Stort AaB-talent jubler: Det har jeg drømt om

Theo Sander forsøger at tage det hele ind til U17-slutrunden.



I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.

Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.

– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:

– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.

Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.

Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.

Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.

Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter