Storaktionær har ikke hørt om Silkeborg-salg

Nyheden om salget af Silkeborg Invest landede som en stor overraskelse for en af selskabets storaktionærer.



Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.

I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.

Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.

66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.

En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.

For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.

– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.

Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.

– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.

Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.

– Det vil jeg ikke kommentere endnu.

Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.

– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.

Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre