FC Midtjyllands 23-årige brasilianske angriber Junior Brumado har været nærmest forfulgt af skader siden sin ankomst til dansk fodbold tilbage i januar 2019. I de fire år har han endnu ikke haft en sæson uden en længerevarende skade.
Det har været med til at ændre på den måde, som Brumado selv tænker fodbold på, fortæller han i et interview på FCM's hjemmeside.
– Jeg har indset, at jeg skal være stærkest mulig for at få det perfekte år. For mig handler den perfekte sæson ikke længere om mål; det handler om at kunne arbejde hårdt for holdet, så vi kan skabe resultater sammen. Hvis jeg scorer, er det naturligvis rart, men det handler om at hjælpe holdet til sejr, fortæller angriberen.
Thomas Bay fra midtjydernes medicinske stab har man da også bemærket ændringer, og derfor er det en forandret forward, som man nu ser.
– Júnior har optimeret på alt, der hedder muskelmasse, fedtprocent og andre fysiske ting. Han står i den bedste udgave, vi har set ham i. Det er en indikation på, at han har lagt en enorm indsats i, fortæller Bay.
Det er desuden også blevet sådan, at Brumado har fået en fysisk træner fra Brasilien tilkoblet, og at han tilsyneladende har fået lavet en special-aftale med en italiensk restaurant i Herning, hvor han kan få skræddersyet sin kost.
For tiden arbejder han på at komme tilbage fra den skade, som han pådrog sig i begyndelsen af denne sæson.
Hos FCM har man fået forstærkning til angrebet i form af Astrit Selmani, som kommer med noget af det, som de rigtig godt kan lide på heden. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
VM-spids må alligevel rejse til Canada
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER