Storklubber jagter dyrt stortalent i FCM-søgelys

Benfica og Sporting har kig på en forsvarsprofil i FC Midtjyllands søsterklub Mafra, der også er interessant for FCM.



FC Midtjylland fik sidste sommer en fornuftig pose millioner, da Ousmane Diomande blev solgt fra Mafra til storklubben Sporting.

Her har den tidligere U/19-spiller i FC Midtjylland klaret sig fremragende, og nu er Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen, igen ved at line et stort salg op af en profil, man fik fingre i, efter FCM og Mafra begyndte at arbejde sammen.

Der er tale om forsvarsspilleren Ousmane Diao, der ligesom navnebroren i Sporting spiller i midterforsvaret, og er fra Senegal.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en aktiv overvejelse om at købe Ousmane Diao af Mafra, men det kan stor transfer-interesse i midtstopperen forpurre.

For ifølge Tipsbladets oplysninger har de to portugisiske storklubber Benfica og Sporting et særdeles vågent øje på Diao.

Sporting kan såmænd ende med hente Diao som en af afløserne for Diomande, hvis denne bliver solgt, og Benfica vil efter denne sæsons andenplads sætte alt ind på at vende tilbage til førstepladsen i den portugisiske liga i næste sæson med en trup, man egentlig allerede ser som en oplagt vinder, især hvis rivalen Sporting sender et par profiler væk.

Mafra, der altså har samme ejer som FC Midtjylland, skal have smidt et prisskilt på Diao på omkring 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, hvilket er mere, end Mafra fik 'upfront' for Diomande, og hvortil der med garanti vil blive krævet en klækkelig videresalgsklasul.

Skulle Diao ende i FC Midtjylland, hvilket der altså er overvejelser om, skal FC Midtjylland ikke slippe billigt – også i det tilfælde vil der være tale om en stor transfersum, der ville sende Diao op blandt Superligaens absolut dyreste spillere nogensinde.

Her kunne kalkulen så være, at Diao ville blive endnu mere værd i den bedste danske række, end han er i Portugal, uanset at Benfica og Sporting altså har set lyset i stopperen, på trods af at han spiller på ydmyge arenaer i provinsbyer i næstbedste række.







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Stor profil glad for Brøndby

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Det er et møghold!

‘Vil du være multimillionær?’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sendt hjem fra FC København-træning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

– Hele holdet er trygge ved ham

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Spår: Her ender Mohamed Salah

Her begynder næste sæson i Superligaen

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ungarn slagter slovenere

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår