Stort AaB-talent jubler: Det har jeg drømt om

Theo Sander forsøger at tage det hele ind til U17-slutrunden.



I AaB har den blot 17-årige målmand Theo Sander sat sig på posten som andenkeeper, som siger en hel del om de forventninger, der er til den unge keeper. Nu er han med det danske U17-landshold til EM i Israel.

Her er der ikke tvivl om, at det er noget, som betyder noget for Sander. Det slår han da også fast i et interview med Nordjyske.

– U17-EM er en stor ting. Sådan noget har jeg drømt om i lang tid, så det er bare stort at være med, og jeg forsøger at tage det hele ind. Det er noget helt andet at være til et EM, siger han og fortsætter:

– Det adskiller sig ret meget fra de andre landsholdsoplevelser, jeg har haft. Her er der jo medaljer og pokaler på spil, lyder det fra Theo Sander.

Han peger endvidere på, at EM-slutrunden er et godt sted at vise sig frem, og så har han da også bemærket, at kampene bliver sendt af DR, og derfor vil der være en del flere, som følger med i deres kampe.

Den første endte dog med et nederlag på 1-2 til Sverige, hvor danskerne ellers havde gode muligheder for at få mere med.

Hans tur til Israel gav ham da også en del rejse, da han først trænede med U17-landsholdet i København om lørdagen, hvorefter han søndag skulle være til AaB-kampen mod Brøndby hjemme i Aalborg – og mandag morgen klokken fem ringede uret, og så skulle han til Israel.

Mens Theo Sander er væk fra Nordjylland, så har man hentet en pensioneret målmand ind som erstatning. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF