RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tre år siden, at Benjamin Nygren skiftede til FC Nordsjælland fra belgiske Genk, og den svenske offensivspiller har nu efterhånden udviklet sig til en profil i Farum-klubben.
I Mesterskabsspillet sidste forår blev det til tre mål i fem kampe, og i efterårssæsonen blev det så til seks fuldtræffere i 15 Superliga-kampe for den 23-årige Benjamin Nygren. Med Marcus Ingvartsens skifte til San Diego FC virker det oplagt at se Benjamin Nygren som en af de spillere, der skal træde endnu mere i målscorerens rolle, men sådan ser svenskeren selv ikke helt på tingene.
– Nej, jeg synes ikke, at der er et højere pres. Marcus var mere en striker, mens jeg spiller lidt længere tilbage, så min første opgave er måske ikke at score mål. Jeg synes mere, at jeg skal være den, der ligger bagved og skal skabe chancer, og måske ikke være den, der skal score tap-ins. Det er mere en niers rolle, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet.
Du har været i FC Nordsjælland i nogle år nu, hvor du ikke altid har været fast starter, og nu har I sagt farvel til nogle profiler den her vinter. Set udefra kan det tyde på, at du kan se frem til at få en endnu vigtigere rolle her i foråret?
– Jeg synes ikke, at der er så meget, der er ændret. Jeg har haft en fast rolle i det seneste halvandet år. Marcus og Jeppe (Ingvartsen og Tverskov, red.) er væk, men sidste år var der også et par store profiler, der tog af sted. Det er ærgerligt, for jeg kan virkeligt godt lide dem, og de er virkeligt gode fodboldspillere, men jeg synes ikke, at min rolle er ændret, siger Benjamin Nygren og fortsætter:
– Jeg prøver altid at tage et stort ansvar og gå forrest, både verbalt, men også i måden, jeg spiller på. Jeg synes også, at jeg havde en stor rolle i hele efteråret, og planen er, at det skal fortsætte sådan.
Du scorede ni mål i Superligaen i 2024. Ser du tilbage på det som et af karrierens bedste år?
– Ja, det var et godt år. Jeg synes også, at jeg viste et rigtigt højt niveau i 2023 i Conference League mod rigtigt gode modstandere (Nygren scorede bl.a. hattrick mod Fenerbahce, red.). Jeg synes, at jeg i det seneste halvandet år har præsteret kontinuerligt på et rigtigt højt niveau og været en vigtig spiller i kampene.

Benjamin Nygren fejrer en scoring på Brøndby Stadion i november (Foto: Alamy).
Ros fra cheftræneren
I de første tre testkampe i januar har Benjamin Nygren scoret flittigt i sejrene mod B.93, FC Fredericia og senest Lech Poznan, hvor også Levy Nene og Sindre Walle Egeli har scoret flere gange. Nygren ser da også tegn på en velsmurt FC Nordsjælland-offensiv forud for sæsonstarten.
– Samspillet er rigtigt godt. Jeg synes, at vi har kemi. Samspillet har udviklet sig, og det føles rigtigt godt. Der er også andre. Jeg synes også, at Milan Iloski også gør det godt, det er også nemt at spille med ham. Så jeg synes, at det ser godt ud, lyder det afslutningsvist fra Benjamin Nygren.
Forud for FC Nordsjællands afrejse til Polen i forbindelse med Lech Poznan-testkampen talte Tipsbladet også med FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der gerne vil fremhæve Benjamin Nygren som en af de spillere, der i opstarten er trådt særligt i karakter.
– Jeg synes jo, at ‘Benji’ har spillet sit bedste halvår i FC Nordsjælland her i efterårssæsonen. Der er kommet noget output på hans spil, i form af mål og assister, Nu spurgte du, om der er nogen, der er upcoming, og der synes jeg, at han er en af dem, der virkelig har grebet chancen nu, selvom han også har haft en vigtig rolle før.
– Jeg synes, at Benji er god i mellemrummet. Hans evne til at komme rundt på banen og lave det her action on action er rigtig, rigtig godt. Han er svær at dække op, fordi han hele tiden er undervejs. Han er gradvist blevet bedre i presset og i sin kommunikation. Jeg synes, at han har haft en rigtig stærk pre-season, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland rejser i næste uge på træningslejr i Marbella, inden forårssæsonen indledes i Aalborg den 16. februar med en udekamp mod AaB.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Sænker prisen mod Midtjylland
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER