Stor regning på vej til OB: Vi snakker rigtig, rigtig mange millioner kroner

OB’s stadion lever ikke op til de kommende krav til Superliga-klubbernes hjemmebaner. Skal det udbedres, bliver det meget svinedyrt.



Niels Thorborg er manden, der bestemmer i OB. Han sagde for nylig, at han gerne ville have renoveret stadion i Odense. Det drejede sig især om toiletforholdene og om at få lukket de åbne hjørner mellem tribunerne af. Men ifølge fyens.dk venter en langt dyrere renovering lige om hjørnet.

Som det er i dag, lever Nature Energy Park op til kravene til Superliga-stadioner. Men de krav skærpes i 2028, og dem lever det odenseanske stadion ikke op til.

Læs også:OB klar til at skrue op for budgettet: Top seks er ekstraordinært vigtig

Fra 2028 bliver det nemlig et krav, at alle tribuner er fuldt overdækkede. I øjeblikket er de det kun delvist i Odense, hvilket vil sige, at tilskuerne tættest på banen kan risikere at blive våde, når det regner. Det skal ændres i løbet af de næste otte år, men det bliver en dyr omgang. Også dyrere end Thorborgs ønsker.

– Den bærende konstruktion, vi har på tribunerne lige nu, kan ikke bære mere, end den gør nu, så du kan ikke bare forlænge taget ud. Der skal laves en helt ny bærende konstruktion, så der snakker vi rigtig, rigtig mange millioner kroner.

– Så medmindre DBU laver det krav om, så bliver der 100 procent en udfordring i 2028, siger Rune Bille, der er chef for Odense Idrætspark, til fyens.dk.

Odense Stadion blev indviet i 1941 og renoveret i 1997. Det rummer aktuelt 15.790 tilskuere. Odense Kommune ejer det meste af stadion bortset fra hovedtribunen, som et privatselskab købte i midten af 00’erne.

Niels Thorborg fortalte i begyndelsen af februar i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Odense Sport & Event er i dialog med kommunen om at renovere stadion.

Læs også:OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis




‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Succestræner død af kræft

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Usbekistan – Colombia

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Mexico – Sydkorea

Canada – Qatar

Portugal skuffede stort mod DR Congo

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan