Stor ændring for Brumado: Det har jeg indset

Junior Brumado ser nu ikke bare mål som det vigtigste for ham.



FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.

Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.

– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.

Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.

– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.

Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.

For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.

Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.





Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter tidligere AGF’er

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger