Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Simon Makienok sætter ord på, hvilket derby der har været det største for ham at være en del af i sin karriere.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Han er en stor mand med en stor karriere.

Simon Makienok har været lidt af en journeyman, hvor angriberen har været forbi lande som Italien, Tyskland, Holland og England i løbet af sin tid som professionel fodboldspiller.

Fra Peter Lassens kontor i Hvidovre, som er proppet med spillertøj og plakater fra sidste sæsons ophold i Superligaen, reflekterer den nu 34-årige angriber over, hvad han har opnået i sin karriere.

– Det betyder virkelig meget, at jeg har prøvet at spille så mange steder, selvom jeg har været uheldig med skader, som i Holland, hvor det måske ramte på det tidspunkt, hvor jeg skulle have været på mit peak, fortæller Simon Makienok til Tipsbladet.

Gennem årene har han været forbi en hel del sjove adresser, hvor særligt Brøndby IF og FC St. Pauli springer i øjnene som steder, der har noget helt særligt over sig. Her har han også oplevet, hvordan det er at spille et derby, der kan sætte byerne på den anden ende.

– Jeg er enormt taknemmelig og stolt over at have prøvet at stå i de her kampe. Det er selvfølgelig noget af det fedeste ved klubber som Brøndby og St. Pauli. Fansene og den specielle følelse og samhørighed, der kan være. Det er virkelig noget, der gør indtryk, og jeg har virkelig været enormt privilegeret over at have oplevet det.

Det store spørgsmål er så, hvilket derby der har været det vildeste for danskeren at spille, da han nemlig har prøvet at score i både Københavner-derbyet og Stadtderbyet i Hamborg.

– Det er selvfølgelig kæmpestort at spille derbyet på HSV’s stadion foran næsten 60.000 mennesker, men som dansker må jeg bare sige, at Københavner-derbyet er noget helt specielt, hvilket jeg oplevede som Brøndby-spiller.

– Selv efter jeg har været rundt i Europa og oplevet andre derbyer, må jeg som dansker sige, at Brøndby-FCK er det største for mig, og det, jeg vil fremhæve mest, om det er i Parken eller på Brøndby Stadion.

Efterhånden er det godt 10 år siden, at den høje angriber forlod Brøndby IF, men der er ingen tvivl om, at kærligheden til de blå-gule aldrig ruster.

– Jeg nyder stadig at se de kampe og prøver også at komme så meget på Brøndby Stadion som muligt. Jeg sætter virkelig pris på klubben, og jeg har klart et særligt forhold til Brøndby, der ikke sådan lige forsvinder, afslutter Simon Makienok.

Simon Makienok nåede at spille 80 kampe for Brøndby IF, hvor det blev til hele 37 scoringer i Brøndby-trøjen.






LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

AGF var klar med rekordbeløb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Danskerklub fyrer træneren

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Stjerne flirter med Brøndby

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Froholdt med klar transfermelding

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Liverpool forhandler med hollandsk stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

David Moyes griner over gult kort for jubel

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live