Store penge på vej til Brøndby: Men én detalje mangler at falde på plads

Der kan være en voldsom kapitalindsprøjtning på vej til Brøndby, men det kræver i første omgang, at den tidligere storsponsor Jesper Nielsen vinder sin sag med Pandora, hvor der er milliarder på spil.



Han er for kort tid siden blevet erklæret personlig konkurs, men det afskrækker tilsyneladende ikke Jesper ‘Kasi’ Nielsen selv, som har store planer om sponsorater i Brøndby igen. Det kræver dog, at han vinder en langstrakt sag mod smykkefirmaet Pandora, hvor der er over en milliard på spil.

I et interview med B.T. uddyber ‘Kasi-Jesper’, hvordan han opfatter sagen, som han betegner som værende snublende tæt på en afgørelse, som ifølge ham selv vil gøre familien til milliardærer igen.

Læs også:10 år er gået: Her er årtiets hold i Superligaen

Dermed skal sagen være afgjort først – og til Jesper Nielsens fordel, inden der bliver trykket på knappen, hvor han håber på at kunne bidrage med store beløb til den københavnskevestegnsklub – og også til håndboldholdet AG København.

– Når jeg kommer til AGK og Brøndby, så er det ikke med et ambitionsniveau om, at jeg skal være en del af det. Men så bliver det som sidst. Vi kommer for at gøre en forskel, siger han og fortsætter:

– Brøndby har været tæt på mesterskabet en enkelt gang, men ellers har vi været ude af mesterskabskampen i mange år. Og det er ikke der, jeg vil se Brøndby. Hvis jeg skal ind i Brøndby, så skal jeg ind med noget, der kan bruges. Her tænker jeg selvfølgelig på finansiel styrke, lyder det fra Jesper Nielsen.

Desuden peger han på, at han ofte er i dialog med Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, som derfor også kender til de planer, som ‘Kasi-Jesper’ har.

I forvejen skylder Jesper Nielsen også 30 millioner kroner til klubben, men han påpeger, at hvis Pandora-sagen falder ud til hans fordel, så er pengene på deres konto i samme sekund.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Bayern – PSG

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på