Superligaen er så småt ved at knække pointmæssigt.
I top 7 ligger alle klubber inden for fire point, og derefter er Viborg i ingenmandsland, før man finder de fire hold, der skal kæmpe om at undgå nedrykning til 1. division.
Og netop emnet om, hvem der i sidste ende kommer til at trække det korteste strå, blev taget op i Viaplay-programmet Superliga Timen, hvor Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen diskuterede, hvem de tror rykker ned.
Begge Superliga eksperter var enige om, at AaB virker til at være det stærkeste hold i bundstriden, der også har et fornuftigt udviklingspotientiale i resten af sæsonen, men i følge Peter Sørensen, så har klubben fra Nordens Paris et helt særligt problem.
– AaB skal lade være med at hyle for meget over, at de sætter point til, når de laver så sindssyge straffespark, som de gør igen og igen.
– De var meget ærgerlige over, at de ikke fik point mod Randers, men de lavede to vanvittige straffespark. Og i den ekstremt vigtige indbyrdes kamp mod Lyngby vælger de så også at sætte to point over styr mod Lyngby ved at hoppe op og sparke en modstander i hovedet. Så bliver det ikke meget mere vanvittigt, det er kun Vejle, der kan matche den elendighed i egne rækker.
Blikket blev derefter rettet mod de tre resterende hold i bundstriden Sønderjyske, Lyngby og Vejle, der af de to eksperter ikke helt vurderes til at have den samme styrke som oprykkerne fra AaB.
– Jeg synes, det er svært, de er meget tæt på hinanden. Jeg synes, at Sønderjyske og Vejle spiller med noget offensiv kvalitet, mens jeg måske lidt mere leder efter det hos Lyngby, hvor det meget er Jonathan Amon, der kommer ude fra venstresiden, siger Kenneth Emil Petersen, inden han fortsætter.
– Jeg tror, det bliver tæt. I forrige runde slog Vejle Lyngby på hjemmebane, hvor Lyngby var helt væk. Det er på dagen, at det bliver afgjort.
Du kan se hele analysen i videoen ovenover artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER