Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.
I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.
Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.
66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.
En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.
For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.
– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.
Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.
– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.
Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.
– Det vil jeg ikke kommentere endnu.
Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.
– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.
Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED