I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.
Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.
– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:
– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.
Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.
Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.
Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.
Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
