Store penge på vej til Brøndby: Men én detalje mangler at falde på plads

Der kan være en voldsom kapitalindsprøjtning på vej til Brøndby, men det kræver i første omgang, at den tidligere storsponsor Jesper Nielsen vinder sin sag med Pandora, hvor der er milliarder på spil.



Han er for kort tid siden blevet erklæret personlig konkurs, men det afskrækker tilsyneladende ikke Jesper ‘Kasi’ Nielsen selv, som har store planer om sponsorater i Brøndby igen. Det kræver dog, at han vinder en langstrakt sag mod smykkefirmaet Pandora, hvor der er over en milliard på spil.

I et interview med B.T. uddyber ‘Kasi-Jesper’, hvordan han opfatter sagen, som han betegner som værende snublende tæt på en afgørelse, som ifølge ham selv vil gøre familien til milliardærer igen.

Læs også:10 år er gået: Her er årtiets hold i Superligaen

Dermed skal sagen være afgjort først – og til Jesper Nielsens fordel, inden der bliver trykket på knappen, hvor han håber på at kunne bidrage med store beløb til den københavnskevestegnsklub – og også til håndboldholdet AG København.

– Når jeg kommer til AGK og Brøndby, så er det ikke med et ambitionsniveau om, at jeg skal være en del af det. Men så bliver det som sidst. Vi kommer for at gøre en forskel, siger han og fortsætter:

– Brøndby har været tæt på mesterskabet en enkelt gang, men ellers har vi været ude af mesterskabskampen i mange år. Og det er ikke der, jeg vil se Brøndby. Hvis jeg skal ind i Brøndby, så skal jeg ind med noget, der kan bruges. Her tænker jeg selvfølgelig på finansiel styrke, lyder det fra Jesper Nielsen.

Desuden peger han på, at han ofte er i dialog med Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, som derfor også kender til de planer, som ‘Kasi-Jesper’ har.

I forvejen skylder Jesper Nielsen også 30 millioner kroner til klubben, men han påpeger, at hvis Pandora-sagen falder ud til hans fordel, så er pengene på deres konto i samme sekund.





LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Her kan du se de danske hold i Europa

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘FC København er Danmarks gigant’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski