Store penge på vej til Brøndby: Men én detalje mangler at falde på plads

Der kan være en voldsom kapitalindsprøjtning på vej til Brøndby, men det kræver i første omgang, at den tidligere storsponsor Jesper Nielsen vinder sin sag med Pandora, hvor der er milliarder på spil.



Han er for kort tid siden blevet erklæret personlig konkurs, men det afskrækker tilsyneladende ikke Jesper ‘Kasi’ Nielsen selv, som har store planer om sponsorater i Brøndby igen. Det kræver dog, at han vinder en langstrakt sag mod smykkefirmaet Pandora, hvor der er over en milliard på spil.

I et interview med B.T. uddyber ‘Kasi-Jesper’, hvordan han opfatter sagen, som han betegner som værende snublende tæt på en afgørelse, som ifølge ham selv vil gøre familien til milliardærer igen.

Læs også:10 år er gået: Her er årtiets hold i Superligaen

Dermed skal sagen være afgjort først – og til Jesper Nielsens fordel, inden der bliver trykket på knappen, hvor han håber på at kunne bidrage med store beløb til den københavnskevestegnsklub – og også til håndboldholdet AG København.

– Når jeg kommer til AGK og Brøndby, så er det ikke med et ambitionsniveau om, at jeg skal være en del af det. Men så bliver det som sidst. Vi kommer for at gøre en forskel, siger han og fortsætter:

– Brøndby har været tæt på mesterskabet en enkelt gang, men ellers har vi været ude af mesterskabskampen i mange år. Og det er ikke der, jeg vil se Brøndby. Hvis jeg skal ind i Brøndby, så skal jeg ind med noget, der kan bruges. Her tænker jeg selvfølgelig på finansiel styrke, lyder det fra Jesper Nielsen.

Desuden peger han på, at han ofte er i dialog med Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, som derfor også kender til de planer, som ‘Kasi-Jesper’ har.

I forvejen skylder Jesper Nielsen også 30 millioner kroner til klubben, men han påpeger, at hvis Pandora-sagen falder ud til hans fordel, så er pengene på deres konto i samme sekund.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Brøndby har været i dialog med VM-profil