Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Simon Makienok sætter ord på, hvilket derby der har været det største for ham at være en del af i sin karriere.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Han er en stor mand med en stor karriere.

Simon Makienok har været lidt af en journeyman, hvor angriberen har været forbi lande som Italien, Tyskland, Holland og England i løbet af sin tid som professionel fodboldspiller.

Fra Peter Lassens kontor i Hvidovre, som er proppet med spillertøj og plakater fra sidste sæsons ophold i Superligaen, reflekterer den nu 34-årige angriber over, hvad han har opnået i sin karriere.

– Det betyder virkelig meget, at jeg har prøvet at spille så mange steder, selvom jeg har været uheldig med skader, som i Holland, hvor det måske ramte på det tidspunkt, hvor jeg skulle have været på mit peak, fortæller Simon Makienok til Tipsbladet.

Gennem årene har han været forbi en hel del sjove adresser, hvor særligt Brøndby IF og FC St. Pauli springer i øjnene som steder, der har noget helt særligt over sig. Her har han også oplevet, hvordan det er at spille et derby, der kan sætte byerne på den anden ende.

– Jeg er enormt taknemmelig og stolt over at have prøvet at stå i de her kampe. Det er selvfølgelig noget af det fedeste ved klubber som Brøndby og St. Pauli. Fansene og den specielle følelse og samhørighed, der kan være. Det er virkelig noget, der gør indtryk, og jeg har virkelig været enormt privilegeret over at have oplevet det.

Det store spørgsmål er så, hvilket derby der har været det vildeste for danskeren at spille, da han nemlig har prøvet at score i både Københavner-derbyet og Stadtderbyet i Hamborg.

– Det er selvfølgelig kæmpestort at spille derbyet på HSV’s stadion foran næsten 60.000 mennesker, men som dansker må jeg bare sige, at Københavner-derbyet er noget helt specielt, hvilket jeg oplevede som Brøndby-spiller.

– Selv efter jeg har været rundt i Europa og oplevet andre derbyer, må jeg som dansker sige, at Brøndby-FCK er det største for mig, og det, jeg vil fremhæve mest, om det er i Parken eller på Brøndby Stadion.

Efterhånden er det godt 10 år siden, at den høje angriber forlod Brøndby IF, men der er ingen tvivl om, at kærligheden til de blå-gule aldrig ruster.

– Jeg nyder stadig at se de kampe og prøver også at komme så meget på Brøndby Stadion som muligt. Jeg sætter virkelig pris på klubben, og jeg har klart et særligt forhold til Brøndby, der ikke sådan lige forsvinder, afslutter Simon Makienok.

Simon Makienok nåede at spille 80 kampe for Brøndby IF, hvor det blev til hele 37 scoringer i Brøndby-trøjen.






LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Topboss sviner Barça til

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!