Niels Thorborg er manden, der bestemmer i OB. Han sagde for nylig, at han gerne ville have renoveret stadion i Odense. Det drejede sig især om toiletforholdene og om at få lukket de åbne hjørner mellem tribunerne af. Men ifølge fyens.dk venter en langt dyrere renovering lige om hjørnet.
Som det er i dag, lever Nature Energy Park op til kravene til Superliga-stadioner. Men de krav skærpes i 2028, og dem lever det odenseanske stadion ikke op til.
Læs også:OB klar til at skrue op for budgettet: Top seks er ekstraordinært vigtig
Fra 2028 bliver det nemlig et krav, at alle tribuner er fuldt overdækkede. I øjeblikket er de det kun delvist i Odense, hvilket vil sige, at tilskuerne tættest på banen kan risikere at blive våde, når det regner. Det skal ændres i løbet af de næste otte år, men det bliver en dyr omgang. Også dyrere end Thorborgs ønsker.
– Den bærende konstruktion, vi har på tribunerne lige nu, kan ikke bære mere, end den gør nu, så du kan ikke bare forlænge taget ud. Der skal laves en helt ny bærende konstruktion, så der snakker vi rigtig, rigtig mange millioner kroner.
– Så medmindre DBU laver det krav om, så bliver der 100 procent en udfordring i 2028, siger Rune Bille, der er chef for Odense Idrætspark, til fyens.dk.
Odense Stadion blev indviet i 1941 og renoveret i 1997. Det rummer aktuelt 15.790 tilskuere. Odense Kommune ejer det meste af stadion bortset fra hovedtribunen, som et privatselskab købte i midten af 00’erne.
Niels Thorborg fortalte i begyndelsen af februar i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Odense Sport & Event er i dialog med kommunen om at renovere stadion.
Læs også:OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
