Storklubber jagter dyrt stortalent i FCM-søgelys

Benfica og Sporting har kig på en forsvarsprofil i FC Midtjyllands søsterklub Mafra, der også er interessant for FCM.



FC Midtjylland fik sidste sommer en fornuftig pose millioner, da Ousmane Diomande blev solgt fra Mafra til storklubben Sporting.

Her har den tidligere U/19-spiller i FC Midtjylland klaret sig fremragende, og nu er Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen, igen ved at line et stort salg op af en profil, man fik fingre i, efter FCM og Mafra begyndte at arbejde sammen.

Der er tale om forsvarsspilleren Ousmane Diao, der ligesom navnebroren i Sporting spiller i midterforsvaret, og er fra Senegal.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en aktiv overvejelse om at købe Ousmane Diao af Mafra, men det kan stor transfer-interesse i midtstopperen forpurre.

For ifølge Tipsbladets oplysninger har de to portugisiske storklubber Benfica og Sporting et særdeles vågent øje på Diao.

Sporting kan såmænd ende med hente Diao som en af afløserne for Diomande, hvis denne bliver solgt, og Benfica vil efter denne sæsons andenplads sætte alt ind på at vende tilbage til førstepladsen i den portugisiske liga i næste sæson med en trup, man egentlig allerede ser som en oplagt vinder, især hvis rivalen Sporting sender et par profiler væk.

Mafra, der altså har samme ejer som FC Midtjylland, skal have smidt et prisskilt på Diao på omkring 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, hvilket er mere, end Mafra fik 'upfront' for Diomande, og hvortil der med garanti vil blive krævet en klækkelig videresalgsklasul.

Skulle Diao ende i FC Midtjylland, hvilket der altså er overvejelser om, skal FC Midtjylland ikke slippe billigt – også i det tilfælde vil der være tale om en stor transfersum, der ville sende Diao op blandt Superligaens absolut dyreste spillere nogensinde.

Her kunne kalkulen så være, at Diao ville blive endnu mere værd i den bedste danske række, end han er i Portugal, uanset at Benfica og Sporting altså har set lyset i stopperen, på trods af at han spiller på ydmyge arenaer i provinsbyer i næstbedste række.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Iran kommer med krav før VM

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Liverpool – Chelsea

Manchester City – Brentford