Storaktionær har ikke hørt om Silkeborg-salg

Nyheden om salget af Silkeborg Invest landede som en stor overraskelse for en af selskabets storaktionærer.



Dagens helt store fodboldhistorie kom her til morgen fra Silkeborg.

I en fondbørsmeddelelse fremgik det, at Silkeborg IF Invest A/S sælger 80 procent af sine aktier til Trivela Group. En endelig overtagelse skal dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling i december.

Godkendes købet, vil Trivela overtage fodbolddelen.

66 procent af de nuværende aktionærer skal altså godkende købet. Her vil man allerede være langt, hvis flere af storaktionærerne stemmer for.

En af storaktionærerne er selskabet Olav W. Hansen A/S, der ejer et sted mellem 10 og 15 procent af aktierne. Det ejes af Olav W. Hansen og hans søn, Rasmus W. Hansen.

For dem landede nyheden som et lyn fra en klar himmel.

– Vi er ikke repræsenteret i bestyrelsen eller har insiderviden, så det kom lidt som en overraskelse i morges, at 80 procent af selskabet er blevet solgt. Men vores umiddelbare holdning er, at man nok har fået strikket en god aftale sammen for Silkeborg Invest, siger Rasmus W. Hansen til Tipsbladet.

Han har i skrivende stund ikke talt med Silkeborgs administrerende direktør, Kent Madsen, og er heller ikke blevet varslet om salget til Trivela.

– Vi bemærker, at ledelsen i Silkeborg IF består, så nogen større ændring er det heller ikke. Mit indtryk er, at man handler meget langsigtet, og det støtter vi op omkring, siger Rasmus W. Hansen, der forventer at tage en snak med Kent Madsen, når tiden er til det.

Som nævnt skal det hele dog godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 11. december. Om Olav W. Hansen A/S stemmer for, må tiden vise.

– Det vil jeg ikke kommentere endnu.

Men en sådan beslutning bliver også truffet med hjernen, da Rasmus W. Hansen ikke nødvendigivs har sit hjerte i Silkeborg IF. Han er nemlig fra Horsens, hvor hans selskab også er placeret.

– Vi kender Silkeborg, som de fleste i Silkeborg kender Horsens. Vi har kigget på virksomheden – både fodbolden og ejendomsdelen – og det er klart, at vi er lidt fremmede. Men Silkeborg og Horsens er heller ikke så langt fra hinanden, siger Rasmus W. Hansen med et smil.

Uanset går Silkeborg en rigtig interessant fremtid i møde.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Mexico – England