Stor ændring i FCN: Vi skal vælge andre typer

FC Nordsjællands offensiv blev aldrig rigtigt sprudlende i efteråret, og i forårspremieren mod Lyngby Boldklub havde cheftræner Johannes Hoff Thorup valgt at lave en stor ændring på holdet, idet Marcus Ingvartsen spillede på midtbanen. Ifølge Hoff Thorup er den taktiske ændring et led i en større plan om at få bedre gang i FC Nordsjællands…



FARUM (Tipsbladet): Forventningerne var kæmpestore i sommer, da Marcus Ingvartsen noget overraskende skiftede Bundesligaen ud med Superligaen. 

Med 10 scoringer i Bundesligaen i sidste sæson lignede Marcus Ingvartsen et oplagt bud på en Superliga-topscorer i denne sæson, men i efteråret fik den 28-årige angriber aldrig for alvor indstillet sigtekornet. Og nu tyder det på, at Marcus Ingvartsen her i foråret skal bruges på midtbanen. 

I forårspremieren mod Lyngby Boldklub spillede Ingvartsen nemlig som offensiv midtbanespiller, mens 18-årige Conrad Harder spillede centerforward. Ifølge FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup skal denne nye konstellation løfte Farum-klubbens offensiv op på et højere niveau end i efterårssæsonen, hvor det ofte haltede med at få bolden over stregen. 

– Blandt andet fordi Ingvartsen har spillet der (på den offensive midtbane, red.) før syntes vi, at der lå nogle muligheder for os der. Det har været noget af vores evaluering henover vinteren, at vi skal bruge flere mål fra vores midtbanespillere, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet og fortsætter:

– Og det betyder nok også, at vi nogle gange skal vælge nogle andre typer spillere på de her midtbanepositioner. Og der passer Marcus godt ind på den position, fordi han kan ligge sådan lidt i andenbølgen og komme ind i andet geled i feltet, hvor han kan linke tæt sammen med de andre angribere. Så det er noget, vi har arbejdet med her i opstarten.

Nu synes jeg, at han (Schjelderup, red.) begynder at ligne en spiller, som tror på sine aktioner.

Johannes Hoff Thorup
Cheftræner, FC Nordsjælland

Cheftræneren peger på, at andre angribere – eksempelvis Andreas Schjelderup og Mads Kristian Hansen – har været brugt på midtbanen i visse kampe. 

– De har været rykket ned på midtbanen for at se, om vi i nogle af kampene kan få et lidt mere offensivt udtryk og få nogle flere mål fra vores midtbanespillere, siger Johannes Hoff Thorup. 

FC Nordsjælland scorede i efteråret 26 mål i 17 Superliga-kampe. De tre tophold FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København scorede henholdsvis 34, 33 og 34. Foto: Imago. 

Schjelderup tilbage i omdrejninger
Andreas Schjelderup imponerede ikke i efteråret, men i 3-2-sejren over Lyngby Boldklub så nordmanden ud til at gave genfundet det niveau, der i 2022 endte med at sikre ham hæderen som 'Efterårets Profil' i Superligaen. 

– Jeg synes, at han begyndte at ligne sig selv til sidst i efteråret, og det har han taget med ind i opstarten, som har været god for hans vedkommende. Især hen over de sidste tre-fire uger er det blevet bedre og bedre. Han havde en rigtig god kamp mod Häcken i vores sidste kamp inden sæsonstart, og det tog han heldigvis med ind i Lyngby-kampen, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter: 

– Det har taget lidt længere tid, end vi havde regnet med og håbet på, men vi har også været tålmodige omkring det. Nu synes jeg, at han begynder at ligne en spiller, som tror på sine aktioner og også bliver ved, selvom det ikke lykkes, hvilket jeg synes er lige så vigtigt.

Loading Poll…

Forventer målfest i Parken
Mandag aften venter der en stor udfordring for FC Nordsjælland, der skal en tur i nationalarenaen for at møde FC København. Og det kan godt ende med en målfest i Parken, spår Johannes Hoff Thorup. 

– Jeg tror, at det bliver en type kamp som det har været de sidste par gange mod FCK, hvor det har været en kamp om at få kontrollen i kampen. I flere af kampene har de offensive spillere på begge hold været rigtig dygtige. Der har været mange mål i de sidste mange kampe, vi har spillet mod dem. Og det kunne jeg også godt se, at der kunne komme igen.

– Men for os handler det om, som det altid gør, at se, om vi kan få kontrollen. Så vi vil tage derind og spille vores spil, som var det et hvilket som helst andet sted i den danske Superliga. Det tror vi på, at vi kan, og det synes vi, at vi før har vist, at vi kan, lyder det afslutningsvist fra Johannes Hoff Thorup. 

Tipsbladet har også talt med Marcus Ingvartsen om den nye positon. Det kan du læse om HER.





Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

AGF – FC Nordsjælland

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Hård kritik af FCM-profil

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Robert trækker overskrifter i udlandet

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

– Det er en katastrofe for Brøndby

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden