Stort forår i vente: ‘Har virkelig grebet chancen’

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser Benjamin Nygren som en af de spillere, der virkelig har grebet chancen i opstarten, men svenskeren ser ikke sig selv som FC Nordsjællands nye nier.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tre år siden, at Benjamin Nygren skiftede til FC Nordsjælland fra belgiske Genk, og den svenske offensivspiller har nu efterhånden udviklet sig til en profil i Farum-klubben.

I Mesterskabsspillet sidste forår blev det til tre mål i fem kampe, og i efterårssæsonen blev det så til seks fuldtræffere i 15 Superliga-kampe for den 23-årige Benjamin Nygren. Med Marcus Ingvartsens skifte til San Diego FC virker det oplagt at se Benjamin Nygren som en af de spillere, der skal træde endnu mere i målscorerens rolle, men sådan ser svenskeren selv ikke helt på tingene.

– Nej, jeg synes ikke, at der er et højere pres. Marcus var mere en striker, mens jeg spiller lidt længere tilbage, så min første opgave er måske ikke at score mål. Jeg synes mere, at jeg skal være den, der ligger bagved og skal skabe chancer, og måske ikke være den, der skal score tap-ins. Det er mere en niers rolle, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet.

Du har været i FC Nordsjælland i nogle år nu, hvor du ikke altid har været fast starter, og nu har I sagt farvel til nogle profiler den her vinter. Set udefra kan det tyde på, at du kan se frem til at få en endnu vigtigere rolle her i foråret?

– Jeg synes ikke, at der er så meget, der er ændret. Jeg har haft en fast rolle i det seneste halvandet år. Marcus og Jeppe (Ingvartsen og Tverskov, red.) er væk, men sidste år var der også et par store profiler, der tog af sted. Det er ærgerligt, for jeg kan virkeligt godt lide dem, og de er virkeligt gode fodboldspillere, men jeg synes ikke, at min rolle er ændret, siger Benjamin Nygren og fortsætter:

– Jeg prøver altid at tage et stort ansvar og gå forrest, både verbalt, men også i måden, jeg spiller på. Jeg synes også, at jeg havde en stor rolle i hele efteråret, og planen er, at det skal fortsætte sådan.

Du scorede ni mål i Superligaen i 2024. Ser du tilbage på det som et af karrierens bedste år?

– Ja, det var et godt år. Jeg synes også, at jeg viste et rigtigt højt niveau i 2023 i Conference League mod rigtigt gode modstandere (Nygren scorede bl.a. hattrick mod Fenerbahce, red.). Jeg synes, at jeg i det seneste halvandet år har præsteret kontinuerligt på et rigtigt højt niveau og været en vigtig spiller i kampene.

Benjamin Nygren fejrer en scoring på Brøndby Stadion i november (Foto: Alamy).

Ros fra cheftræneren
I de første tre testkampe i januar har Benjamin Nygren scoret flittigt i sejrene mod B.93, FC Fredericia og senest Lech Poznan, hvor også Levy Nene og Sindre Walle Egeli har scoret flere gange. Nygren ser da også tegn på en velsmurt FC Nordsjælland-offensiv forud for sæsonstarten.

– Samspillet er rigtigt godt. Jeg synes, at vi har kemi. Samspillet har udviklet sig, og det føles rigtigt godt. Der er også andre. Jeg synes også, at Milan Iloski også gør det godt, det er også nemt at spille med ham. Så jeg synes, at det ser godt ud, lyder det afslutningsvist fra Benjamin Nygren.

Forud for FC Nordsjællands afrejse til Polen i forbindelse med Lech Poznan-testkampen talte Tipsbladet også med FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der gerne vil fremhæve Benjamin Nygren som en af de spillere, der i opstarten er trådt særligt i karakter.

– Jeg synes jo, at ‘Benji’ har spillet sit bedste halvår i FC Nordsjælland her i efterårssæsonen. Der er kommet noget output på hans spil, i form af mål og assister, Nu spurgte du, om der er nogen, der er upcoming, og der synes jeg, at han er en af dem, der virkelig har grebet chancen nu, selvom han også har haft en vigtig rolle før.

– Jeg synes, at Benji er god i mellemrummet. Hans evne til at komme rundt på banen og lave det her action on action er rigtig, rigtig godt. Han er svær at dække op, fordi han hele tiden er undervejs. Han er gradvist blevet bedre i presset og i sin kommunikation. Jeg synes, at han har haft en rigtig stærk pre-season, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland rejser i næste uge på træningslejr i Marbella, inden forårssæsonen indledes i Aalborg den 16. februar med en udekamp mod AaB.






Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stjerne peger på Højlund



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Blæst fuldstændig omkuld

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Storroser dansk super-talent

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Laver aftale med Frederik Birk

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Har ondt af Steve Cooper

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Arsenal snublede i guldkampen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Salah scorer på Anfield

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation