Stort forår i vente: ‘Har virkelig grebet chancen’

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser Benjamin Nygren som en af de spillere, der virkelig har grebet chancen i opstarten, men svenskeren ser ikke sig selv som FC Nordsjællands nye nier.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tre år siden, at Benjamin Nygren skiftede til FC Nordsjælland fra belgiske Genk, og den svenske offensivspiller har nu efterhånden udviklet sig til en profil i Farum-klubben.

I Mesterskabsspillet sidste forår blev det til tre mål i fem kampe, og i efterårssæsonen blev det så til seks fuldtræffere i 15 Superliga-kampe for den 23-årige Benjamin Nygren. Med Marcus Ingvartsens skifte til San Diego FC virker det oplagt at se Benjamin Nygren som en af de spillere, der skal træde endnu mere i målscorerens rolle, men sådan ser svenskeren selv ikke helt på tingene.

– Nej, jeg synes ikke, at der er et højere pres. Marcus var mere en striker, mens jeg spiller lidt længere tilbage, så min første opgave er måske ikke at score mål. Jeg synes mere, at jeg skal være den, der ligger bagved og skal skabe chancer, og måske ikke være den, der skal score tap-ins. Det er mere en niers rolle, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet.

Du har været i FC Nordsjælland i nogle år nu, hvor du ikke altid har været fast starter, og nu har I sagt farvel til nogle profiler den her vinter. Set udefra kan det tyde på, at du kan se frem til at få en endnu vigtigere rolle her i foråret?

– Jeg synes ikke, at der er så meget, der er ændret. Jeg har haft en fast rolle i det seneste halvandet år. Marcus og Jeppe (Ingvartsen og Tverskov, red.) er væk, men sidste år var der også et par store profiler, der tog af sted. Det er ærgerligt, for jeg kan virkeligt godt lide dem, og de er virkeligt gode fodboldspillere, men jeg synes ikke, at min rolle er ændret, siger Benjamin Nygren og fortsætter:

– Jeg prøver altid at tage et stort ansvar og gå forrest, både verbalt, men også i måden, jeg spiller på. Jeg synes også, at jeg havde en stor rolle i hele efteråret, og planen er, at det skal fortsætte sådan.

Du scorede ni mål i Superligaen i 2024. Ser du tilbage på det som et af karrierens bedste år?

– Ja, det var et godt år. Jeg synes også, at jeg viste et rigtigt højt niveau i 2023 i Conference League mod rigtigt gode modstandere (Nygren scorede bl.a. hattrick mod Fenerbahce, red.). Jeg synes, at jeg i det seneste halvandet år har præsteret kontinuerligt på et rigtigt højt niveau og været en vigtig spiller i kampene.

Benjamin Nygren fejrer en scoring på Brøndby Stadion i november (Foto: Alamy).

Ros fra cheftræneren
I de første tre testkampe i januar har Benjamin Nygren scoret flittigt i sejrene mod B.93, FC Fredericia og senest Lech Poznan, hvor også Levy Nene og Sindre Walle Egeli har scoret flere gange. Nygren ser da også tegn på en velsmurt FC Nordsjælland-offensiv forud for sæsonstarten.

– Samspillet er rigtigt godt. Jeg synes, at vi har kemi. Samspillet har udviklet sig, og det føles rigtigt godt. Der er også andre. Jeg synes også, at Milan Iloski også gør det godt, det er også nemt at spille med ham. Så jeg synes, at det ser godt ud, lyder det afslutningsvist fra Benjamin Nygren.

Forud for FC Nordsjællands afrejse til Polen i forbindelse med Lech Poznan-testkampen talte Tipsbladet også med FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der gerne vil fremhæve Benjamin Nygren som en af de spillere, der i opstarten er trådt særligt i karakter.

– Jeg synes jo, at ‘Benji’ har spillet sit bedste halvår i FC Nordsjælland her i efterårssæsonen. Der er kommet noget output på hans spil, i form af mål og assister, Nu spurgte du, om der er nogen, der er upcoming, og der synes jeg, at han er en af dem, der virkelig har grebet chancen nu, selvom han også har haft en vigtig rolle før.

– Jeg synes, at Benji er god i mellemrummet. Hans evne til at komme rundt på banen og lave det her action on action er rigtig, rigtig godt. Han er svær at dække op, fordi han hele tiden er undervejs. Han er gradvist blevet bedre i presset og i sin kommunikation. Jeg synes, at han har haft en rigtig stærk pre-season, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland rejser i næste uge på træningslejr i Marbella, inden forårssæsonen indledes i Aalborg den 16. februar med en udekamp mod AaB.






Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

FC København-dommer overrasker ekspert

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vil væk fra Brøndby

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

FC København er uden Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

AaB-angriber på vej til Serie A

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferudmelding fra Vallys

Henter Kamil Wilczek

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej