Store penge på vej til Brøndby: Men én detalje mangler at falde på plads

Der kan være en voldsom kapitalindsprøjtning på vej til Brøndby, men det kræver i første omgang, at den tidligere storsponsor Jesper Nielsen vinder sin sag med Pandora, hvor der er milliarder på spil.



Han er for kort tid siden blevet erklæret personlig konkurs, men det afskrækker tilsyneladende ikke Jesper ‘Kasi’ Nielsen selv, som har store planer om sponsorater i Brøndby igen. Det kræver dog, at han vinder en langstrakt sag mod smykkefirmaet Pandora, hvor der er over en milliard på spil.

I et interview med B.T. uddyber ‘Kasi-Jesper’, hvordan han opfatter sagen, som han betegner som værende snublende tæt på en afgørelse, som ifølge ham selv vil gøre familien til milliardærer igen.

Læs også:10 år er gået: Her er årtiets hold i Superligaen

Dermed skal sagen være afgjort først – og til Jesper Nielsens fordel, inden der bliver trykket på knappen, hvor han håber på at kunne bidrage med store beløb til den københavnskevestegnsklub – og også til håndboldholdet AG København.

– Når jeg kommer til AGK og Brøndby, så er det ikke med et ambitionsniveau om, at jeg skal være en del af det. Men så bliver det som sidst. Vi kommer for at gøre en forskel, siger han og fortsætter:

– Brøndby har været tæt på mesterskabet en enkelt gang, men ellers har vi været ude af mesterskabskampen i mange år. Og det er ikke der, jeg vil se Brøndby. Hvis jeg skal ind i Brøndby, så skal jeg ind med noget, der kan bruges. Her tænker jeg selvfølgelig på finansiel styrke, lyder det fra Jesper Nielsen.

Desuden peger han på, at han ofte er i dialog med Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, som derfor også kender til de planer, som ‘Kasi-Jesper’ har.

I forvejen skylder Jesper Nielsen også 30 millioner kroner til klubben, men han påpeger, at hvis Pandora-sagen falder ud til hans fordel, så er pengene på deres konto i samme sekund.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De bliver monstersalg til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Disse to er færdige i Brøndby

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga