Niels Thorborg er manden, der bestemmer i OB. Han sagde for nylig, at han gerne ville have renoveret stadion i Odense. Det drejede sig især om toiletforholdene og om at få lukket de åbne hjørner mellem tribunerne af. Men ifølge fyens.dk venter en langt dyrere renovering lige om hjørnet.
Som det er i dag, lever Nature Energy Park op til kravene til Superliga-stadioner. Men de krav skærpes i 2028, og dem lever det odenseanske stadion ikke op til.
Læs også:OB klar til at skrue op for budgettet: Top seks er ekstraordinært vigtig
Fra 2028 bliver det nemlig et krav, at alle tribuner er fuldt overdækkede. I øjeblikket er de det kun delvist i Odense, hvilket vil sige, at tilskuerne tættest på banen kan risikere at blive våde, når det regner. Det skal ændres i løbet af de næste otte år, men det bliver en dyr omgang. Også dyrere end Thorborgs ønsker.
– Den bærende konstruktion, vi har på tribunerne lige nu, kan ikke bære mere, end den gør nu, så du kan ikke bare forlænge taget ud. Der skal laves en helt ny bærende konstruktion, så der snakker vi rigtig, rigtig mange millioner kroner.
– Så medmindre DBU laver det krav om, så bliver der 100 procent en udfordring i 2028, siger Rune Bille, der er chef for Odense Idrætspark, til fyens.dk.
Odense Stadion blev indviet i 1941 og renoveret i 1997. Det rummer aktuelt 15.790 tilskuere. Odense Kommune ejer det meste af stadion bortset fra hovedtribunen, som et privatselskab købte i midten af 00’erne.
Niels Thorborg fortalte i begyndelsen af februar i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Odense Sport & Event er i dialog med kommunen om at renovere stadion.
Læs også:OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
