FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.
Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.
– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.
Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.
– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.
Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.
For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.
Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED