Stor ændring i FCN: Vi skal vælge andre typer

FC Nordsjællands offensiv blev aldrig rigtigt sprudlende i efteråret, og i forårspremieren mod Lyngby Boldklub havde cheftræner Johannes Hoff Thorup valgt at lave en stor ændring på holdet, idet Marcus Ingvartsen spillede på midtbanen. Ifølge Hoff Thorup er den taktiske ændring et led i en større plan om at få bedre gang i FC Nordsjællands…



FARUM (Tipsbladet): Forventningerne var kæmpestore i sommer, da Marcus Ingvartsen noget overraskende skiftede Bundesligaen ud med Superligaen. 

Med 10 scoringer i Bundesligaen i sidste sæson lignede Marcus Ingvartsen et oplagt bud på en Superliga-topscorer i denne sæson, men i efteråret fik den 28-årige angriber aldrig for alvor indstillet sigtekornet. Og nu tyder det på, at Marcus Ingvartsen her i foråret skal bruges på midtbanen. 

I forårspremieren mod Lyngby Boldklub spillede Ingvartsen nemlig som offensiv midtbanespiller, mens 18-årige Conrad Harder spillede centerforward. Ifølge FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup skal denne nye konstellation løfte Farum-klubbens offensiv op på et højere niveau end i efterårssæsonen, hvor det ofte haltede med at få bolden over stregen. 

– Blandt andet fordi Ingvartsen har spillet der (på den offensive midtbane, red.) før syntes vi, at der lå nogle muligheder for os der. Det har været noget af vores evaluering henover vinteren, at vi skal bruge flere mål fra vores midtbanespillere, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet og fortsætter:

– Og det betyder nok også, at vi nogle gange skal vælge nogle andre typer spillere på de her midtbanepositioner. Og der passer Marcus godt ind på den position, fordi han kan ligge sådan lidt i andenbølgen og komme ind i andet geled i feltet, hvor han kan linke tæt sammen med de andre angribere. Så det er noget, vi har arbejdet med her i opstarten.

Nu synes jeg, at han (Schjelderup, red.) begynder at ligne en spiller, som tror på sine aktioner.

Johannes Hoff Thorup
Cheftræner, FC Nordsjælland

Cheftræneren peger på, at andre angribere – eksempelvis Andreas Schjelderup og Mads Kristian Hansen – har været brugt på midtbanen i visse kampe. 

– De har været rykket ned på midtbanen for at se, om vi i nogle af kampene kan få et lidt mere offensivt udtryk og få nogle flere mål fra vores midtbanespillere, siger Johannes Hoff Thorup. 

FC Nordsjælland scorede i efteråret 26 mål i 17 Superliga-kampe. De tre tophold FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København scorede henholdsvis 34, 33 og 34. Foto: Imago. 

Schjelderup tilbage i omdrejninger
Andreas Schjelderup imponerede ikke i efteråret, men i 3-2-sejren over Lyngby Boldklub så nordmanden ud til at gave genfundet det niveau, der i 2022 endte med at sikre ham hæderen som 'Efterårets Profil' i Superligaen. 

– Jeg synes, at han begyndte at ligne sig selv til sidst i efteråret, og det har han taget med ind i opstarten, som har været god for hans vedkommende. Især hen over de sidste tre-fire uger er det blevet bedre og bedre. Han havde en rigtig god kamp mod Häcken i vores sidste kamp inden sæsonstart, og det tog han heldigvis med ind i Lyngby-kampen, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter: 

– Det har taget lidt længere tid, end vi havde regnet med og håbet på, men vi har også været tålmodige omkring det. Nu synes jeg, at han begynder at ligne en spiller, som tror på sine aktioner og også bliver ved, selvom det ikke lykkes, hvilket jeg synes er lige så vigtigt.

Loading Poll…

Forventer målfest i Parken
Mandag aften venter der en stor udfordring for FC Nordsjælland, der skal en tur i nationalarenaen for at møde FC København. Og det kan godt ende med en målfest i Parken, spår Johannes Hoff Thorup. 

– Jeg tror, at det bliver en type kamp som det har været de sidste par gange mod FCK, hvor det har været en kamp om at få kontrollen i kampen. I flere af kampene har de offensive spillere på begge hold været rigtig dygtige. Der har været mange mål i de sidste mange kampe, vi har spillet mod dem. Og det kunne jeg også godt se, at der kunne komme igen.

– Men for os handler det om, som det altid gør, at se, om vi kan få kontrollen. Så vi vil tage derind og spille vores spil, som var det et hvilket som helst andet sted i den danske Superliga. Det tror vi på, at vi kan, og det synes vi, at vi før har vist, at vi kan, lyder det afslutningsvist fra Johannes Hoff Thorup. 

Tipsbladet har også talt med Marcus Ingvartsen om den nye positon. Det kan du læse om HER.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

– Alle taler om dem!

Presset Frank: Her er vores store problem

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Et frygteligt scenarie

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke