Stor ændring for Brumado: Det har jeg indset

Junior Brumado ser nu ikke bare mål som det vigtigste for ham.



FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.

Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.

– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.

Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.

– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.

Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.

For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.

Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Forventer klubskifte

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby