FARUM (Tipsbladet): Oliver Villadsen er tilbage i dansk fodbold, og søndag aften var han så tilbage på sin gamle hjemmebane Right To Dream Park.
Denne gang iført en Brøndby-trøje.
Højrebacken startede på bænken, men blev indskiftet i anden halvleg til fordel for Marko Divkovic.
Det var til stor pibekoncert, som Oliver Villadsen godt bed mærke i.
– Det er ikke rart at blive piftet ind af nogle fans fra en klub, jeg har været i i mange år. Det har de lov til, hvis de føler, det er det rigtige overfor en spiller, som har givet alt. De skal have lov til at gøre, hvad de vil, og så passer jeg mig selv.
Hvad tror du, er årsagen til, at de giver dig den velkomst?
– Jeg ved ikke, om det er for at tirre mig, så jeg spiller dårligere. Det må I spørge dem om.
Man kan spekulere i, at utilfredsheden hos FCN-tilhængerne skyldes, at Oliver Villadsen skulle have været enig med FC Nordsjælland, inden han skrev under med Brøndby IF.
– Der har været interesserede klubber, og det tænker jeg er meget normalt, når man gerne vil noget andet. Jeg kan ikke udtale mig om hvilke klubber udover Brøndby, som var det bedste for mig.
Oliver Villadsen blev købt efter et år i FC Nürnberg.

“Han sagde lige undskyld”
Den knap så venligsindede modtagelse så dog ikke ud til at påvirke Oliver Villadsen, der med lidt mere skarphed fra holdkammeraten Kotaro Uchino kunne have udmyntet sig i en assist eller to.
– Kotaro var hurtigt ovre og sige undskyld. Så længe jeg kan bidrage, er jeg glad, og så er der nok også lige nogle relationer, der skal helt på plads. Det vigtigste er trods alt, at Kotaro er i boksen, som man så i dag (søndag, red.), for så skal han nok score nogle mål og jeg lave et par assister, siger Oliver Villadsen.
Clement Bischoff blev derfor kampens eneste målscorer med sin fuldtræffer efter et kvarters spil. Herfra stillede Brøndby sig dybt og knoklede sejren i hus.
– Det er et svært sted at spille, og nu kender jeg det her, og der kan man som FC Nordsjælland-spiller godt føle sig et par procenter bedre. Så det er sværere at spille og præstere her som modstander. Og hvis ikke alt fungerer på bolden, må man arbejde røven ud af bukserne, og det gjorde vi i dag. Det er vigtigt, at vi kan fortsætte med at lægge den samme arbejdsindsats for dagen.
Næste opgave for Brøndby IF er HB Torshavn på hjemmebane, som man skal vinde over efter 1-1 i første opgør på Færøerne – et videre avancement i Conference League-kvalifikationen er på spil.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS