Stort AaB-talent jubler: Det har jeg drømt om

Theo Sander forsøger at tage det hele ind til U17-slutrunden.



I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.

Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.

– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:

– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.

Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.

Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.

Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.

Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Han tager hjem fra VM

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jens Jønsson flirter med dansk retur