Superligaen er så småt ved at knække pointmæssigt.
I top 7 ligger alle klubber inden for fire point, og derefter er Viborg i ingenmandsland, før man finder de fire hold, der skal kæmpe om at undgå nedrykning til 1. division.
Og netop emnet om, hvem der i sidste ende kommer til at trække det korteste strå, blev taget op i Viaplay-programmet Superliga Timen, hvor Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen diskuterede, hvem de tror rykker ned.
Begge Superliga eksperter var enige om, at AaB virker til at være det stærkeste hold i bundstriden, der også har et fornuftigt udviklingspotientiale i resten af sæsonen, men i følge Peter Sørensen, så har klubben fra Nordens Paris et helt særligt problem.
– AaB skal lade være med at hyle for meget over, at de sætter point til, når de laver så sindssyge straffespark, som de gør igen og igen.
– De var meget ærgerlige over, at de ikke fik point mod Randers, men de lavede to vanvittige straffespark. Og i den ekstremt vigtige indbyrdes kamp mod Lyngby vælger de så også at sætte to point over styr mod Lyngby ved at hoppe op og sparke en modstander i hovedet. Så bliver det ikke meget mere vanvittigt, det er kun Vejle, der kan matche den elendighed i egne rækker.
Blikket blev derefter rettet mod de tre resterende hold i bundstriden Sønderjyske, Lyngby og Vejle, der af de to eksperter ikke helt vurderes til at have den samme styrke som oprykkerne fra AaB.
– Jeg synes, det er svært, de er meget tæt på hinanden. Jeg synes, at Sønderjyske og Vejle spiller med noget offensiv kvalitet, mens jeg måske lidt mere leder efter det hos Lyngby, hvor det meget er Jonathan Amon, der kommer ude fra venstresiden, siger Kenneth Emil Petersen, inden han fortsætter.
– Jeg tror, det bliver tæt. I forrige runde slog Vejle Lyngby på hjemmebane, hvor Lyngby var helt væk. Det er på dagen, at det bliver afgjort.
Du kan se hele analysen i videoen ovenover artiklen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
AaB fĂĄr bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern MĂĽnchen lurer pĂĄ choktransfer
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
OPTAKT
Liverpool – Brentford
MEDIE
Ombejlet dansker meldes pĂĄ vej til Sporting
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER