FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.
Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.
– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.
Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.
– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.
Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.
For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.
Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT