Storaktionær har ikke hørt om Silkeborg-salg

Nyheden om salget af Silkeborg Invest landede som en stor overraskelse for en af selskabets storaktionærer.



Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.

I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.

Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.

66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.

En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.

For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.

– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.

Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.

– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.

Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.

– Det vil jeg ikke kommentere endnu.

Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.

– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.

Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’