Superligaen er så småt ved at knække pointmæssigt.
I top 7 ligger alle klubber inden for fire point, og derefter er Viborg i ingenmandsland, før man finder de fire hold, der skal kæmpe om at undgå nedrykning til 1. division.
Og netop emnet om, hvem der i sidste ende kommer til at trække det korteste strå, blev taget op i Viaplay-programmet Superliga Timen, hvor Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen diskuterede, hvem de tror rykker ned.
Begge Superliga eksperter var enige om, at AaB virker til at være det stærkeste hold i bundstriden, der også har et fornuftigt udviklingspotientiale i resten af sæsonen, men i følge Peter Sørensen, så har klubben fra Nordens Paris et helt særligt problem.
– AaB skal lade være med at hyle for meget over, at de sætter point til, når de laver så sindssyge straffespark, som de gør igen og igen.
– De var meget ærgerlige over, at de ikke fik point mod Randers, men de lavede to vanvittige straffespark. Og i den ekstremt vigtige indbyrdes kamp mod Lyngby vælger de så også at sætte to point over styr mod Lyngby ved at hoppe op og sparke en modstander i hovedet. Så bliver det ikke meget mere vanvittigt, det er kun Vejle, der kan matche den elendighed i egne rækker.
Blikket blev derefter rettet mod de tre resterende hold i bundstriden Sønderjyske, Lyngby og Vejle, der af de to eksperter ikke helt vurderes til at have den samme styrke som oprykkerne fra AaB.
– Jeg synes, det er svært, de er meget tæt på hinanden. Jeg synes, at Sønderjyske og Vejle spiller med noget offensiv kvalitet, mens jeg måske lidt mere leder efter det hos Lyngby, hvor det meget er Jonathan Amon, der kommer ude fra venstresiden, siger Kenneth Emil Petersen, inden han fortsætter.
– Jeg tror, det bliver tæt. I forrige runde slog Vejle Lyngby på hjemmebane, hvor Lyngby var helt væk. Det er på dagen, at det bliver afgjort.
Du kan se hele analysen i videoen ovenover artiklen.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW