Superligaen er så småt ved at knække pointmæssigt.
I top 7 ligger alle klubber inden for fire point, og derefter er Viborg i ingenmandsland, før man finder de fire hold, der skal kæmpe om at undgå nedrykning til 1. division.
Og netop emnet om, hvem der i sidste ende kommer til at trække det korteste strå, blev taget op i Viaplay-programmet Superliga Timen, hvor Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen diskuterede, hvem de tror rykker ned.
Begge Superliga eksperter var enige om, at AaB virker til at være det stærkeste hold i bundstriden, der også har et fornuftigt udviklingspotientiale i resten af sæsonen, men i følge Peter Sørensen, så har klubben fra Nordens Paris et helt særligt problem.
– AaB skal lade være med at hyle for meget over, at de sætter point til, når de laver så sindssyge straffespark, som de gør igen og igen.
– De var meget ærgerlige over, at de ikke fik point mod Randers, men de lavede to vanvittige straffespark. Og i den ekstremt vigtige indbyrdes kamp mod Lyngby vælger de så også at sætte to point over styr mod Lyngby ved at hoppe op og sparke en modstander i hovedet. Så bliver det ikke meget mere vanvittigt, det er kun Vejle, der kan matche den elendighed i egne rækker.
Blikket blev derefter rettet mod de tre resterende hold i bundstriden Sønderjyske, Lyngby og Vejle, der af de to eksperter ikke helt vurderes til at have den samme styrke som oprykkerne fra AaB.
– Jeg synes, det er svært, de er meget tæt på hinanden. Jeg synes, at Sønderjyske og Vejle spiller med noget offensiv kvalitet, mens jeg måske lidt mere leder efter det hos Lyngby, hvor det meget er Jonathan Amon, der kommer ude fra venstresiden, siger Kenneth Emil Petersen, inden han fortsætter.
– Jeg tror, det bliver tæt. I forrige runde slog Vejle Lyngby på hjemmebane, hvor Lyngby var helt væk. Det er på dagen, at det bliver afgjort.
Du kan se hele analysen i videoen ovenover artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Portugal skuffede stort mod DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER