alvaro Moratas flabede provokation og Andersens uhensigtsmæssige reaktion FCM-anføreren til gode, og Mads Bech Sørensens cheftræner i FCM Thomas Thomasberg er rigtig glad på sin spillers vegne.

– Mads er en god fyr og en god spiller. Jeg har ikke 100 procent styr på, hvem der kan hvad, og hvem han konkurrerer med i landsholdsregi. Jeg kan bare fortælle, at Mads hver eneste dag går ud og gør sit bedste. Han er en sindssygt dygtig spiller, og jeg er rigtig glad og stolt på hans vegne, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Hjemme i klubben arbejder cheftræner Thomasberg på at få vendt de trælse resultater og skaffe et par vigtige sejre i næste uge, hvor stemningen i vinterpausen i høj grad bliver sat for FCM med hjemmekampe mod Silkeborg og Eintracht Frankfurt og et besøg i Vejle.

284277

Foto: Alamy

FCM-bossen håber, det giver Mads Bech Sørensen et løft at være en tur med landsholdet til den vigtige kamp i Serbien.

– Jeg håber, det kan give ham et selvtillidsboost, at han også er udtaget til landsholdet. Det er Mads, der kan give de bedste forklaringer af, hvorfor han er udtaget. Jeg er bare rigtig glad for, at han har fået den anerkendelse fra landstræneren, siger Thomas Thomasberg.

– Som anfører er han den, der ofte har været ude at forklare, når tingene er gået godt, og når det ikke er gået så godt. Det er en del af læringen for ham, nu hvor han er anfører og naturligt er helt oppe i toppen af hierarkiet, hvor der måske er lidt færre spillere at trække på sammenlignet med sidste sæson. Det er også noget, at han lærer i internt, og når han skal snakke med jer i medierne.

– Så jeg håber, det giver ham et boost af selvtillid og energi, han også kan give lidt videre på banen til de andre spillere på holdet, slutter Thomas Thomasberg.

Danmark spiller den vitale kamp mod Serbien i provinsbyen Leskovac i den sydøstlige del af landet med kickoff 20.45.





LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Højlund stjæler overskrifter

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Roser Superliga-træners søn



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC København – Silkeborg IF

Møde afsløret – han vil til Manchester United



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

AaB i vildt comeback

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

‘Hvem fanden ringer man til?’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud