Stort forår i vente: ‘Har virkelig grebet chancen’

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser Benjamin Nygren som en af de spillere, der virkelig har grebet chancen i opstarten, men svenskeren ser ikke sig selv som FC Nordsjællands nye nier.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tre år siden, at Benjamin Nygren skiftede til FC Nordsjælland fra belgiske Genk, og den svenske offensivspiller har nu efterhånden udviklet sig til en profil i Farum-klubben.

I Mesterskabsspillet sidste forår blev det til tre mål i fem kampe, og i efterårssæsonen blev det så til seks fuldtræffere i 15 Superliga-kampe for den 23-årige Benjamin Nygren. Med Marcus Ingvartsens skifte til San Diego FC virker det oplagt at se Benjamin Nygren som en af de spillere, der skal træde endnu mere i målscorerens rolle, men sådan ser svenskeren selv ikke helt på tingene.

– Nej, jeg synes ikke, at der er et højere pres. Marcus var mere en striker, mens jeg spiller lidt længere tilbage, så min første opgave er måske ikke at score mål. Jeg synes mere, at jeg skal være den, der ligger bagved og skal skabe chancer, og måske ikke være den, der skal score tap-ins. Det er mere en niers rolle, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet.

Du har været i FC Nordsjælland i nogle år nu, hvor du ikke altid har været fast starter, og nu har I sagt farvel til nogle profiler den her vinter. Set udefra kan det tyde på, at du kan se frem til at få en endnu vigtigere rolle her i foråret?

– Jeg synes ikke, at der er så meget, der er ændret. Jeg har haft en fast rolle i det seneste halvandet år. Marcus og Jeppe (Ingvartsen og Tverskov, red.) er væk, men sidste år var der også et par store profiler, der tog af sted. Det er ærgerligt, for jeg kan virkeligt godt lide dem, og de er virkeligt gode fodboldspillere, men jeg synes ikke, at min rolle er ændret, siger Benjamin Nygren og fortsætter:

– Jeg prøver altid at tage et stort ansvar og gå forrest, både verbalt, men også i måden, jeg spiller på. Jeg synes også, at jeg havde en stor rolle i hele efteråret, og planen er, at det skal fortsætte sådan.

Du scorede ni mål i Superligaen i 2024. Ser du tilbage på det som et af karrierens bedste år?

– Ja, det var et godt år. Jeg synes også, at jeg viste et rigtigt højt niveau i 2023 i Conference League mod rigtigt gode modstandere (Nygren scorede bl.a. hattrick mod Fenerbahce, red.). Jeg synes, at jeg i det seneste halvandet år har præsteret kontinuerligt på et rigtigt højt niveau og været en vigtig spiller i kampene.

Benjamin Nygren fejrer en scoring på Brøndby Stadion i november (Foto: Alamy).

Ros fra cheftræneren
I de første tre testkampe i januar har Benjamin Nygren scoret flittigt i sejrene mod B.93, FC Fredericia og senest Lech Poznan, hvor også Levy Nene og Sindre Walle Egeli har scoret flere gange. Nygren ser da også tegn på en velsmurt FC Nordsjælland-offensiv forud for sæsonstarten.

– Samspillet er rigtigt godt. Jeg synes, at vi har kemi. Samspillet har udviklet sig, og det føles rigtigt godt. Der er også andre. Jeg synes også, at Milan Iloski også gør det godt, det er også nemt at spille med ham. Så jeg synes, at det ser godt ud, lyder det afslutningsvist fra Benjamin Nygren.

Forud for FC Nordsjællands afrejse til Polen i forbindelse med Lech Poznan-testkampen talte Tipsbladet også med FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der gerne vil fremhæve Benjamin Nygren som en af de spillere, der i opstarten er trådt særligt i karakter.

– Jeg synes jo, at ‘Benji’ har spillet sit bedste halvår i FC Nordsjælland her i efterårssæsonen. Der er kommet noget output på hans spil, i form af mål og assister, Nu spurgte du, om der er nogen, der er upcoming, og der synes jeg, at han er en af dem, der virkelig har grebet chancen nu, selvom han også har haft en vigtig rolle før.

– Jeg synes, at Benji er god i mellemrummet. Hans evne til at komme rundt på banen og lave det her action on action er rigtig, rigtig godt. Han er svær at dække op, fordi han hele tiden er undervejs. Han er gradvist blevet bedre i presset og i sin kommunikation. Jeg synes, at han har haft en rigtig stærk pre-season, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland rejser i næste uge på træningslejr i Marbella, inden forårssæsonen indledes i Aalborg den 16. februar med en udekamp mod AaB.






TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det virker fuldstændig gakket!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund med helterolle for Napoli



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby IF – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

FC Midtjylland – FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brian Riemer giver råd til storklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF og OB var enige om at spille søndag

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Barcelona trækker sig fra turnering



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Han kan blive den næste store profil!

Tæt på utrolig kamprekord

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’