(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Han er en stor mand med en stor karriere.
Simon Makienok har været lidt af en journeyman, hvor angriberen har været forbi lande som Italien, Tyskland, Holland og England i løbet af sin tid som professionel fodboldspiller.
Fra Peter Lassens kontor i Hvidovre, som er proppet med spillertøj og plakater fra sidste sæsons ophold i Superligaen, reflekterer den nu 34-årige angriber over, hvad han har opnået i sin karriere.
– Det betyder virkelig meget, at jeg har prøvet at spille så mange steder, selvom jeg har været uheldig med skader, som i Holland, hvor det måske ramte på det tidspunkt, hvor jeg skulle have været på mit peak, fortæller Simon Makienok til Tipsbladet.
Gennem årene har han været forbi en hel del sjove adresser, hvor særligt Brøndby IF og FC St. Pauli springer i øjnene som steder, der har noget helt særligt over sig. Her har han også oplevet, hvordan det er at spille et derby, der kan sætte byerne på den anden ende.
– Jeg er enormt taknemmelig og stolt over at have prøvet at stå i de her kampe. Det er selvfølgelig noget af det fedeste ved klubber som Brøndby og St. Pauli. Fansene og den specielle følelse og samhørighed, der kan være. Det er virkelig noget, der gør indtryk, og jeg har virkelig været enormt privilegeret over at have oplevet det.
Det store spørgsmål er så, hvilket derby der har været det vildeste for danskeren at spille, da han nemlig har prøvet at score i både Københavner-derbyet og Stadtderbyet i Hamborg.
– Det er selvfølgelig kæmpestort at spille derbyet på HSV’s stadion foran næsten 60.000 mennesker, men som dansker må jeg bare sige, at Københavner-derbyet er noget helt specielt, hvilket jeg oplevede som Brøndby-spiller.
– Selv efter jeg har været rundt i Europa og oplevet andre derbyer, må jeg som dansker sige, at Brøndby-FCK er det største for mig, og det, jeg vil fremhæve mest, om det er i Parken eller på Brøndby Stadion.
Efterhånden er det godt 10 år siden, at den høje angriber forlod Brøndby IF, men der er ingen tvivl om, at kærligheden til de blå-gule aldrig ruster.
– Jeg nyder stadig at se de kampe og prøver også at komme så meget på Brøndby Stadion som muligt. Jeg sætter virkelig pris på klubben, og jeg har klart et særligt forhold til Brøndby, der ikke sådan lige forsvinder, afslutter Simon Makienok.
Simon Makienok nåede at spille 80 kampe for Brøndby IF, hvor det blev til hele 37 scoringer i Brøndby-trøjen.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS