Storaktionær har ikke hørt om Silkeborg-salg

Nyheden om salget af Silkeborg Invest landede som en stor overraskelse for en af selskabets storaktionærer.



Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.

I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.

Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.

66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.

En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.

For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.

– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.

Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.

– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.

Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.

– Det vil jeg ikke kommentere endnu.

Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.

– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.

Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AaB spiller sig på førstepladsen

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tottenham-flop i stor transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt