Stort forår i vente: ‘Har virkelig grebet chancen’

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser Benjamin Nygren som en af de spillere, der virkelig har grebet chancen i opstarten, men svenskeren ser ikke sig selv som FC Nordsjællands nye nier.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tre år siden, at Benjamin Nygren skiftede til FC Nordsjælland fra belgiske Genk, og den svenske offensivspiller har nu efterhånden udviklet sig til en profil i Farum-klubben.

I Mesterskabsspillet sidste forår blev det til tre mål i fem kampe, og i efterårssæsonen blev det så til seks fuldtræffere i 15 Superliga-kampe for den 23-årige Benjamin Nygren. Med Marcus Ingvartsens skifte til San Diego FC virker det oplagt at se Benjamin Nygren som en af de spillere, der skal træde endnu mere i målscorerens rolle, men sådan ser svenskeren selv ikke helt på tingene.

– Nej, jeg synes ikke, at der er et højere pres. Marcus var mere en striker, mens jeg spiller lidt længere tilbage, så min første opgave er måske ikke at score mål. Jeg synes mere, at jeg skal være den, der ligger bagved og skal skabe chancer, og måske ikke være den, der skal score tap-ins. Det er mere en niers rolle, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet.

Du har været i FC Nordsjælland i nogle år nu, hvor du ikke altid har været fast starter, og nu har I sagt farvel til nogle profiler den her vinter. Set udefra kan det tyde på, at du kan se frem til at få en endnu vigtigere rolle her i foråret?

– Jeg synes ikke, at der er så meget, der er ændret. Jeg har haft en fast rolle i det seneste halvandet år. Marcus og Jeppe (Ingvartsen og Tverskov, red.) er væk, men sidste år var der også et par store profiler, der tog af sted. Det er ærgerligt, for jeg kan virkeligt godt lide dem, og de er virkeligt gode fodboldspillere, men jeg synes ikke, at min rolle er ændret, siger Benjamin Nygren og fortsætter:

– Jeg prøver altid at tage et stort ansvar og gå forrest, både verbalt, men også i måden, jeg spiller på. Jeg synes også, at jeg havde en stor rolle i hele efteråret, og planen er, at det skal fortsætte sådan.

Du scorede ni mål i Superligaen i 2024. Ser du tilbage på det som et af karrierens bedste år?

– Ja, det var et godt år. Jeg synes også, at jeg viste et rigtigt højt niveau i 2023 i Conference League mod rigtigt gode modstandere (Nygren scorede bl.a. hattrick mod Fenerbahce, red.). Jeg synes, at jeg i det seneste halvandet år har præsteret kontinuerligt på et rigtigt højt niveau og været en vigtig spiller i kampene.

Benjamin Nygren fejrer en scoring på Brøndby Stadion i november (Foto: Alamy).

Ros fra cheftræneren
I de første tre testkampe i januar har Benjamin Nygren scoret flittigt i sejrene mod B.93, FC Fredericia og senest Lech Poznan, hvor også Levy Nene og Sindre Walle Egeli har scoret flere gange. Nygren ser da også tegn på en velsmurt FC Nordsjælland-offensiv forud for sæsonstarten.

– Samspillet er rigtigt godt. Jeg synes, at vi har kemi. Samspillet har udviklet sig, og det føles rigtigt godt. Der er også andre. Jeg synes også, at Milan Iloski også gør det godt, det er også nemt at spille med ham. Så jeg synes, at det ser godt ud, lyder det afslutningsvist fra Benjamin Nygren.

Forud for FC Nordsjællands afrejse til Polen i forbindelse med Lech Poznan-testkampen talte Tipsbladet også med FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der gerne vil fremhæve Benjamin Nygren som en af de spillere, der i opstarten er trådt særligt i karakter.

– Jeg synes jo, at ‘Benji’ har spillet sit bedste halvår i FC Nordsjælland her i efterårssæsonen. Der er kommet noget output på hans spil, i form af mål og assister, Nu spurgte du, om der er nogen, der er upcoming, og der synes jeg, at han er en af dem, der virkelig har grebet chancen nu, selvom han også har haft en vigtig rolle før.

– Jeg synes, at Benji er god i mellemrummet. Hans evne til at komme rundt på banen og lave det her action on action er rigtig, rigtig godt. Han er svær at dække op, fordi han hele tiden er undervejs. Han er gradvist blevet bedre i presset og i sin kommunikation. Jeg synes, at han har haft en rigtig stærk pre-season, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland rejser i næste uge på træningslejr i Marbella, inden forårssæsonen indledes i Aalborg den 16. februar med en udekamp mod AaB.




Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM