Stor regning på vej til OB: Vi snakker rigtig, rigtig mange millioner kroner

OB’s stadion lever ikke op til de kommende krav til Superliga-klubbernes hjemmebaner. Skal det udbedres, bliver det meget svinedyrt.



Niels Thorborg er manden, der bestemmer i OB. Han sagde for nylig, at han gerne ville have renoveret stadion i Odense. Det drejede sig især om toiletforholdene og om at få lukket de åbne hjørner mellem tribunerne af. Men ifølge fyens.dk venter en langt dyrere renovering lige om hjørnet.

Som det er i dag, lever Nature Energy Park op til kravene til Superliga-stadioner. Men de krav skærpes i 2028, og dem lever det odenseanske stadion ikke op til.

Læs også:OB klar til at skrue op for budgettet: Top seks er ekstraordinært vigtig

Fra 2028 bliver det nemlig et krav, at alle tribuner er fuldt overdækkede. I øjeblikket er de det kun delvist i Odense, hvilket vil sige, at tilskuerne tættest på banen kan risikere at blive våde, når det regner. Det skal ændres i løbet af de næste otte år, men det bliver en dyr omgang. Også dyrere end Thorborgs ønsker.

– Den bærende konstruktion, vi har på tribunerne lige nu, kan ikke bære mere, end den gør nu, så du kan ikke bare forlænge taget ud. Der skal laves en helt ny bærende konstruktion, så der snakker vi rigtig, rigtig mange millioner kroner.

– Så medmindre DBU laver det krav om, så bliver der 100 procent en udfordring i 2028, siger Rune Bille, der er chef for Odense Idrætspark, til fyens.dk.

Odense Stadion blev indviet i 1941 og renoveret i 1997. Det rummer aktuelt 15.790 tilskuere. Odense Kommune ejer det meste af stadion bortset fra hovedtribunen, som et privatselskab købte i midten af 00’erne.

Niels Thorborg fortalte i begyndelsen af februar i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Odense Sport & Event er i dialog med kommunen om at renovere stadion.

Læs også:OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis






LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Sønderjyske sælger profil

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Scorer heftig lønstigning



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Stor profil ude af Frankrig-brag

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion