Stort AaB-talent jubler: Det har jeg drømt om

Theo Sander forsøger at tage det hele ind til U17-slutrunden.



I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.

Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.

– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:

– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.

Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.

Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.

Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.

Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann