Stor ændring for Brumado: Det har jeg indset

Junior Brumado ser nu ikke bare mål som det vigtigste for ham.



FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.

Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.

– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.

Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.

– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.

Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.

For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.

Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

En sort plet på hans eftermæle

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet