Stort AaB-talent jubler: Det har jeg drømt om

Theo Sander forsøger at tage det hele ind til U17-slutrunden.



I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.

Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.

– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:

– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.

Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.

Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.

Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.

Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Skotland – Marokko

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman