Storaktionær har ikke hørt om Silkeborg-salg

Nyheden om salget af Silkeborg Invest landede som en stor overraskelse for en af selskabets storaktionærer.



Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.

I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.

Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.

66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.

En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.

For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.

– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.

Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.

– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.

Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.

– Det vil jeg ikke kommentere endnu.

Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.

– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.

Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.



Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

I chok over Nicolai Poulsen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Her er AGF’s transferplaner

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Stort Yussuf Poulsen-chok

– Lidt af en bombe

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Højlund i hovedrolle

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kæmpe brag venter fredag

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid