Stor ændring for Brumado: Det har jeg indset

Junior Brumado ser nu ikke bare mål som det vigtigste for ham.



FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.

Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.

– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.

Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.

– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.

Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.

For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.

Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Oliver Sonne vender tilbage

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb